Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere spre Canada! (III)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ira,abia astept sa te vad aici si abia astept sa te vad cum vei da cu capul albastru in peretele rosu in momentul in care ai sa realizezi cat de aiurit e sistemul de invatamant de aici[:p] Romancutzelor montrealeze,puteti sa aruncati cu rosii in mine cat vreti,ma intorc cu spatele sa nu le vad[:D] stiu ca acolo undeva, in adancul sufletului vostru nu va merge la suflet de nici o culoare invatamentul de aici.[zz][zz] AdelaP,ce curaj ai mai fata sa-ti scoti bebeul afara pe astfel de vreme.Brrrr...e ok bebe dupa contactul cu vantul canadian?! Eu am iesit cu bebe 3 min. de la masina in magazin si de ieri ma dispera cu febra[bang] mimitete,ma bucur ca am reusit sa te distram vis-a-vis de invatamantul de aici...Nu asta ne-a fost scopul dar bravo noua! 1-0 [zz] Acum pe bune,daca ai info mai multe suna-ma! Zau sunt interesata sa aflu cat mai multe lucruri despre scolile bune din Montreal. Noi am aterizat in Canada numai si numai pt.copii.Asa ca dau din coate cat pot de mult numai si numai sa-mi vad copii fericiti[;)] ira,tot nu ai spus cand aterizezi la noi!!! un week-end placut, ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira,cand ajungi mai aici?! ce zici daca indraznesc sa te rog ceva?![:I] as avea nevoie de 2 medicamente pt. copii. daca ai loc prin bagaje ti-as fi profund recunoscatoare. nu mi le pot pune la posta(ai mei) din simplul motiv ca sunt medicamente si le vamuiesc astia aici[bang] indiferent daca da sau ba tot buzoianca mea ramai[:D][:D] ange,mamica de 2ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, camioneta. Ange, pai l-am infofolit bine bine, si nu am avut mult de mers pe jos, vreo 5 pasi de la usa de serviciu la masina. Si dupa aceea de la parcare poate un minut de mers adica de fugit:). Insa cand e frig ...simti fiecare secunda. Oricum era atat de infofolit, cand mi-am bagat mana pe la el pe sub haine sa verific cum simte era asa de cald si bine ca-mi venea sa ma bag cu totul acolo. [:D]Febra n-a facut azi asa ca suntem ok. Deocamdata.[canada] Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ange, iti aduc medicamentele fara probleme, nu am raspuns cand ajung pentru ca nici eu nu prea stiu. Cred ca cel mai tarziu in iunie. Ange, eu am incredere intr-un sistem de invatamant care da rezultate, nu ca asta din Ro, unde suntem "invatati" dar infometati. M-as bucura f mult daca ai detalia putin, chiar sunt f curioasa, ce stii despre programa lor de invatamant, ce te-a nemultumit, ce ai repara, dar si ce ti-a placut, etc Adela, multumesc. pa pa, I.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira,credeam ca acum ajungi pe meleagurile canadiene. in luna mai cred ca voi fi eu in Romania.asa ca,merci mult[:D] cat despre invatamantul de aici mai bine o lasam balta.pana la urma ajungem sa ne certam...fiecare are propria lui opinie,fiecare stie cei mai bine pt. copilul lui[:D] dau privata daca esti f.f.f.curioasa[:D][:D][:D] sa auzim de bine! ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum asa, sa ne certam? Mie daca imi aduci argumente valabile, nu raman blocata intr-o idee, sunt destul de flexibila si cedez relativ usor, ma repet, daca informatiile sunt reale. Da, sunt f curioasa, daca vrei facem comparatii ale programelor de invatamant. Oricum, invatamantul romanesc nu mai este ceeace era odata, imi pare rau sa spun asta. Intr-adevar, exista varfuri, si chiar varfuri f inalte, (ma refer la elevi) dar acestea se datoreaza in mod special unor anumiti profesori si nu sistemului nostru de invatamant care se schimba in fiecare semestru de 3 ori si are manuale alternative pe care nu le poti alterna ca nu ai ce. Crede-ma, Ange, ca eu sunt profesor si spun asta, materia este fff multa, nerealista si... este aproape imposibil de respectat in conditiile obtinerii unui minim de cunostinte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ange
ira,abia astept sa te vad aici si abia astept sa te vad cum vei da cu capul albastru in peretele rosu in momentul in care ai sa realizezi cat de aiurit e sistemul de invatamant de aici[:p] Romancutzelor montrealeze,puteti sa aruncati cu rosii in mine cat vreti,ma intorc cu spatele sa nu le vad[:D] stiu ca acolo undeva, in adancul sufletului vostru nu va merge la suflet de nici o culoare invatamentul de aici.[zz][zz] mimitete,ma bucur ca am reusit sa te distram vis-a-vis de invatamantul de aici...Nu asta ne-a fost scopul dar bravo noua! 1-0 [zz] Acum pe bune,daca ai info mai multe suna-ma! Zau sunt interesata sa aflu cat mai multe lucruri despre scolile bune din Montreal. Noi am aterizat in Canada numai si numai pt.copii.Asa ca dau din coate cat pot de mult numai si numai sa-mi vad copii fericiti[;)]
Ange, distractia continua :-)) De ce crezi tu ca eu undeva in fundul sufletului sint nemultumita dar ma dau multumita :-)), la ce mi-ar folosi ? Pe cine as pacali, si de ce ? Fiecare sintem diferiti si avem criterii diferite, ce poate sa-mi placa mie nu-ti place tie si invers. N-am vrut sa fiu ironica, m-a amuzat pt ca asa gindeam si eu (tot din auzite) inainte sa inceapa fetita mea scoala, mi-am schimbat parerea imediat. Asta nu inseamna ca nu mi-o pot schimba din nou peste un an daca se schimba ceva si nu-mi mai place. S-ar putea sa ma insel dar tu inca nu ai copii la scoala (de la clasa I in sus nu maternelle). Mama mea mi-a trimis manualele din Ro ca nu cumva sa ramina fata in urma ca stie ea ce scoala se face acolo... curios totusi ca rezultatele lor sint bune... Comparindu-le cu manualele de aici (nici macar nu stiu daca toate scolile au aceleasi manuale asa ca putem compara mere cu pere), imi pare rau ca trebuie s-o spun dar mie imi par mai slabe alea din Ro desi mi s-a impuiat capul ca n-o sa fie asa si ca aici fac in clasa a IIIa ce fac romanii in clasa I... Indiferent de manuale, trebuie sa ai si noroc peste ce invatator dai (la fel ca si in Ro), fie ea scoala privata sau publica. Scola privata iti mai ofera o disciplina care noua ne place si un mediu de copii mai rasariti (pt ca sint selectionati) de care se ocupa parintii si deci invata bine. Nivelul este in general mai ridicat in primul rind datorita copiilor si parintilor. Scoala internationala (si nu numai) este un exemplu viu de o scoala publica care are rezultate foarte bune, mai bune uneori decit ale multor scoli private. Omul sfiinteste locul... O zi buna si calduroasa, Mult succes, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, in legatura cu comparatiile invatamantului, ca sa fie comparate mere cu mere, cum zice Mimitete ar trebui sa vedem finalitatea, adica nu stiu de ce m-ar interesa daca in clasa a 3-a copilul meu invata ce a invatat un copil din Ro in clasa 1 (daca o fi asa) atata timp cat atunci cand amandoi termina facultatea sunt diferente favorabile in sensul opus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...