Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu vreau sa dau spaga


Recommended Posts

Mai dragilor, Voi chiar ati luat-o pe alte cai... Am intilnit medici, chiar medici-profesori, care nu au pus botul la spaga...ci te-au tratat ca om, ca asta le este caracterul. Am intilnit insa si jigodii.Iar asta cu " mie mi-este foame, trebuie sa ii cer omului bani pe linga" nu tine pentru ca in primul rind este ilegal...Iar daca medicii fac ceva ilegal ce sa mai zicem de un amarit de politist cu 10 clase.. Ce mai zicem atunci de meditatori care scot 20 de milioane pe linga salarii si vacante, si acest sistem de meditatii este universal valabil si acceptat in Romania...ca de, nu intra copilul la o scoala buna daca nu il meditez...Noi suntem ce suntem medici sau nu, am facut un an de medicina in Romania si medicii stiau clar de unde vin si citi bani am...nu mi-a cerut unul un leu la examene, pentru ca stia ca invat, ca altii dadeau bani ca sa cumpere examenele in ultima instanta o fi si asta adevarat... Caz real patit asta vara...Doamna doctor Roxana Ivascu, medic asistent la Fac de Stomatologie, nu a accepta nici un virf de ac de la mine, desi m-a ajutat enorm cu materiale suplimentare ca sa pot lua anatomia cap si git care este infioratoate...m-a ajutat si pe mine si pe altii...se zvonea ca am dat ceva ...asta studentii romani o spuneau...eu insa nu am dat nimic...dinsa a fost invitata de studenti la o terasa ca sa ii spunem cit de mult o apreciem...si tot dinsa din salariul ala nenorocit de bugetar a platit consumatia la 15 studenti...nu s-a lasat, desi mai mult de niste flori de 8 martie nu i-am dus nimic niciodata, ca grup ma refer... Medicii sa nu accepte, chiar daca poporul vrea sa dea...pentru ca oamenii will get the message..."tanti asta nu primeste nimic, asa ca nu va mai stresati sa va duceti cu nimic"..daca am dus o ciocolata a desfacut-o si am mincat cu totii din ea...Astia oameni, nene, doamna de 35 de ani cu copil de 3 ani... oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 274
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dana, se pare ca si exprimarea mea lasa de dorit daca tu ai inteles ceea ce ai inteles. N-am avut in nici un caz intentia sa te jignesc sau sa ma leg de greseli sintactice sau semantice. Am vrut sa spun ca am ramas cu impresia ca vrei sa spui de fapt altceva decat reiese din ceea ce ai scris. Dar poate ca am inteles eu gresit si toti ceilalti au inteles bine. Probabil ca sunt mai obosita decat imi inchipui. Asa ca imi cer inca o data scuze.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare, Oana,dar care e exact problema cu meditatorii care fac 20 de milioane in plus??? Ca eu nu m-am prins, oi fi eu mai ingusta la minte... Asta ma enerveaza la culme in Romania, atitudini de genul "ala face 20 de milioane in plus, apai de ce mama naibii face atata...ca daca io nu fac, nici el sa nu faca, fir-ar sa fie de sistem...". Pai face pe munca lui, draga Oana, pe timpul lui liber chiar...Ca pe langa orele de la clasa(care te solicita destul de mult, daca esti profesor dedicat meseriei tale), mai are si ore acasa sa-si intregeasca venitul, ca salariul de la stat... Pe proprii lui nervi face cele 20 de milioane. Ca nimeni nu-l obliga pe parinte sa il dea la ore pe fiu-su sau fiica-sa. E decizia lui proprie si personala. Cat despre sistemul de meditatii, apai in nici un caz nu profesorii l-au initiat, iti spun eu cine. Sunt cateva categorii de parinti care recurg la ore in particular: 1.Cei care nu au timp si chef sa se ocupe de copil, caz in care il dau la ore ca sa-si faca macar temele. Stiu eu cateva cazuri de genul asta. Mari afaceristi(bravo lor ca au reusit), dar care nu mai au timp pentru copil, pentru temele si intrebarile lui. Si atunci e mai simplu sa dai un ban la profesor si gata-s temele... 2.Cei care vad ca copilul lor nu e suficient de "talentat" la o materie si ei nu stiu sa corecteze lacunele copilului. Sa nu-mi spune-ti ca e datoria profesorului sa le corecteze, ca nu e asa. La o clasa de 25 de copii e imposibil sa te ocupi de fiecare copil in parte si chiar munca patriotica nu vad de ce ar face. 3.Cei care au auzit de la alti parinti ca isi dau copiii la ore si daca asa e moda, hop si ei, ca doar nu-s mai prejos 4.Cei care, din nefericire, au copiii sub indrumarea unor profesori total antitalent si total dezinteresati(ca mai sunt si de astia, nu neaga nimeni) si atunci trebuie sa le dascaleasca si lor cineva copiii. Prin urmare parintii au initiat acest sistem de meditatii. Unii din lipsa de interes pentru temele copilului, altii din lipsa de cunostinte si altii fiindca asa e moda. Asa ca de ce blamezi un profesor ca face 20 de mil in plus? Bravo lui ca are nervi si rabdare. Ca fii sigura ca nu-si permite sa-si bata joc de orele pe care le da, stie ca parintele da un ban sa se vada si rezultate. Si de multe ori au de a face cu copii total netalentati la o materie, pe care nici profesorii de la clasa si nici profesorul de la orele particulare nu-l poate destepta...dar parintele asteapta rezultate si nu accepta ca bietul copil nu poate. Trece de la un profesor la altul, da de da de... A, si nimeni de pe forumul asta nu e de acord cu " mie mi-este foame, trebuie sa ii cer omului bani pe linga"...Cred ca asta ai vazut deja... [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mad max ... La doctori si profesori sunt de acord sa se dea salarii mai mari. Pentru ingineri NU- pentru ca ei ar fi trebuit si trebuie sa formeze o industrie in Romania care sa creasca nivelul economic al tarii, si astfel am fi avut toti salarii decente, asa cum sustii tu. Valabil si pentru economisti. A, ca nu se poate, intrebati la Guvern de ce ...
Cu inginerii ce ai? De cei care lucreaza in cercetare ai auzit? De ei nu e nevoie? Stii ce salariu are un proaspat absolvent in cercetare? Acum 8 ani era de 70$ brut. Nu cred ca s-au schimbat prea mult lucrurile. Crezi ca se poate trai cu banii astia? Cu cei care nu lucreaza in cercetare este cu totul alta treaba. O zi buna iti doresc! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mad max ..-si asistentele sunt femei(barbati), dar exista diferente intre fiecare. Unele femei se descurca mai bine, altele mai prost.(asta avand in vedere ca cele mai arse au fost femeile pe acest forum).
Zau ca aici nu mai inteleg ce ai vrut sa zici. “ Femeile de pe acest forum au fost cele mai arse” ?! Adica vrei sa spui ca ai tu puteri paranormale si poti afla cate din femeile de pe acest forum au suferit deceptii si mai detii si detalii absconse cum ca ar fi suferit de pe urma unor relatii cu medici ? ! Spune daca asta ai vrut sa zici, ca nu imi vine sa cred. In ceea ce priveste celelalte probleme nu cred ca esti tu in masura sa sugerezi cum ar trebui retribuita fiecare profesie. Toti (in afara de cei care lucreaza la firme private mari si au salarii mari) suntem in aceeasi galeata a bugetarilor. Si statul ar trebui sa aiba grija de toti intelectualii, nimeni nu e mai cu mot decat altul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mad max Pentru ingineri NU- pentru ca ei ar fi trebuit si trebuie sa formeze o industrie in Romania care sa creasca nivelul economic al tarii, si astfel am fi avut toti salarii decente, asa cum sustii tu. Valabil si pentru economisti.
Ete ca eu ca inginer, am incercat sa duc industria romaneasca implicit, economia romaneasca pe cele mai inalte culmi pe o leafa minuscula in lei din partea guvernului, intretinuta pe parinti. Acum duc pe cele mai inalte culmi, industria europeana , de aviatie, pe banii europenilor, platind asigurari, taxe si impozite statului roman. Ce zici, merit mai mult pentru banii bagatzi in tzara ?[:D] O zi minunata si va doresc succese nebanuite. Petruta & bb Mihai [copil] http://community.webshots.com/user/gabrielmil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dpintilie
Fara suparare, Oana,dar care e exact problema cu meditatorii care fac 20 de milioane in plus??? [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
dana, cred ca se referea la profii care neglijeaza in mod deliberat predarea la ore si "bat apropouri" cum ca ar tb sa faca copiii preg. cu ei in particular. Sunt si din astia... Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by mad max
Ce repede va aprindeti doamnelor!!!. Asta imi arata ca am punctat bine. Cassandra-e bine sa mai si radem. "Dianne-si asistentele sunt femei(barbati), dar exista diferente intre fiecare. Unele femei se descurca mai bine, altele mai prost.(asta avand in vedere ca cele mai arse au fost femeile pe acest forum) Ma simt magulita ca mi-ai raspuns! Desi nu era nevoie! A fost doar o gluma! Acum vorbind serios, cand nu mai ai argumente treci la jigniri?!Este si asta o solutie! Ma fac ca nu inteleg ceea ce ce vrei sa spui cu asemenea afirmatii chiar vulgare! [:0]Dar am vazut si barbati arsi pentru diverse motive! Deaemenea nu inteleg de ce este nevoie sa folosesti mereu acelasi ton arogant ca sa-ti sustii punctul de vedere. Cum ar fi: "8.Voi lua masuri legat de ceea ce spuntei dumneavoastra informand pe toti colegii mei medici de pe clinica la raportul de garda despre parerile populatiei si pacientilor despre ei, citindu-le cateva din mesajele postate aici. Printre colegii mei sunt: un rector de UMF, directorul spitalului unde lucrez, mai multi membrii de la CAS si DSP."Brrrr! [pic]"9. Voi propune colegilor mei sa aplicam legea intocmai si sa nu facem rabat de la ea pentru nimeni fie el si pacient in stare grava (vom aplica legea asa cum se cere pe acest forum). Eu cred ca nu o sa le fie prea bine pacientilor. 13.Nu voi lua in considerare relatarile telenovelistice ale unor cucoane care viseaza si au creierul odihnit. Sunt mandru ca sunt medic si am fost ales de Dumnezeu sa fac Medicina si prin aceasta ma simt aproape de el si mai sus decat orice pamantean. Numai Dumnezeu a hotarat sa fiu ceea ce sunt." Chestia cu mai presus de orice pamantean suna a paranoia - desi nu sunt medic! Si sa-i raspund aici si lui alex-n...Consider ca va acoperiti unul pe altul deoarece folositi acelasi ton impertinent amandoi, imbogatit de jigniri nesustinute de argumente valabile! Consider ca mi-am risipit prea mult timp sa raspund unor oameni care din start s-au considerat net superiori celor care s-au angajat in aceasta discutie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, daca la genul ala de profesori se refera Oana, atunci e indreptatita sa protesteze impotriva lor...dar se pare ca iar ajungem la bunul obicei al romanului de a-i baga pe toti care fac parte dintr-o categorie sociala, in aceasi oala...ca eu una nu am vazut sa se faca distinctie intre pofesorii care isi dau interesul si la scoala si acasa, fara apropouri si alte cele, si profesorii de care spuneai tu...eu am vazut doar o atitudine rau-voitoare fata de cei care fac 20 de milioane! Mad-Max, hai mai ca astfel de afirmatii nu-ti fac cinste...[:(] "La doctori si profesori sunt de acord sa se dea salarii mai mari. Pentru ingineri NU- pentru ca ei ar fi trebuit si trebuie sa formeze o industrie in Romania care sa creasca nivelul economic al tarii, si astfel am fi avut toti salarii decente, asa cum sustii tu. Valabil si pentru economisti." Pai da ce facem aici, iar ii bagam pe toti in aceasi oala??? Nu asta incercam sa combatem aici? Stii cum e, daca vrei sa fi respectat, respecta...Pai ce vina are inginerul cu idei geniale care ar putea sa duca economia Romaniei pe culmile gloriei, ca planul sau de bataie bine facut si bine gandit e luat de catre director si facut bucatzele. Ca doar directorul ala are tot interesul sa falimenteze inteprinderea, sa fie "privatizata" pe urma pe un pret de nimic si dom' director isi ia comisionu mare.... Din nou fac apel la moderatie si la un citit de mesaj inainte de a-l posta.... [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu vreau sa mai dau spaga nimanui niciodata in Romania. Dar este numai vointa mea(si a voastra, desigur) impotriva unui curent national; ma tem ca cei 20 de ani avansati odinioara de Brucan sunt cam putini, mai exact ar fi 20 de generatii. Asta-i sistemul la noi(si nu suntem singurii): orice tara cu un nivel mediu de viata asa scazut dezvolta "atitudini compensatoare". Deci ca sa se schimbe ceva trebuie sa schimbam in primul rand mentalitatea oamenilor care ne conduc; cred ca este mai usor asa. Voi ce credeti? Imi aduc aminte de o disputa mai veche si va intreb si pe voi: un medic adevarat ce trateaza mai intai, bolnavul sau boala ? Cu bine, Nic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...