Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere spre Canada! (III)


Recommended Posts

Adela P,ori si tu esti buzoianca?!Cunosc o fam.de romani de langa Ottawa[:D] Am inscris-o pe Maia la scoala.Sunt atat de fericita incat nici nu va imaginati.Este o scoala privata de la primar la colegiu acceptata oriunde in Lumea asta.Programa este franceza,educatia franceza,totul in stil european!Ma si mir cum de a acceptat Ministerul invatamantului de aici atata severitate si exigenta cat se impune in scoala asta! Dana,la scoala Internationala s-au facut deja inscrierile din decembrie.Ultima zi a fost pe 18 dec.Examenele sunt prin martie la primar si 1 mai la prescolari.Am inscris-o si acolo pe Maia insa cu siguranta nu vom renunta la Marie de France pt. Sc.Internationala.[:D] Cat despre scolile publice nu-si au rost comentariile.Stim cu totii ce inseamna scoala publica aici.Este real ca sunt scoli publice bune si chiar foarte bune insa unde stau eu nu exista asa ceva.Scolile bune publice sunt in cartierele cu case,in cartierele de oameni cu bani.Probabil tu ai copii la o astfel de scoala.Nu incape in discutie destaptaciunea si inteligeta copiilor nostrii dar...stii tu cum este cu anturajul...no comment! Eu am cautat mult si bine o scoala publica buna insa nu avem bani sa ne mutam intr-un astfel de cartier si nici bani sa ne luam imediat o casa...asa ca.Punand in balanta una peste alta a rezultat din prima si fara ezitare:scoala privata![:D] In fine,fiecare parinte stie cel mai bine cei bun pt. copilul lui[:D] Cat despre echipamentul de iarna,cizme,geci,etc si eu va sfatuiesc viitori canadieni sa nu investiti in Ro.Nu ca nu sunt bune,de calitate sau mai stiu eu cum,nu!Pur si simplu aici o sa le uitati prin sifoniere pt. o sa vi se para demodate,urate.etc.Eu una asa am facut.Am investit inainte sa plecam in tzoale la greu si acum am inceput sa le trimit rand pe rand in Ro.pt. ca nu se incadreaza in decorul de aici. Cornelia,diploma universitara nu ti-o rapeste nimeni mai aici.Ceea ce ai facut in Ro. este foarte bun si aici.Se echivaleaza tot.Daca vrei sa continui in acelasi domeniu nu va trebuie sa incepi de la un bac.Mergi de la bac inainte.Simplu ca bonjour![:D] Daca vrei sa-ti schimbi domeniul atunci se schimba problema radical.Este posibil sa-ti echivaleze ceva cursuri daca au directie si drum comun cu ceea ce vrei tu sa faci.Exemplu: cand am venit aici toata lumea -mi spunea sa fac infirmieria.Bun asaaa...Deci,am plecat pe infirmierie pt. ca zicea toata lumea,nu?![:D] Ajunsa la Universite de montreal cei de la fac. de infirmierie au zis asa:"pai mai fata,tu de la constructii la infirmierie e cale lunga!Baga matalutza biologie si chimie si stam de vorba dupa." Fizica mea(cea din ro.) s-a potrivit ca o manusa cu fizica de la infirmierie.Asa ca mi-au echivalat fizicile,dar atat! Am facut chimiile si o biologie o sesiune si cand a fost sa trec la urmatoarea sesiune am zis:"bai,dar chiar ma fac infirmiera?!"si uite asa compiland eu mai bine am zis"nu-i de mine" si am renuntat dupa prima sesiune[bang] Hai ca incep sa va povestesc acum viata mea din canada[:D] pupici,urla cupilul...revin ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
casandra,nu stiu nimic despre scolile din Lachine.Nu am cunostinte care stau in zona ta... Eu stau in Laval(Chomedey). Maia mea are 5 ani impliniti in noiembrie. Scoala se incepe la 5 ani cu maternelul.De la 6 ani intra la primar. Daca vrei poti sa o dai la prematernel de la 4 ani.In general prematernelul il face la garderie insa in scolile private gasesti clase de prematernel dar care te ustura la buzunar.E clar ca sunt ingrijiti si educatzi frumos dar si banii sunt "frumosi"...[:D] Daca esti interesata de scoli fie ele publice sau private am info.De o luna de zile numai asta fac:culeg info despre scoli.Pot sa-ti trimit un sit cu scolile publice si un sit cu scolile private. Inscrierile(pt. sc.publice) se fac acum intre 26 si 30 ianuarie pt. anul scolar 2004-2005!Aici nu se dau examene.Singura scoala publica unde se da examen este Sc.internationala. La private au inceput inscrierile din noiembrie anul trecut.Acum se dau deja examenele de admitere... ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

casandra,care-i numele tau real? uite cum sta treaba aici la Montréal cu scoala piticilor nostrii[:D] la 4 ani=pré-maternelle 5 ani=maternelle 6 ani=1-er année 7 ani=2-e année 8 ani=3-e année 9 ani=4----- 10 ani=5----- 11 ani=6----- de la 12 ani incepe secundarul.Cam asta-i! Dana,zic bine,asa-i nu?! uite si adresele promise: http://www.cadre.qc.ca/feep/ - scoli private http://www.csdm.qc.ca -scolile publice din Montreal www.cslaval.qc.ca -sc. din Laval pupici, ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cite stiu eu, nu-ti poti da copilul la o scoala engleza, daca esti imigrant si daca esti in Quebec nici nu e bine pentru copil sa mearga doar pe engleza. Ange, imi pare rau, dar chiar nu stiu unde am pus numarul tau de telefon. Poti sa mi-l trimiti pe PM, te rog... Daca tot sintem la capitolul scoli, ai auzit cumva de scoala publica Face de pe rue University, in Centre Ville? Sau stie cineva din Montreal ceva despre aceasta scoala? Agata mai are putintel pina la scoala, dar am inteles ca aceasta scoala are si o clasa de pré-maternelle, adica de la 4 ani. Si poti sa-mi spui mai multe despre scoala unde ai inscris-o pe Maia? Am o prietena foarte buna, care e in cautare de o scoala buna si de o casa linga aceasta (fetita ei are 4 ani). M-ar interesa adresa si eventual un numar de telefon, acum au amindoi servicii, poate ca isi permit si o scoala publica. E scumpa? In Lachine, unde anume, Casandra? Eu locuiesc in Saint Henri, intre canalul Lachine si Westmount si din cite stiu, in jurul meu nu prea exista scoli publice bune (decit in Westmount sau in Centre ville). Daca incepi sa te interesezi de scoli si afli ceva interesant, te rog sa ma anunti si pe mine, mai ales daca au si ceva pentru 4 ani. Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...