Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu vreau sa dau spaga


Recommended Posts

Alison7, citeste raspunsul Oanei si vezi ca tocmai asta a facut, s-a legat de profesorii care dau meditatii... Oana, spui ca nu-i legal sa castige astfel de sume neimpozabile. Ca daca platesc impozit, atunci e ok. Hai sa luam caz concret(imi place mie sa fac asta [:)]). Profesor, castiga 3 milioane salar si inca 4 milioane meditatii. Total :7 milioane. Sa fim seriosi, nu e o avere. E doar bine...Da? Daca ar plati la stat(eu nu vad de ce ar face asta, de ce sa dea la statul roman bani cand statul roman nu se sinchiseste daca are ce manca sa nu, cu cele 3 milioane salar), ar trebui sa plateasca sa zicem din 4 milioane, cam 1.5 probabil. Nu stiu sigur. Si nici nu conteaza cat...relevant este ca din 7 milioane, orice suma ar da la stat e un procent mare deja, ceea ce i-ar reduce veniturile considerabil. Corect? Concluzie:statul roman are o mare durere in cot de orice bugetar, salariul este de mizerie. Bugetarul reuseste cumva sa-si ajusteze veniturile prin munca cinstita. Si ca cetatean cinstit ce este, merge la finante si-si declara corect veniturile suplimentare pentru ca statul roman sa-i poata FURA (mama lui de stat roman) o parte din ei. DE CE sa faci asta????( si aici pot sa spun ca am ridicat tonul, nu la tine ci la conducatorii nostri dragi si iubiti). Eu zic ca tre sa fi fraier sa faci asa ceva...Oricat de ILEGAL ar fi, mie mi se pare ca e CINSTIT asa. Paradoxal, ceva ilegal mie mi se pare cinstit(fair, in engleza). A, sau tu te referi doar la sume de 20 de milioane??? Atunci hai sa ne gandim, cum impunem o limita la asa ceva? Cum hotaram cat trebuie sa castige un om fara sa plateasca impozit, pentru a intra in ilegalitate? E ciudata rau notiunea asta de ilegalitate, asa-i? [:(] [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 274
  • Creat
  • Ultimul răspuns
E vorba de sistemul de invatamint care a fost preluat de la cel sovietic (copiat)-cel egalitarist, colectivist -si numai de invatamint: -astfel incit in clase mari cu multi elevi (peste 25) profesorii au fost pusi in imposibilitatea sa predea materia asa cum ar fi trebuit -materiile greoi concepute, cu multe date si obligativitatea invatarii pe de rost- ca un automat, mecanic fara sa priceapa elevul ce invata, "tocind" neuronii care nu se mai refac precum alte celule, fara a i se dezvolta copilului imaginatia, gindirea creatoare, judecarea cu mintea lui -profesorii vazind ca oricum sint platiti de stat, obligati sa predea in aceste conditii au gasit "rezolvarea": meditatii in particular contra cost , ca in clasa , la ore era zgomot, era greu de tinut ora la multi etc. -parintii s-au vazut obligati sa accepte pt ca si copilul lor sa priceapa cit de putin ce spun autorii in manuale -"alternative" in ultimii ani, pt ca si copilul lor sa aiba o sansa sa absolve clasa, sa intre la liceu/facultate din cauza ca la unele intrebari de la teze, examene de admitere din liceu/facultate nu gaseau raspuns in acele manuale (??); -daca sint scoli si licee unde teoretic li se preda elevilor materii in mod egal, practic elevii sint diferiti- nu toti au acelasa grad de inteligenta pt stiinte exacte-matematica, fizica, chimie (nu e jignitor, dar nu ne nastem egali ca inteligenta); nu toti elevii au aceeasi sensibilitate-desen, muzica, literatura nu toti elevii dispun de aceeasi memorie-pt poezie,economie politica, filozofie,limbi straine etc. "Prin urmare parintii au initiat acest sistem de meditatii" -nu as fi asa sigura ca ei sint singurii raspunzatori pt sistemul meditatiilor.
quote:
Originally posted by dpintilie
Ca nimeni nu-l obliga pe parinte sa il dea la ore pe fiu-su sau fiica-sa. E decizia lui proprie si personala. Cat despre sistemul de meditatii, apai in nici un caz nu profesorii l-au initiat, iti spun eu cine. Sunt cateva categorii de parinti care recurg la ore in particular: 1.Cei care nu au timp si chef sa se ocupe de copil, caz in care il dau la ore ca sa-si faca macar temele. Stiu eu cateva cazuri de genul asta. Mari afaceristi(bravo lor ca au reusit), dar care nu mai au timp pentru copil, pentru temele si intrebarile lui. Si atunci e mai simplu sa dai un ban la profesor si gata-s temele... 2.Cei care vad ca copilul lor nu e suficient de "talentat" la o materie si ei nu stiu sa corecteze lacunele copilului. Sa nu-mi spune-ti ca e datoria profesorului sa le corecteze, ca nu e asa. La o clasa de 25 de copii e imposibil sa te ocupi de fiecare copil in parte si chiar munca patriotica nu vad de ce ar face. 3.Cei care au auzit de la alti parinti ca isi dau copiii la ore si daca asa e moda, hop si ei, ca doar nu-s mai prejos 4.Cei care, din nefericire, au copiii sub indrumarea unor profesori total antitalent si total dezinteresati(ca mai sunt si de astia, nu neaga nimeni) si atunci trebuie sa le dascaleasca si lor cineva copiii. Prin urmare parintii au initiat acest sistem de meditatii. Unii din lipsa de interes pentru temele copilului, altii din lipsa de cunostinte si altii fiindca asa e moda. Asa ca de ce blamezi un profesor ca face 20 de mil in plus? Bravo lui ca are nervi si rabdare. Ca fii sigura ca nu-si permite sa-si bata joc de orele pe care le da, stie ca parintele da un ban sa se vada si rezultate. Si de multe ori au de a face cu copii total netalentati la o materie, pe care nici profesorii de la clasa si nici profesorul de la orele particulare nu-l poate destepta...dar parintele asteapta rezultate si nu accepta ca bietul copil nu poate. Trece de la un profesor la altul, da de da de... A, si nimeni de pe forumul asta nu e de acord cu " mie mi-este foame, trebuie sa ii cer omului bani pe linga"...Cred ca asta ai vazut deja... [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus, Cred ca multe din discutille deschise de acest subiect sunt prea patimase. Si poate pe buna dreptate: este un subiect sensibil si arzator pentru multi dintre noi. Cred ca trebuie totusi sa acceptam ideea ca nu trebuie sa punem toti oamenii in aceeasi galeata. Nu toti medicii sunt la fel. In acelasi timp nu trebuie sa credem ca daca medicii vor avea salarii foarte bune, nici unul nu va mai lua spaga. Este foarte probabil ca cei care si pina acum isi faceau datoria si luau ceva spaga numai daca omu' tinea neparat sa-l rasplateasca cumva, sa nu mai ia deloc daca vor avea salariul mare. Dar intrebarea mea este urmatoarea: acei medici care sunt obisnuit sa ia (si fie vorba intre noi si acum sunt multi cu situatie buna) si nu concep sa trateze fara sa li se dea ceva in plus, aceia nu vor mai cere? Sunt si medici lacomi, care iau din obisnuinta. Ce ne facem cu aceia? Cred ca pe ei sitemul nu-i va dezvata oferindu-le salarii mari. Sau poate ma insel eu? Toate cele bune, Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mad Max, eu am votat pro medici, pro salarii mari pentru ei, pentru eforturile supraomenesti (asa am si scris inainte) pe care le-au facut si le fac, dar tot iti dau o roshie in cap (virtuala) na! [haibat] fiindca te-ai luat de economisti si ai spus ca nu tre' sa aiba salarii mari. Ei acum stitzi dragi copii ca sunt ... economista. Si n-am salariul mare. Bine ca nu e nici mic. Bine ca e! hai sa traitzi si numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt Diane : imi pare sincer rau ca te simti complexata de o discutie in contradictoriu. Tonul nostru este intradevar mai aprins (nicidecum impertinent) pt ca nimeni nu vrea sa gandeasca din punctul de vedere al medicilor si se pare ca ceea ce scriem este in van, pt ca suntem nevoiti sa repetam la nesfarsit (ca un pickup stricat) ca NU SUNTEM DE ACORD CU CONDITIONAREA ACTULUI MEDICAL SI PRETINDEREA SPAGII PT REALIZAREA ACESTUIA. Nu vrem sa ne ACOPERIM!. Nici nu avem de ce. Ce am facut de fapt? Sustinerea ideilor proprii din punctul de vedere al celui care lucreaza in sistem si apararea unor oameni care sunt acuzati, la gramada cu ceilalti care nu fac cinste meseriei de medic. Imi pare rau ca subiectivismul si sentimentalismele primeaza la tine in exprimarea unei pareri. Imi pare sincer rau ca interpretezi astfel cele scrise de noi. Fa un pic abstractie de tonul incisiv cu care scriem. In fond sunt doar 3 medici care incearca sa explici anumite aspecte unui nr. mare de participanti. Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow... eu nu inteleg ceva. De ce cand suntem impotriva unui lucru atat de josnic ca spaga, oriunde ar fi ea, ne rezolvam nemultumirile negand profesional o categorie de oameni? Fie ei medici, profesori... Problema e de morala fiecaruia, de cat accepta sa se lase corupt si care ii sunt sansele de existenta daca nu se lasa deloc sau doar foarte putin corupt. Eu cred ca saracia si mizeria duc la coruptie. Dar nimeni nu le poate folosi ca pretexte pentru conditionarea unui act medical, de invatamant sau oricare altul, de dat spaga. Si daca medicii spun ca una din probleme este aceea ca banii de la sanatate se duc D-zeu stie unde, imi permit si eu ca fost chinuitor de capete studentesti sa zic ca pb sistemului de invatamant liceal si universitar este nu egalitarismul cum zicea Lily, ci elitismul exagerat imbinat cu o pierdere din vedere a tipului de societate in care se traieste. (By the way Lily, invatamantul romanesc... a fost copiat dupa cel frantuzesc.) Exceptii exista, evident.... Mie imi parea ca acum sase ani in sistemul de invatamant romanesc daca erai bun, pricepeai repede si era foarte ok ... daca nu, exista varianta sa incerci sa tocesti. Daca nici asta nu faceai... se termina. Evident ca inainte de 89 cum distractii nu prea erau, lipsa de intelegere se rezolva prin toceala. Acum nu se mai face nici macar asta. Si uite asa in anii in care eu mi-am rotunjit bugetul de cercetator cu ore la facultate ma socam ca in anul intai cu unii care erau sub nivelul clasei a zecea.... deh. In vest problema se revolva simplu. De exemplu Olanda are trei tipuri de licee, dintre care doar unul te poate indrepta catre o universitate. In restul de doua tipuri iti traiesti viata de licean intens inclusiv prin discoteci si esti ajutat la scoala sa inveti lucrurile intuitiv de tot. Si taind nivelul la care se poate ajunge in final, scoala va suplini lipsa de talent, bunavointa sau munca a elevului. Iar in facultate foarte multi traiesc intens, daca au din ce. Daca nu isi storc creierii cum sa faca fata pe luna cu 460 de euro (bursa daca stau independent de parinti, chiria fiind macar 200 de euro si la casele studentesti cu baie si bucatarie in comun) si invata de rup avand pe langa si un job part-time. Evident ultimii sunt putini.... dar cine zice ca trebuie sa fie multi. Pentru taxele de inscriere anuale majoritatea au credite la care nu platesc dobanda daca termina un numarul de ani cerut de institutie plus inca unul. Si stii ce interesati devin oamenii? Nu mai vine nimeni la cursuri ca sa-l asculte intre doua barfe si pe prostul acela care castiga cat cheltuiesc ei intr-un weekend. Sau care cu o norma are un salariu o data si jumatate bursa de studii. Iar legatura parinti-odrasle nu e asa puternica aici a.i. daca X daca nu ia note bune si nu e premiant, nu-i face de ras pe parinti. Ca doar spaga la profi nu vine de la elevi/studenti... vine de la parinti. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"In fond sunt doar 3 medici care incearca sa explici anumite aspecte unui nr. mare de participanti." Rectific : am vrut sa spun 3 medici din Romania. Vin cu rectificarea aferenta pt ca eu consider ca medici din afara ar trebui sa-si spuna pererile obiectiv si sa nu mai posteze mesaje de genul : " La noi in America se face asa, la noi se drege asa, etc" care exprima o situatie ce deocamdata nu poate fi aplicata la noi. Ii rog din suflet pe cei care au plecat pt ca au o structura morala solida si nu accepta spaga, sa se intoarca si sa se alature eforturilor noastre comune (medici + pacienti) de a inlatura acest fenomen. Sa vina sa se lupte cu sistemul umar la umar cu noi. Dar ma intreb cati din voi s-ar intoarce! Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot am vorbit despre coruptia din sistemul sanitar, cititi va rog urmatoarele : Basescu ameninta 14 deputati PD cu excluderea din partid Presedintele PD, Traian Basescu, i-a acuzat pe parlamentarii romani ca au ajuns la "o culme a nesimtirii fara precedent", transmite Prompt Media. Acuzatia presedintelui democrat are la baza proiectul de lege referitor la statutul parlamentarului. Articolul 49 din acest proiect de lege cere alocarea unui procent intre 30 si 45 la suta din indemnizatia de parlamentar pentru pensia acestuia. Ar insemna ca unui parlamentar care a avut un singur mandat sa-i revina astfel o pensie minima de 15 milioane lei. Printre semnaturile celor care sustin acest proiect de lege se regasesc si semnaturile a 14 deputati democrati. Traian Basescu a afirmat ca daca acestia nu isi vor retrage imediat semnaturile, sunt liberi sa-si gaseasca un nou partid. Acesta este un articol din Libertatea. Asta vi se pare normal? Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Le-am adresat aceeasi invitatie alex-n. Nu-ti fa iluzii!. Cat despre Basescu, ce sa-ti spun, mi se pare o atitudine de bun simt. Dar la asemena propuneri ale acestor parlamentari (fata de care nu am cuvinte destul de jignitoare sa ma exprim) ar trebui si o reactie populara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...