Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere spre Canada! (III)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da, aussie sint o specie ciudata, atunci cind e vorba de "diplomati". Exemplele pe care le dai tu, despre fii de "potentati" aussie care-si trimit odraslele sa studieze la Standford constituie exceptia, pt. ca si aici se practica un "nepotism" voalat, desigur, dar se practica. Acel fecioras de bani gata nu va trebui sa transpire la interview-uri, ci doar va fi ales ca are "pedigree"-ul mai sunator. Btw, oare ce sta in spatele expresiei elegante ca "au gasit pe altcineva ale carui competente se potrivesc mai bine cu specificul postului"? Eu vorbeam de migranti obisnuiti, ca noi, care ne zbatem sa ne dovedim calitatile profesionale peste hotarele RO. Iar exemplul dat cu diplomele din India este bine ales, pt. ca in India sistemul de invatamint este dupa modelul englez (si cum India e o fosta colonie britanica, iar noi din CAN si AUS sintem "supusii"reginei...[:D]). Ira, tu nu te supara pe mine, eu nu vreau sa te descurajez in vreun fel, Doamne-fereste! Tu stii ce e mai bine pt. tine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor de peste ocean.Azi a fost f cald,doar -11 grade si a trebuit sa ne bucuram din plin,jos cu caciula de vulpe luata de la Casa de moda de pe Dorobanti.De miine insa iar ne loveste frigul. -32 Dar in casa e cald si bine. Draga Ira eu am urmat cursurile facultatii McGill(spun am urmat ptr ca o termin acum in aprilie)la timp partial.Adica un fel de seral din R,doar ca ai posibilitatea sa-ti alegi cursurile (din cele pe care ti le cer ei)Un curs costa cam $210,si la sf anului ai si ceva reducere la impozite in functie de cit ai platit ptr anul respectiv. Nu stiu sa-ti spun impresii despre alte facultati.Si da,fac din R este baccalaureatul de aici. Ange,ce scoala ai terminat? Dana si gemenii http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, da, m-am lamurit, cred ca ma voi inscrie direct la un maitrise, si asta daca nu ma voi putea angaja direct ca profesor, la clasele primare. O sa ma mai documentez de pe site-urile lor, multumesc mult. Dana, felicitari pentru viitoarea absolvire a facultatii, sper sa-ti fie de folos si sa-ti aduca job-uri numai unul si unul. Eu am iesit in Crang(Ange stie despre ce vorbesc!) la minus 11 grade si nu mi s-a parut deloc cald [:D] Sper sa ma obisnuiesc, asta e, zilele urmatoare ma voi duce la cumparaturi, vreau sa achizitionez niste articole de iarna canadiana pentru toata familia, sper sa gasesc ceeace caut[il]! De cand a inceput sa alerge Sofia e jale, am slabit vreo 2 kg, "fac sport" 12 ore pe zi si asta numai tinandu-ma dupa ea. Bogdana, ce mai faci, ne vizitezi rar! Vacanta ta cum a fost? Plec, poate apuc sa mananc ceva pana se trezeste, Pa, Irina ps.Va rog, daca puteti, lamuriti-ma si pe mine, preturile acestor laptop-uri sunt cu taxe incluse sau mai trebuie adaugat ceva ? http://www.compumina.com/listing.aspx?categoryid=169&P1=Syst%E8me%20de%20Base.gif&P2=Syst%E8me%20de%20Base.gif Inca ceva, este posibil sa-mi vanda ceva defect sau calc. SH au termen de garantie? Multumesc mult
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai Ira,esti scumpa fok! stai mai fata sa ajungi aici si apoi ai sa-ti decizi soarta.[:D] diploma universitara din ro. nu ti-o ia ninmeni,basca ti-o recunosc astia de aici.Deci,bac-ul de aici de care tot vorbesc fetele este exact diploma ta universitara.Cat despre lucratul aici ca prof. fara un gramulet de scoala facut pe continentul asta ma indoiesc.Nici eu nu vreau sa te dezamagesc dar... Eu una,incerc sa ajung la un bac in educatie facut din certificate.Este greu pt. ca sunt singura cu 2 copii mici. Abia am reusit sa termin un certificat jumate.Sunt doar la jumate... In decembrie am terminat un certificat in gradinite(UQAM).Nu stiu cum sa va explic romancutelor ca sa intelegeti.Se numeste "certificat en education en milieu de garde". Cu certificatul asta pot sa lucrez cu copii intre 0 si 12 ani sau cel mai ideal sa-mi deschid propria gradinita.Mai vedem! Cat despre concurenta intre universitati nu am auzit multe.Unele sunt in engleza ,altele in franceza.Important este sa faci ceva,sa termini ceva aici,pe pamantul asta,mama lui de pamant canadian... In 30 demin.plec sa inscriu fata la o scoala privata.Sa-mi tineti pumnii,am mare nevoie.Daca nu mi-o inscrie nu stiu ce voi face.Chiar nu stiu. Dana,tu cum ai rezolvata problema "scoala copiilor"?? Asta problema mare in Canada,scoala copiilor,nu universitatile montrealeze!!!Daca ai chef de invatat inveti oriunde in Lumea asta!Asa ca bafta mai buzoianca mea![:D] Cornelia,sunt acasa non stop.Lucrez cu ziua la copii mei[:D] Suna-ma cand vrei,cand poti.E valabil si pt. tine Dana[:D] si pentru orcare dintre voi romancute-montrealeze[:D] pupici, ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
, zilele urmatoare ma voi duce la cumparaturi, vreau sa achizitionez niste articole de iarna canadiana pentru toata familia, sper sa gasesc ceeace caut[il]!
Mai bine vino cu banii aici si cumpara de aici pt "iarna canadiana" caci noi tot ce am adus nu a fost suficient de calduros/usor/impermeabil...mai ales cizmele !! La fata locului o sa stii mai bine ce iti trebuie. Cit despre universitati, McGill are un renume mai bun si merge la "export" :-)) mai bine caci este de lb engleza dar nu cred ca asta e cel mai important. Daca tu vrei sa predai aici in lb franceza eu as alege o facultate care imi permite sa "practic" limba franceza. Universitatea conteaza numai la inceputul carierei cind nu prea mai ai altceva ce pune in CV, pe urma ajunge undeva pe la sfirsitul CV-ului si chiar nu mai conteaza daca este McGill sau UM. Numai bine, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Pai ce sa fac si eu, nu prea as vrea sa pierd timpul cand ajung in Montreal si daca tot sunt acasa cu Sofia si platesc un salariu minim pe economie la net[:D] m-am gandit sa profit cat se poate de acest avantaj si sa ma pregatesc cat mai bine pentru venirea mea acolo. Invat si franceza cat de mult pot eu, insa de invatat nu pot decat cand doarme S. Mihaela, mai ales cizme as fi vrut sa cumpar, acum nu mai stiu ce sa fac, pe aici cizmele de piele costa destul de putin si ma gandeam ca sunt o investitie buna. Ange, am vazut cam tarziu mesajul ca sa-ti mai tin pumnii dar totusi ii tin fff stransi sa reusesti ce vrei tu pentru fetita ta. Va rog, nu stie nimeni sa ma lamureasca cu portabilele acelea? va multumesc foarte mult, Irina & comp.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draguta Ira,cizmele alea de piele din R,le porti aici numai la friptura,sau daca nu-ti dai fundul jos din masina (si chiar si atunci eu mai merg pe jos)ptr Canada cind cumperi cizme nu te uiti la frumusete ci la cite grade rezista.Sunt urite modelele,si barbatii mai poarta un fel de sosoni de purtau la noi aia saracii. E mai bine sa vii cu bani aici,ca s-ar putea sa-ti inghete picioarele in alea luate din R. Ange copiii mei sunt la scoala normala,scoala de cartier si zic eu ca sunt la fel de destepti ca ceilalti din clasa (ba poate mai destepti ca deh sunt ai mei)Dar vreau sa-i inscriu la scoala internationala-doar ptr ca vor invata si engleza cam la fel cu franceza.Sa vedem insa daca trec testul de intrare. Dana si gemenii http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...