Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu vreau sa dau spaga


Recommended Posts

Pentru nemultumirile legate de prestatiile medicilor, conditiilor de spitalizare, lipsei medicamentelor si aparaturii din spitale va rog sa va adresati Directiei spitalului, Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, Ministerului Sanatatii, Guvernului. Tot nu mi-ati dat raspuns in legatura cu cat ar trebui sa fie salariul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 274
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu amenint pe nimeni, voi informa pur si simplu, doar ca sa se stie; poate vor reusi sa faca ceva cu sistemul sanitar,care este adevarata problema. Este normal ca nu o sa ajung niciodata mare din moment ce nu conditionez actul medical. N-o sa am banii necesari. Medicii nu au nici un merit. Doar voi ceilalti. Nu tin sa se aplece nimeni in fata mea, dar nici eu nu ma voi apleca in fata voastra. Cred ca este de la sine inteles ca Dumnezeu tine in mana destinul fiecarui om si daca destinul meu a facut sa fiu medic va trebui sa fiti de acord (cei care au un Dumnezeu si cred in el)ca acesta este drumul pe care Dumnezeu l-a ales pentru mine fie ca va place, fie ca nu. Comportamentul meu profesional il apreciaza cei pe care ii tratez. Cine nu ma cunoaste nu poate sa ma caracterizeze prin rastalmaciri la ceea ce spun. Nu inteleg ce va deranjeaza in faptul ca vreau sa respect legea? Degeaba fugiti de mine care spun adevarul, veti da de altul care nu o sa vi-l spuna. Cred ca mai degraba ar trbui sa fugiti de cei care conduc sistemul sanitar romanesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ocebine
Mad Max...fa-ma sa inteleg. Vrei un salariu mare si gras iar tu nu ai nici comportament profesional (bedside manner) nici mijloace de practicat medicina (aparatura, medicamente, etc). Pentru ce sa fii platit?
Oare in conceptia ta de occidental, retributia salariala a unui medic tine de dotarea cu aparatura medicala? M-ai dezamagit profund!! Afla un lucru pe care sunt convins ca nu il stii de cand ai plecat din Romania : in aceasta tara nu a existat niciodata aparatura performanta, dar medicii de aici au devenit adevarati profesionisti si au ajuns la performante uimitoare, in ceea ce priveste practica clinica (asta inseama contact direct cu pacientul). Dupa tine asta este un criteriu de recompensatie! HMMMMMM! Ma rog! Cine esti tu sa judeci daca un om trebuie platit sau nu? Il cunosti cumva profesional? Sau postezi numai de dragul de a posta si de a-ti da cu parerea? Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa spui ca un medic ma opereaza uitindu-se la mine? Prin voodoo? Prin vointa pura? Sint de acord cu tine ca unii medici (cunosc multi medici romani aici exceptionali) au compensat lipsurile su un simt mai acut, o intuitie superioara. Aici este vorba de spaga. Daca dai, un medic iti va procura cele necesare (bineinteles nu din buzunarul pe care i l-ai umplut), daca nu, da din umeri si da vina pe sistemul sanitar. Este nevoie de aparatura, de medicamente, de sterilizare. Dai spage...ai acces. Nu dai, medicul iti neaga accesul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neavand aparatura, conditii la standarde occidentale si multe alte lucruri, reusim paradoxal sa tratam oamenii, si sa-i vindecam. Oricum din punct de vedere al consultului pacientului si a stabili un diagnostic cat mai apropiat de cel pe care il pui cu o multime de aparate stiu ca: nu o sa ma intreaca nici un medic de varsta mea din Occident (am vazut si eu cartile din care se invata) - sunt de categorie medie spre mica (nivel de Colegiu Medical la noi). Ceea ce mai compenseaza sunt unele noutati aduse de cercetare care este intr-adevar bine pusa la punct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ocebine
Vrei sa spui ca un medic ma opereaza uitindu-se la mine? Prin voodoo? Prin vointa pura? Sint de acord cu tine ca unii medici (cunosc multi medici romani aici exceptionali) au compensat lipsurile su un simt mai acut, o intuitie superioara. Aici este vorba de spaga. Daca dai, un medic iti va procura cele necesare (bineinteles nu din buzunarul pe care i l-ai umplut), daca nu, da din umeri si da vina pe sistemul sanitar. Este nevoie de aparatura, de medicamente, de sterilizare. Dai spage...ai acces. Nu dai, medicul iti neaga accesul.
Sa inteleg acum ca toti medicii care iau spaga sunt si hoti si sustrag materiale si consumabile din spital? Ca sa nu mai vorbim generalitati, da-mi un astfel de exemplu. Eu vorbeam de clinica, nu de interventiile diagnostice si curative, care sunt cu totul altceva. Sa-ti mai dau un exemplu de cum fura medicii din spitale: cunosc ginecologi care-si cumpara testele de sarcina de la farmacie si chiar manusi pt consult. De acestia ce mai zici? Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...