Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu vreau sa dau spaga


Recommended Posts

Alex_n si Mad-Max, ce reactie populara vreti voi? Pai da ce, pe roman de sutele de milioane furate de parlamentari(mai bine zis de UN parlamentar) il doare? Sau de miliardele luate de la asigurari de sanatate, de milioanele de EUR luate spaga de x si y, parlamentari, pentru a facilita anumite proiecte? Nu, mai oameni buni, pe noi ne doare de gaina pe care o primeste nenea doctorul de la badea Ion, de milionul(oferta generoasa) pe care il ia de la mine ca is io asa mai insistenta, de cafeaua pe care o ia spaga doamna profesoara sau doamna asistenta. Asta il doare pe roman, asta e de fapt marea coruptie si marele furt din Romania...Zau ca-mi vine sa urlu de disperare cand vad ca mica coruptie(cum i se spune la spaga data la doctor, la profesor) e mult mai importanta decat marea coruptie care numa nu ne bate pe umar ca s-o vedem... Si in loc sa luam atitudine fata de astfel de legi, ordonante si ce naiba or mai fi, noi ne lovim unul pe altul, ne jignim si ne facem troaca de porci...Pacat... [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 274
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Drage mea Dana, si MadMax, Nu ma leg de medici, profesori, si de parlamentari nu...eu NU sunt de acord cu nici o forma de cistig in plus neimpozabil, ilegala...In ceea ce priveste statul, nici in Sua profesorii nu cistiga decit la marginea existentei, dar eu nu am vazut pe vreunul sa ceara sa faca mediatii acasa...asta poate pentru ca daca nu esti singur se poate intr-adevar trai din 2 salarii de profesor de 70-80 de mii de dolari... In ceea ce priveste parlamentarii si guvernantii...asta e buba veche, dar sa stii ca si pe aici sunt multi acolo sus care fura...iar noi va trebui sa invatam sa ne respectam puterea asa amarita cum este ea...cineva tot a ales-o, cineva asa ca noi...Voi chiar credeti ca toti parlamentarii si guvernentii e hoti...hai sa fim seriosi.. a se citi "e hoti" gluma gen Caragiale... oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lucamatei In ceea ce priveste statul, nici in Sua profesorii nu cistiga decit la marginea existentei, dar eu nu am vazut pe vreunul sa ceara sa faca mediatii acasa...asta poate pentru ca daca nu esti singur se poate intr-adevar trai din 2 salarii de profesor de 70-80 de mii de dolari... oana olson
Oana, te intreb in totala necunostinta de cauza, ce inseamna sa cistigi "la marginea existentei" in SUA? Cine cistiga 70-80 de mii de dolari, un profesor, sau doi? Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Voi chiar credeti ca toti parlamentarii si guvernentii e hoti...hai sa fim seriosi.. a se citi "e hoti" gluma gen Caragiale..." Ai dreptate, nu toti "e hoti"! Doar cei care voteaza asemenea legi! Adica majoritatea parlamentara! Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alex, foarte greu se traieste cu 35 de mii aici, de fapt multi profesori au 30 de mii, asta este considerata marginea existentei..Daca sunt doi, un cuplu si venitul comun se ridica la 60-70-80 cel mult, atunci totul e OK.Ma refer la profesorii de scoala generala, liceu..nu de cei universitari, sper ca am fost mai clara... oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un invatator/profesor la scoala primara si la liceu isi incepe salariul pe la 25,000 pe an. Dupa anii de vechime (si diplome suplimentare)poate ajunge pe la 45,000 pe an. Un profesor la facultate cistiga mai mult in functie de facultate (de stat/city care tot se plateste, nu este gratis sau particulara). Cei care sint la stat/city incep de undeva la 30,000 pina pe la 65,000 in functie de pregatire si bugetul institutiei. Cei de la facultatile particulare sint platiti cel mai mult, ajungindu-se la 100,000 pe an catre pensie. Eu vorbesc strict de statul New York (nu sint familiara cu restul). New York-ul are unul dintre cel mai mare cost de viata (viata scumpa). Pragul de saracie recunoscut de stat este de 11,000 pe an. Din aceasta suma scade cam 20% taxe/impozite (unii primesc ceva bani inapoi). Nu pun la socoteala chirie (si toate aferente - electricitate, gaz, apa, telefon), masina, asigurari si mincare. Nu exista spaga data la profesori. De nici un fel. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by ocebine
Un invatator/profesor la scoala primara si la liceu isi incepe salariul pe la 25,000 pe an. Dupa anii de vechime (si diplome suplimentare)poate ajunge pe la 45,000 pe an. --------------------------------------------------------------------- Iar eu, in Romania,profesor de liceu fiind, dupa 5 ani vechime castig cam 1.300 $ pe an... Missiday
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ocebine si Catalina, Eu in Texas am inceput la 29 de mii, deci am aproximat eu pe la 30...eu insa daca nu as fi avut venitul sotului, nu m-as fi putut intretine cu banii astia, nici pe mine , si mai ales cu 2 copii. Catalina , hai sa iti dau exemplu de ce se intimpla cu salariul meu in mare. Iau 1900 de dolari total in mina pe 15 si 30.(o data 950 si alta data 950). 1000 este rata la casa, 200 curentul, 100 asigurarea la masina mea, 100 benzina,70 apa, 70 satelit, rata la masina nu avem,100 macar pe luna merge la Romania fie ca telefoane, fie altfel...deci 1650.. Din salariul sotului isi plateste datoriile de student si ale lui si ale mele, care se aduna la 1000 pe luna, plus benzina si asigurarea la masina lui 250, mincarea 800, distractiile in jur de 400, deci la el se string 2550..ne mai ramin sa zic 600 pentru imbunatatiri la casa, college pentru copii, carti, cursuri, si mai stiu eu ce...asta daca nu exageram cu distractiile...adica pentru un concediu pun banii astia deoparte vreme de 3 luni..carti de credit nu folosim... Catalina, sper sa iti foloseasca ce am scris aici...1900 sunt bani in mina la un salar de 30 de mii.Cind spun distracii ma refer la un parc, o inghetata, inchiriat filme, jucarii la copii si haine, pantofi, uneori in astia intra si cadouri, bere, flori etc.. oana olson
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana am aproximat putin. Salariile sint negociabile. Ma adaug si eu la analizat (eu fac platile de la servici asa ca am toata documentatia): Rata casa $1749/luna Rata masini $375 & $325/luna Asigurare masini $273/luna Electricitate $316/luna Apa (3 luni) $273 Gaz (3 luni) $42 Cablu (TV & Internet) $165 Scoala copii $ 4275/an Nick $ 3250/an Alex Telefon local $50, Romania $60 (folosim card) Petrol (incalzire) $260/luna Mincare (sintem 6) $1500/luna Metrou $70/luna Nu pun la socoteala: coafor, parcuri, filme ($9 biletul), inghetate, vacante, imbracaminte, incaltamine (pentru copii la trei luni) distractii, benzina si cele neprevazute (ex. acoperisul mi-a curs si m-a costat 5,000 sa-l pun din nou). Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...