Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu vreau sa dau spaga


Recommended Posts

Catalina, si mie imi pare rau ca asta este situatia dar nu inteleg cum doi intelectuali cu servici nu se ajung cu banii si trebuie sa apleleza la pensionarii parinti. Cum se decurca parintii? Bauniesc ca pensiile sint mai mici decit salariile. Dana, in legatura cu scenariul de mai sus (profesorul recompensat) nu vad nimic rau. Daca iti face placere si actul nu este conditionat de cadou nu vad de ce sa nu recompensezi pe cineva. Acest gest are veni de la tine insuti, nu iti este impus sau subinteles. Cred ca aici este un caz de complacere. Toata lumeaa se vaita ca banii nu ajung dar se trece de la o luna la alta. Se supravietuieste. Problema este ca lumea se satura de supravietuire dar nu exista dorinta reala de a schimba ceva. Este o complacere intr-o situatie rea. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 274
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ce repede va aprindeti doamnelor!!!. Asta imi arata ca am punctat bine. Cassandra-e bine sa mai si radem. Dianne-si asistentele sunt femei(barbati), dar exista diferente intre fiecare. Unele femei se descurca mai bine, altele mai prost.(asta avand in vedere ca cele mai arse au fost femeile pe acest forum). Androix- nu trebuie sa falimentezi ca sa nasti, sunt sigur de asta. (sa fie sanatos copilul si tu pentru ca asta este cel mai important). Nu ai spus cat i-ai dat prof.dr. Ancar. Despre vitejia cu spaga am indoieli serioase, tocmai ai afirmat ca ai dat spaga. Si eu am facut atentii dupa ce a nascut sotia (nu spaga, pentru ca nu mi s-a cerut, si in plus ma cunosteau toti). Nu am primit nici un PM de la tine ca ai dori adresa mea si pentru a cere alte detalii. alison7-ma bucur ca ai ras (acelasi comentariu ca si pentru Dianne) in plus nu fac alergie la intepatura de albine cum fac multe persoane de pe acest forum. georgianab- de acord ca obiceiul este dezgustator. Despre datorie sau favor este o discutie mai lunga. Oricum tu n-o sa-ti faci datoria la locul de munca daca nu esti platita. Medicii si-o fac, chiar daca nu sunt platiti. In medicina felul in care iti faci datoria are limite foarte largi. (vezi, nu este o stiinta exacta ca altele). alison7-la fel cred si depre tine, ca nu o sa-ti faci datoria daca nu esti platita. Despre spagile care se dau diverselor categorii socio-profesionale se stie la nivel inalt (Guvern, Justitie pe care ai uitat sa le enumeri ca iau si ele spaga). Tocmai de asta nu se doreste rezolvarea acestui fenomen, pentru invrajbirea categoriilor socio-profesionale, pentru a fi cat mai divizate si a nu se uni pentru starpirea fenomenului. Afirmi ca nu ai da spaga, dar nu te-am auzit ca nu ai lua. Eu sunt sigur ca ai face-o. La fel cum si tu esti sigura de ceilalti ca iau. ocebine (Ana-Maria?) am ajuns in sfarsit si la tine: Ma acuzi tocmai de ceea ce faci tu=lipsa de atentie ( "tupeu", "nu esti medic", "lipsa de educatie"-am sa le ignor). R1. Nu am primit nici un PM pentru detalii. Eu vorbesc serios! R2. Sa zicem ca te cred (poate din SUA) R3. Ma refeream la altceva cand vorbeam de mizeria si decaderea umana. Astfel: eu ca medic, am o cunostinta, cu care in urma cu o saptamana am vorbit, am ras, am iesit la un spectacol si apoi ma trezesc cu ea in spital accidentata, cu infarct, sau ca are vreo alta boala grava. Sau vad un batran paralizat si ma gandesc ca nu tot timpul in viata lui a fost astfel. Aceste exemple sunt pentru mine un adevarat stres care ma face sa ma gandesc la ceea ce suntem si ce putem ajunge (inclusiv eu). Nu am spus ca vad "decat" mizeria si decadera umana. "Decat" este adaugat de tine. Tocmai am spus ca nu strang pe nimeni de gat sa se trateze la mine . Dar ai uitat. R4. La fel, am spus ca imi este RUSINE. Iar nu esti atenta!!!!!. Noi nu avem sansa sa luam bani imprumut de la banci ca sa ne facem studiile. Si daca am putea sa-i luam, din salarii nu am reusi sa-i dam inapoi. Deci sistemele sunt diferite asa ca nu merita discutat. As putea sa adaug ca ceea ce se invata este foarte sumar daca iti permiti sa-ti iei 2-3 job-uri ca sa-ti platesti studiile. Cand ai invatat si ce ? Dumnezeu stie. R5.Sa inteleg ca atentia ti-a fost distrasa de aceasta afirmatie? De asta nu ai putut fi atenta? Asta ridica mari semne de intrebare????. Poate ma insel, sau poate am nimerit in plin. Cine stie? R6. Toti oamenii au omenie, cu asta ne nastem. Viata ne schimba prin incercarile la care ne supune. Dar cum tu nu te schimbi niciodata probabil ca ai un loc asigurat in Paradis. Alta dovada ca nu esti atenta este faptul ca nu ai inteles ca banii din asigurari nu ajung la medici desi eu am explicat asta.(eu am spus in sistemul sanitar). Si nu exista asigurari private pentru sanatate. Doar statul are monopolul si el ne plateste cu cat vrea . Lipsa ta constanta de atentie ma poate face sa trag si alte concluzii despre aversiunea ta total nejustificata fata de medici Daca vrei sa-ti ma raspund va trebui sa fii mai atenta si obiectiva. Eu macar ma dezic de medicii care iau spaga si nu imi place cum merge sistemul sanitar din Romania, pe care il condamn. Tu nu te dezici de nimic din ceea ce spui, desi dupa cum ti-am demonstrat nu esti prea atenta. georgianab-esti prea viteaza de acolo de unde vorbesti (cinste tie ca esti acolo si nu aici-nu te invidiez pentru asta!). Probabil ca nu ai stiu ce este greul niciodata. Cand o sa ai lipsuri o sa fii in primele randuri ale celor care cer foloase necuvenite si prima care ai da in cap ciuva sa ii furi banii daca nu i-ai avea. Facem un pariu??? (asta dupa felul cum te exprimi). La doctori si profesori sunt de acord sa se dea salarii mai mari. Pentru ingineri NU- pentru ca ei ar fi trebuit si trebuie sa formeze o industrie in Romania care sa creasca nivelul economic al tarii, si astfel am fi avut toti salarii decente, asa cum sustii tu. Valabil si pentru economisti. A, ca nu se poate, intrebati la Guvern de ce Multumesc dpintilie, chatonel, lily. Am incercat sa spun si eu aceleasi lucruri, dar dupa cum ati vazut nu prea sunt sanse sa fim intelesi vreodata. Am spus ca nu medici singuri trebuie sa rezolve aceasta situatie. Si asiguratii trebuie sa intrebe Guvernul de ce banii lor nu ajung in spitale, la medici samd. Dar se pare ca predic in desert!!!! Nu o sa va dau satisfactia de a ma retrage, tocmai pentru ca unii ca voi, orbiti de ura, sa nu induca in eroare si pe altii!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, imi pare rau, nu am vrut sa "musc". Dar mesajul tau mi s-a parut ambiguu. Spui ca spaga e ceva rau dar in acelasi timp ii gasesti o scuza, ba chiar uneori o gasesti justificata. Eu nu m-am legat de medici ci am discutat de spaga ca fenomen. Eu personal de cand am plecat m-am lovit de spaga la administratie. Mi s-a cerut spaga pentru actele romanesti ale copilului. Si n-am dat! Pentru ca nu consider ca daca am de unde, sunt datoare sa dau spaga pentru un lucru care intra in obligatiile de servici. Am amenintat ca reclam la superiorul ierarhic si treaba s-a facut. Tu spui ca dai ceva drept multumire medicului sau profesorului. Dupa stiinta mea aici in strainatate lucrul asta nu se face. Cand ma duc la medic (in functie de medic) dovedesc ca sunt asigurata si nu platesc decat daca onorariul depaseste tariful negociat cu casa de sanatate. Diferenta pe care apoi mi-o ramburseaza o casa privata de asigurari la care aproape toti strainii cotizeaza. La farmacie, la fel. Dovedesc ca sunt asigurata si nu platesc nimic. Iar ei isi regleaza intre ei problemele. Stiu ca din pacate in Romania medicii si farmacistii sunt rambursati foarte tarziu dar nu vad care e vina bolnavului care in plus de cotizatia lunara da si plicul la medic. Eu nu a trebuit sa ma descurc niciodata cu trei milioane. Cand am plecat aveam cam dublu. Si sotul meu la fel. Dar am prieteni care trebuiau sa se descurce cu banii astia ca nu aveau incotro. Si apropo de lapte. Am o prietena care a nascut putin inaintea mea si care dadea lapte praf copiluiui. Si nu gasea niciodata compensat la farmacie. Si era singura, si somera. Si traia cu parintii, pensionari. Sa vezi acolo chiverniseala ca sa ajunga banii pana la luna urmatoare! Si exemplu mai bun ca Catalina nu-i. Daca un om a ales sa fie vertical e OBLIGAT sa se descurce cu banii astia. Cum traieste si ce sacrificii face pentru asta numai el stie. Nu pot sa dau solutii, nu am, si imi pare rau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vreau sa le raspund celor care au scris ca eu si mad-max ne acoperim. Asta dovedeste rautatea oamenilor care rastalmacesc tot ceea ce scrii, in care nu acuzi pe nimeni personal, decat sistemul si incerci sa explici o situatie pe care toti pretind ca o inteleg. Va rog sa-mi explicati ce inseamna ca ne acoperim? Este de-a dreptul penibil ce au scris unele persoane!! Sa lamurim, inca o data lucrurile punctual : 1. NU am spus ca eu iau spaga. Sunt cu totul impotriva celor care conditioneaza actul medical si ii consider suboameni. 2. Am incercat sa explic DE CE unii doctori accepta recompensarile unor pacienti. 3. Nu vreau sa ma cert cu nimeni de pe acest forum! Vreau doar sa-mi spun parerea in speranta ca va fi citita si de cei care cred ca detin adevarul absolut si pot sa judece situatia unui om care isi ajuta aproapele fara sa pretinda nimic de la el! 4. Medicii tineri, cu toate ca nu accepta spaga, nu se stie cat vor mai rezista, pt ca deja s-a atins un prag critic al disperarii lor. Si credeti-ma, in lupta impotriva acestui fenomen, ei sunt cheia. Daca si astia vor fi dezamagiti,mai mult decat sunt deja, atunci se pierde orice speranta ca se va mai putea schimba ceva. Eu vad doar 2 solutii: 1. Desfiintarea sistemului de asigurari si stabilirea unor tarife fixe pt serviciile medicale pe care pacientul va trebui sa le plateasca din buzunarul propriu. Nu cred ca va fi in avantajul pacientului avand in vedere ca o apendicectomie costa in jur de 300$! Vor fi servicii de o calitate exceptionala, dar din pacate, vor lipsi pacientii. 2. Infiintarea unui sistem privat de asigurari administrat de profesionisti care sa raspunda cu capul pt fiecare leu cheltuit aiurea, si desfiintarea monopolului CAS. Fiecare sa-si aleaga tipul de asigurare pe care si-l permite si la firma de asigurari pe care o vrea. Pt Lily : ai o impresie TOTAL gresita despre Prof. Irinel POPESCU. Nu cred ca stii exact conditiile in care el si-a facut studiile. Din intamplare cunosc foarte multe despre aceea perioada. Acest doctor era atat de sarac in facultate, incat isi cara cartile intr-o cutie de hartie si manca un pachet de eugenii pe zi! Asa ca te rog, nu te mai lua gratuit de diversi oameni, numai ca sa faci conversatie! Numai bine, ALEX
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc cataghe, de asemena. Situatia este aproximativ asemanatoare cu cea expusa de tine. Imi pare doar rau ca mi-am expus parintii (si nu s-a luat asta in considerare) Dar chiar si asa o sa le fac fata celor care ne denigreaza cu acceasi obraznicie si lipsa de respect cu care o fac si ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga domnule cine-oi fi (mad max), sunt inginera si cu asta am spus tot. Da, am trait foarte bine toata viata, crescuta de o mama vaduva, dintr-un salariu de tehnician. Ne-am lafait amandoua cu 2000 lei pe luna, ani de zile. Rautatea dumitale e gratuita si doare. ......asa multe ti-as spune....dar nu cred ca se merita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ptr ocebine "Imi pare rau, dar nu inteleg"- parca asta ai scris, nu? Nu, nu iti pare rau, pentru asta trebuie sa iti ceri scuze (dar trebuie tarie de caracter ca sa faci asa ceva). Daca nu intelegi atunci vorbeste doar despre ceea ce intelegi. ( de altfel am sesizat ca nu intelegi si nu esti obiectiva)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca spui ca ai trait din greu cu 2000 lei/luna tu si mama ta, cum poti sa fii atat de ingusta la minte si sa nu intelegi eforturile altor oameni care traiesc din 3 mil. ? Poti sa ne explici? De obicei se spune ca un om nu poate sa inteleaga suferinta celui de langa el, decat in conditiile in care si el a suferit la randul lui candva si s-a aflat in aceeasi situatie. Se pare ca cine a zis asta s-a inselat in privinat ta! Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Georgiana, nu ai vrut sa musti, dar totusi ai facut-o. Cred ca e bine sa fim un pic mai moderati, sa ne citim mesajele inainte de a le posta. Asta e valabil pentru toata lumea, mai ales ca jignirile gratuite nu aduc solutii, doar certuri inutile...[:(] Spaga e ceva rau, spaga la care ma refer eu e promisiunea de bani pentru a face ceva ilegal sau pentru a primi un tratament diferentiat.Asta e spaga. Spaga poate fi oferita sau poate fi ceruta. Ceea ce eu justific sau mai bine zis, nu invinuiesc, este recompensa pe care unii medici o primesc, din partea pacientului, DUPA ce medicul respectiv si-a facut datoria cu responsabilitate si profesionalism. Si justific asta doar in cazul in care e nevoit sa accepte, din cauza salariului mizer pe care statul roman, cu atata generozitate i-l ofera. Tot respectul pentru Catalina si Mad-Max ca pot sa reziste eroic, fara sa accepte nimic. Insa daca tot asa se mentine sistemul sanitar, nu m-ar mira sa inceapa si ei sa accepte plicul, mai ales cand vad ca unii chiar si-l permit. Si nu i-as condamna nici o secunda, pentru ca VERTICALITATEA nu tine de foame si de cald. Anamaria, similar cu cazul profesorului pe care l-am expus mai sus, este cazul oricarui medic care accepta o recompensa de la un pacient extrem de multumit de ceea ce a facut medicul sau pentru el. As vrea sa cititi un articol aparut pe BBC, mai ales tu, Georgiana (sper ca stii engleza...imi cer scuze daca presupun gresit). Sa facem o mica diferenta intre sistemele sanitare. Chiar va rog mult sa cititi articolul pana la capat. E vorba de sistemul sanitar francez. http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/3419725.stm [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...