Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu vreau sa dau spaga


Recommended Posts

Mda, scumpa... dar cu banii aceia nu trebuie trait in .ro ci acolo unde-i castigi. In afara orasului in statul N.Y. dupa taxe raman 20000, chiria la un one-bedroom este cu mult noroc vreo 1000$ fara electricitate inclusa. Asigurare de sanatate, electricitate, benzina... daca ramai cu cat sa mananci esti un om chibzuit de tot. Si masina nu-i un lux in afara oraselor mari...Literalmente in unele zone nu-s trotuare. Iar in orase poti folosi transportul in comun, dar si taxele cresc. Deci cine ar traieste cu un asa salariu merita palaria scoasa. Iar oamenii sunt cinstiti. Nu le place, schimba job-ul. Cu cat e tara mai liberala cu atat sunt mai prost platiti profesorii. Si totusi ... oamenii isi fac job-ul bine si sunt respectati. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 274
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In NY si in CA sint cele mai rele preturi. Chiria pentru un apartament 1 bd. rezonabil (un cartier mediu nici lux nici prapad) este cam $1200 pe luna. 1 lb de friptura de vaca este $8.99. Un bilet de spectacol pe Broadway $100. O pereche de ghetute de piele pentru bb (ai mei au picioarele ca niste gogosele nu-i pot inghesuii in orice) este $50-80. Preturi va pot da daca sinteti interesati. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salar profesor(doctor) 3.1 milioane..X2=6.2 milioane pe luna. Echivalentul in dolari=190$ pe luna 1.Chiria in Cluj-Napoca(iau si eu exemplul orasului meu, e scumpa viata aici)pentru un apartament(nu CASA) cu 2 camere(adica EXACT 2 camere) intr-un cartier nu extraordinar dar nici ultimul, apartament nu extraordinar, dar nici ultimul= 130$(4.290.000 lei) pe luna (atat am dat pe el cat am stat in chirie) 2.Intretinerea pe timp de iarna=1.8 mil(2-3 persoane)(ca centrala de unde bani sa-ti iei...) 3.Telefonul= 200.000 (nu bag aici decat abonamentul, daca treci peste impulsurile incluse e mult mai mult) 4.Curentul=~230.000 pe luna(fara nici un exces, ca nu-i voie) 5.Abonamentul la autobuz=180.000 , X2=360.000 pe luna(o linie, pentru mai multe linii, mai adaugati)-de masina nici nu discutam ca sa nu se spuna ca exagerez 1 +2+3+4+5= ~6.9 milioane pe luna = ~209$ Pentru mancare, haine, carti si alte distractii nu mai exista nimic [:(][:(][:(] Asta este realitatea din Romania, pentru multe familii de intelectuali. Nu e cazul meu, eu am spus clar ca nu pot trai cu 3.1 milioane. Si mi s-a reprosat ca raspund cu nonsalanta. Calculele insa imi dau dreptate.[bang][bang][bang][bang][bang] P.S. Am uitat sa subliniez ca nici nu se pune problema de cablu sau internet, astea sunt chestii de lux deja... [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Dana.... Eu am plecat..pentru ca nu stiu cat creste cu vechimea salariul medicilor dar cel de cercetator... nu prea o face. Dar sa stii ca-n primii ani aici am stat la gazda intr-o camera, fara telefon, am mers pe bicicleta.... si cand am ramas insarcinata eram in ultimul an de teza.... si ma gandeam sa ma intorc acasa. Cresa era cu sponzorizare 790 euro + chiria la o garsoniera (gazda nu ma mai tinea casatorita sau cu copil) faceau cat salariul meu de asistent de cercetare mai putin 150 de euro. Si totusi...nu cred ca cineva s-ar fi gandit ca e normal sa-mi dea studentii ceva. Nici macar eu. Iar situatia era fara iesire... asa ca am terminat teza si a crescut salariul de la job. A venit si fetita mai devreme, sotul meu a plecat in State la un job mai bine platit, eu am ajuns acolo in ultima clipa..... si vezi daca nu ai alta sansa se poate. Evident acum pentru noi, greul s-a dus. De aici inainte salariile nu vor mai fi sub sau la limita subzistentei. Deci a meritat. Nu vad care-i iesirea ta din situatia asta.... si de asta nu-i condamn pe cei care primesc cadouri...ii condamn pe cei care cer cadouri sau profeseaza functie de cadouri. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai subliniez inca o data, nu e cazul meu...Meseria mea e de programator, asa ca nu se pune problema...Dar stiu cazuri aproape de mine, de sufletul meu...Si ma doare sa vad asa ceva, sunt indignata la culme. Hai sa-ti spun cat e salariul unui profesor dupa 25 de ani vechime, cu toate gradele luate...e 5.5 milioane.Atat... "si de asta nu-i condamn pe cei care primesc cadouri...ii condamn pe cei care cer cadouri sau profeseaza functie de cadouri." Pai asta bat si eu din gura de o gramada de vreme!!! Asta spun si medicii care posteaza aici...Inca ei sunt si mai vehementi, ei nici cadourile drept recunostinta nu le accepta ca o solutie. Eu, care sunt "de cealalta parte a baricadei", nu i-as condamna daca, stiind care e situatia lor, le-as da un plic cu bani pentru faptul ca s-au purtat ireprosabil cu mine, ca si-au facut datoria ca la carte si ei l-ar accepta... [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) http://community.webshots.com/user/dpintilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Hai sa-ti spun cat e salariul unui profesor dupa 25 de ani vechime, cu toate gradele luate...e 5.5 milioane.Atat..." pai profesorul este bugetar si se bazeaza pe cit se produce si cum se produce in economie. adica pe cit produc oamenii pe care el ii invata. daca el scoate nulitati pe banda este la mintea gainii ca salariul lui este 5.5 mil. nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...