Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu vreau sa dau spaga


Recommended Posts

  • Răspunsuri 274
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by mad max
Neavand aparatura, conditii la standarde occidentale si multe alte lucruri, reusim paradoxal sa tratam oamenii, si sa-i vindecam. Oricum din punct de vedere al consultului pacientului si a stabili un diagnostic cat mai apropiat de cel pe care il pui cu o multime de aparate stiu ca: nu o sa ma intreaca nici un medic de varsta mea din Occident (am vazut si eu cartile din care se invata) - sunt de categorie medie spre mica (nivel de Colegiu Medical la noi). Ceea ce mai compenseaza sunt unele noutati aduse de cercetare care este intr-adevar bine pusa la punct.
Mai Mad Max, toata stima pt tine, bun esti, mai!!! Iote ce zic eu: cauta tu un program de rezidentiat in specialitatea ta la un spital serios din SUA, si arunca-ti okii pe colo, vezi ce se face, cum se face, si compara cu Romania... si dup-aia mai povestim... Vremea stetoscopului si a tensiometrului pe post de "aparatura" a cam trecut, dragul meu... Iti doresc mult succes in cariera! Catalina. P.S. In rest, de acord cu tine: medicul roman 'telijent e ca romanul 'telijent in general: din rahat face bici, si are zile bune in care reuseste chiar sa si plezneasca cu el!!! P.P.S. Eu cred ca nu e bine sa ne discreditam singuri prin aroganta nemasurata... Da' tu esti tinar, cum zicea un profesor de al meu, "cu peptu-nainte si capu-ndarapt"... Pacat de noi... This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca banii pe care ii platesti pentru asigurarea medicala ajung unde trebuie (probabil si la medicul pediatru care iti trateaza copii). Stiu ca spaga, spaga, spaga dar de ce ?, de ce?, de ce ?. Crezi ca poti sa raspunzi obiectiv la intrebarea aceasta? Repet OBIECTIV, nu tarata de prejudecati si idei preconcepute.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex, tratementul de urgenta include nasteri, atacuri de cord, interventii chirurgicale de urgenta (iarta-mi vocabularul meu sarac nu prea mi-l exersez) si toate altele. Copiii (pina la 18 ani) au dreptul la tratamente gratuite in New York State printr-un program unic New York-ul. Cine este foarte amarit (salariu mic) are dreptul la Medicare (statul plateste). Cine este pensionat are Medicaid (tot platit de stat).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, ocebine, dar noi vorbim de "homeless-i", nu de cei cu venituri mici. Si chiar asigurarea medicare, iti asigura costurile unui trasnplant de ficat de exemplu(zeci de mii de $), dar nu iti da niste amarate de medicamente(aspirina de ex.). Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand cautam eu astfel de programe, nici macar Internetul nu era pus la punct in Tara Romaneasca. Dar cred ca este bine sa luam ceea ce e bun pe dincolo. Oricum, eu dac as fi sef de clinca nu ti-as da voie sa te apropii de acea aparatura pana cand nu stapanesti la perfectie stetoscopul si tensiometrul (chiar daca le-a trecut vremea). Sau vrei sa stai numai in spatele unui aparat, si cand te trezesti fara el in fata pacientului sa baigui scuze de genul "Stiti, nu am RMN-ul sa ecograful cu mine asa ca nu po sa va spun daca ficatul este marit sau nu pot sa va spun dac aveti regurgitare mitrala???. Eu nu as putea sa ma stiu descoperit clinic si sa ma acopar cu aparatura. Cat despre aroganta, am dobandit-o citind pe acest forum. Deh! lumea se schimba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mad max
Cand cautam eu astfel de programe, nici macar Internetul nu era pus la punct in Tara Romaneasca. Dar cred ca este bine sa luam ceea ce e bun pe dincolo. Oricum, eu dac as fi sef de clinca nu ti-as da voie sa te apropii de acea aparatura pana cand nu stapanesti la perfectie stetoscopul si tensiometrul (chiar daca le-a trecut vremea). Sau vrei sa stai numai in spatele unui aparat, si cand te trezesti fara el in fata pacientului sa baigui scuze de genul "Stiti, nu am RMN-ul sa ecograful cu mine asa ca nu po sa va spun daca ficatul este marit sau nu pot sa va spun dac aveti regurgitare mitrala???. Eu nu as putea sa ma stiu descoperit clinic si sa ma acopar cu aparatura. Cat despre aroganta, am dobandit-o citind pe acest forum. Deh! lumea se schimba.
Pai, Mad Max, cauta acuma, macar de curiozitate! Ca acuma este internet! Si sincer, tu chiar crezi ca medicii aia din lumea civilizata nu stiu sa se foloseasca de stetoscop si tensiometru?? This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Catalina, da-mi voie sa te contrazic. Exeprienta clinica de afara a medicilor este putin deficitara. La asta s-a referit Mad Max. In anul IV la chirurgie, am facut stagiul cu un grup de studenti nemti veniti prin programul exchange-students. I-am intrebat de ce au ales Romania. Raspunsul lor : este una dintre putinele tari unde se mai face clinica pe bune. Alt motiv : pt prima data puneau mana pe un pacient! Asta spune multe, dupa parerea mea, cand noi am invatat sa facem pleurocenteza din anul 4! Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca nu stiu, dar sa nu incerce sa ne dea lectii, ca nu sunt mai buni ca noi. Nu detin eu adevarul absolut, dar nici altii sa nu se bata cu pumnul in piept ca il detin. Constat ca aroganta mea a suparat multa lume de pe forum (tocmai pe asta am contat, si vad ca a avut efect). Eu nu nu am fost suparat de ceea ce se discuta despre medici pe acest forum? Mai ales ca eu nu am nici o vina. De programele acelea nu mai am nevoie. Lucrez pe o clinica aproape la fel de bine dotata ca si una occidentala. Acestea fiind zise eu nu vreau sa ma mai cert cu nimeni si nu mai raspund la provocari. Da ca doriti cu adevarat ca medicina din Romania sa devina ceea ce isi doresc atat pacientii cat si medicii eu zic ca tot la cei care ne conduc este cheia. Faptul ca toata lumea se plange pe forum, acuza medicii de tot felul de chestii care nu pot fi verificate si mai ales nu aduc nume si dovezi precum si solutii viabile ma face sa cred ca o sa ne certam la nesfarsit si nu o sa ajungem la nici un rezultat. Oricum vad ca guvernantii nostrii au reusit sa invrajbeasca intelectualii intre ei si ei vor fura la nesfarsit. Restul, sunt povesti !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...