Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere spre Canada! (III)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Dana, eu am venit cu cizmele cumparate din Romania. Am facut doua ierni aici cu aceste cizme de piele, si nu am masina inca. Deci depinde doar ce fel de cizme iti iei. Calitatea si rezistenta sunt importante. In iarna asta mi-am luat de aici niste ghete dar nu sunt de iarna si tot cu cele din Romania umblu. Cred ca ma vor tine si la anu'. Eu le-am luat inainte de a pleca special pentru Canada. Le-am luat la un pret bun acasa, iar aici dai 100-150$ pe o pereche. Sa vii cu banii este mai comod ca nu ai bagaj asa mare. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Claudia, amandoua aveti dreptate. Dana se gandea, probabil, la calitatea unor produse din Rom. care lasa de dorit. De exemplu, consortul si-a cumparat niste bocanci "de firma" anul trecut pe care a dat vreo 2 mil, cam 70 USD, ceeace la noi e mult, dupa mine, ei bine, in acesti bocanci i-a intrat apa din prima si s-au distrus definitiv pana la sfarsitul sezonului. Si asta la "iarna buzoiana", unde sunt f rar minus zece si ninge de 3 ori toata iarna. Dar si tu ai dreptate, dat fiind faptul ca nu sunt atat de bogata incat sa vin doar cu portofelul si cu un bagaj de mana in Ca. O sa fac un compromis si voi aduce numai lucrurile pe care le am gata cumparate si eventual voi mai face cateva mici adaosuri. Dar incaltaminte din piele tot imi cumpar, nu ma las, e pacat daca tot e asa ieftina aici. ps. Daca cineva vrea sa-i cumpar ceva de aici mai ieftin, pot sa trimit un pachet prin posta cu vaporul ca nu cred ca e asa scump.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Bogdana, ai dreptate, adresa de email i-am dat-o buna, dar am gresit numele facultatii din obisnuinta, deocamdata imi este mai familiara statia de metrou decit universitatea.[:D] Ira, si eu am venit cu bocanci din Romania si umblu si acum cu ei. De fapt am doua perechi, in Romania nu-i purtam pe strada pentru ca erau de munte, pentru poteca si pentru piatra. Dar merg aici pentru ca sint de calitate foarte buna, i-am cumparat din magazinele specializate pentru echipament de munte. Cred ca daca vrei sa-ti iei ceva de ploaie sau de iarna si ai bani, ai putea sa cumperi cite ceva de la aceste magazine, sint produse nemtesti sau italiene si le intrec cu mult in calitate pe cele pe care le-ai putea cumpara de aici la acelasi pret. Bineinteles ca exista si aici haine si incaltaminte de calitate, dar la preturi pe care nu ti le poti permite chiar in primii ani. Dar e bine sa faci cum ai spus tu, sa aduci ce ai si in rest... carti. Daca vii cu bani, te descurci tu la fata locului, gasesti aici de toate, pentru toti si pentru toate buzunarele. (Ah, nu gasesti leustean sau cel putin eu inca nu am gasit!) Ma intrebai de BAC, daca vrei sa ramii in domeniu, nu mai are rost sa faci o facultate, ci treci la ciclul urmator, un master de exemplu. Dar daca iti schimbi meseria, cum e sotul meu care nu mai vrea nimic legat de fizica, si vrei sa faci ceva studii superioare aici, incepi cu un BAC, mai ales asa cum face Ange, prin cumul de certificate. Chiar, stie cineva sa-mi spuna, daca ai deja o facultate, ai facuta echivalarea diplomei si vrei sa-ti schimbi complet domeniul, conteaza prima diploma, auzisem ceva cu niste credite care ti se dau... La mine este mai simplu, eu am facut o scoala postliceala in Romania, de tehnoredactare clasica si tipografie, in rest sint autodidact, toate programele pe care le stiu le-am invatat singura, de voie sau de cele mai multe ori de nevoie. In Romania nu exista o facultate de grafic design si altceva n-am vrut sa fac, majoritatea colegilor mei aveau informatica sau o alta facultate legata de calculatoare. Aici, din fericire, exista atit de multe cursuri in acest domeniu, ca nici nu stiu ce sa aleg, dar cred ca ma voi indrepta totusi spre acel BAC in Graphic design, dupa ce ma „linistesc“ cu copiii... numai ca e al dracului de greu, costa destul de mult si dureaza, mai ales daca nu-l faci la zi (pentru ca eu sigur nu-mi pot permite sa-l fac la zi si nici nu vreau, prefer sa lucrez, cu atit mai mult cu cit am observat ca gasesti mai usor de lucru ca tehnician si e bine sa aduni si ceva experienta de lucru aici, nu numai diplome). Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
Buna, Va rog, daca puteti, lamuriti-ma si pe mine, preturile acestor laptop-uri sunt cu taxe incluse sau mai trebuie adaugat ceva ? http://www.compumina.com/listing.aspx?categoryid=169&P1=Syst%E8me%20de%20Base.gif&P2=Syst%E8me%20de%20Base.gif Inca ceva, este posibil sa-mi vanda ceva defect sau calc. SH au termen de garantie? Multumesc mult
Preturile nu includ taxe. Trebuie adaugat 7,5% pt Quebec sau 7% pt restul Canadei. Nu am gasit nimic in care mentionau de garantie. Defect? Nu prea cred sa vanda. Ira, eu nu as face prea multe cuparaturi pt Canada de acum, dat fiind ca nu stiti inca anotimpul in care veniti. Mai sunt medicalele plus timpul de asteptare care poate varia. Ange, ai intrebat de unde sunt. Eu locuiesc langa Ottawa. Caludia , da' cat era leusteanul acela de ai renuntat?[iepu]Stiu ca sunt cam piperate preturile in magazinul acela. Am oprit si noi de cateva ori cand ne-am nimerit prin zona. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
Cred ca stiu la ce te referi, Nelia, la magazinul Himalaya, din complexul comercial Unirii, Bucuresti, o sa trec si pe acolo sa ma uit, era un magazin specializat pe articole de imbracat la munte. Noapte buna si usoara, I.
Nu mai e de mult in Unirea....s-a mutat in spate la Vulturul de Mare...da-ne un tel. si iti explica Emanuel!!!! Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...