Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere spre Canada! (III)


Recommended Posts

Draga Lumy, Ma bucur ca mi-ai scris. M-a amuzat teribil descrierea ta fara "floricele" si te rog mai povesteste daca poti si te lasa Francesca... Ma mingii si eu cu gindul ca macar altii au fost mai destepti si nu si-au inchis portitele de scapare ... aici se califica si obtinerea cetateniei chiar daca nu vrei sa stai in tara respectiva; e tot o portita deschisa...Am invatat o mie de lucruri de cind am plecat acum sase ani, dar o lectie mai usturatoare decit toate a fost cea legata de lipsa planului B, lipsa de optiuni, etc. Lasi totul in urma cu credinta ca tot ce ai lasat a fost rau si tot ce gasesti e fantastic. Am invatat intre timp ca INTOTDEAUNA e loc de mai rau, ca binele si raul se impletesc si ca depinde de noi sa gasim combinatia optima care o putem tolera; in plus mai abitir ca toate, mi s-a adeverit vechea vorba din popor "prostia si fudulia se platesc aprig" Acum fac si eu limonada din lamii,( stii vorba ..."daca viata iti arunca lamii te apuci de facut limonada"-traducere libera) si sper sa-mi vind limonada intr-o zi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pacat... Pacat... Am lipsit cateva zile de sarbatori, si cand ma intorc pe forum, ce gasesc? Scandaluri peste scandaluri... Nu citesc toate forumurile (nu mi-ar ajunge timpul), dar imi place "La bucatarie" (unde rar se aprind pasiunile asa de tare incat sa iasa cu scantei), iar de la "Calatoriile sufletului" urmaream cateva subiecte mai linistite, acesta fiind unul dintre ele. Nu vreau sa emigrez in Canada, dar mi se pare foarte interesant ce se scrie pe aici. Nu mi-a venit sa cred ca si aici am gasit invective si admonestari si ca s-a stricat atmosfera ca si la alte subiecte, unde cei de buna credinta au renuntat sa mai posteze, orice ar fi scris fiind rastalmacit de rauvoitori. Am observat ca exista cateva persoane, tot timpul aceleasi (nu le dau numele, ca ii stie toata lumea) care provoaca aceste certuri. La un moment dat, ei arunca o "pastila exploziva", jignesc pe cei care isi pierd timpul scriind aici din bunavointa, pentru a-i ajuta pe ceilalti. Fara sa aduca nimic bun si folositor, provoaca furtuna, dupa care isi vad mai departe de treaba. Cei "atinsi" de otrava lor se simt lezati si riposteaza, ei fiind cei care o "incaseaza" de la persoanele care se simt obligate sa faca ordine pe aici. Nu stiu ce a scris Irina. Daca posting-ul ei nu a fost mutat in alta parte, eu nu am posibilitatea acum sa judec obiectiv. Dar fata asta a postat peste 300 de mesaje pana acum, si de obicei ceea ce scria era plin de bun simt si de masura (chiar de naivitate, cum a admonestat-o cineva, dar nu are omul dreptul sa fie naiv? Poate "artistii" trebuie sa fie un pic naivi, si ce-i cu asta?). Nu cred ca este drept sa fie sanctionata in felul asta, in timp ce aceia care provoaca toate aceste "furtuni" isi vad de treaba linistiti mai departe. Oana (Papadie), nu am pretentia ca am citit tot ce ai scris, dar am mai avut si alta data impresia ca esti subiectiva si exagerezi in privinta anumitor persoane. Cred ca moderatorii ar avea obligatia sa fie cat se poate de obiectivi si sa fie, la randul lor, sanctionati daca gresesc. Imi pare rau ca se distruge calitativ acest site, pe care l-am indragit mult la inceput, iar moderatorii nu fac ordine, astfel incat sa se pastreze calitatea site-ului. Consider ca este si vina lor, fiindca nu-i elimina pe cei care ar trebui de fapt eliminati. Si nu consider ca un moderator are dreptul sa elimine pe cineva din proprie initiativa, doar pentru ca asa vrea el, daca altii au alta parere. Si de ce ai impresia ca acest subiect este "tolerat" aici, la "Calatoriile sufletului"? Cred ca mai sunt multe subiecte asemanatoare, care nu au parut nelalocul lor. Nu stiu daca e cazul ca la "Calatoriile sufletului" sa nu fie si subiecte despre calatorii practice si concrete, nu numai praf de luna si pulbere de stele. Nu te obosi sa ma "sanctionezi" si pe mine. Dupa cum vad ca evolueaza lucrurile, nu prea mai am ce cauta pe aici, nu-mi mai face nici o placere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trimise - 17/11/2003 : 23:05:23 -------------------------------------------------------------------------------- Buna, Dan Mai, dar muncitor mai esti, de deabia ai timp sa scrii un mesaj!!! Uite, ca sa-ti mai ridic moralul si sa-ti mai scad putin dorul de Romania, iti postez aici un mesaj preluat de pe Quebec.ro! "Mesajul nu se vrea un fel de reply pentru cel cu viata vazuta de un emigrant roman in Canada si nici nu se vrea "sa aiba succes" in functie de reply-urile date...putin imi pasa....e o realitate pe care o traiesc in fiecare zi si nimeni si nimic nu ma poate convinge ca e altceva... As incepe cu cateva date personale. Am 28 de ani,sunt casatorit nu am copii. Am fost sef de promotie si credeti-ma chiar am muncit din greu pentru aceste rezultate, si cu multa pasiune fiindca imi place ceea ce fac. Am finalizat in urmatorul an si un Masterat la aceeasi facultate si am ramas asistent la Facultate. De atunci incerc sa ma tin pe linia de plutire ca o baliza care a luat zdravan apa si e pe cale sa se duca la fund. Salariul meu este de 3.500.000 lei pe lunar iar munca....nu va doresc sa fiti in locul meu. Una din greselile facute in Romania este sa arati sefilor ca stii sa faci mai multe lucrui decat calificarea de baza....vei fi exploatat ca un rob..pe gratis bineinteles! Deci greseala fatala pentru mine. Concluzie cu cat esti mai "prost" cu atat esti scutit de munca. Sintagma "Domle' nu stiu nu ma bag..." functioneaza perfect. Tot ce visasem ca student s-a imprastiat mai rapid ca fumul ...mediu academic, cercetare, ....glume poate! Pentru cei care lucreaza, au lucrat sau au cunostinte in domeniu, stiu cam ce inseamna viata de "asistent la catedra". Am colegi mai in varsta..undeva la nivelul sefilor de lucrari, ii vezi incercanati, slabi, apasati de grijile zilnice, cu un fel de toropeala a suferintei si blazarii care ii cuprinde de la un an la altul pana cand devii o leguma. Unii dintre ei au incercat si altceva pe langa "cariera universitara" ...acum nu mai reusesc sa faca nimic cum trebuie. Un cadru universitar din orice tara civilizata nu cred ca trebuie sa fie preocupat de mici bishnitarii si de alte artificii de supravietuire mizera. Vreti sa vedeti ce inseamna coruptie in invatamant? Vreti sa stiti de ce se degradeaza calitatea invatamantului de la an la an?.....oare de ce? Cam atat despre frustarea serviciului...ar mai fi multe spus...dar imi repugna sa ma mai gandesc la acest subiect. Acasa locuim intr-un apartament cu o camera. Atat au avut bietii parinti sa ne ofere la casatorie. Sa fac rate la Banca sa imi iau un apartament mai mare?! Ce spuneti, oare o sa-mi ajunga salariul avand in vedere ca doar intretinerea in lunile de iarna ajunge la 1.500.000?! Sa imi iau o masina?! Doame fereste! La ce imi trebuie oare?! Pot sa circul "civilizat" cu mijloacele de transport in comun, in care miroase pestilential a nespalat si unde oamenii sunt inghesuiti mai rau ca animalele in vagoane (cate 30 in microbuze de 18 locuri)..nu conteaza banu' sa iasa la patronu' de microbuz. Sau poate preferati autobuzele care ne ineaca sufletele cu fumul de esapament si in care springarii, tiganii si alte uraciuni ale societatii te buzunaresc fara mila si nimeni su face nimic... Sa ma gandesc ca ar fi cazul poate sa avem un copil?! Cu ce a gresit sarmanul micut sa il concep aici?! Dar oricum cred ne-am descurca de minune in apartamentul nostru "a une piece". Niste prieteni de ai nostri au facut imprudenta de a vea un copil, acum fac crize de hipocalcemie, pentru ai asigura micutului strictul necesar... Da' frustarea de zi cu zi, da' lipsa oricarei perspective profesionale si financiare, da' presiunea psihica a fiecarei zi, da' mitocania si subcultura strazii din ce in ce mai agresiva si mai agasanta, da' oamneii pe care ii vad zilnic adunand mancare de la tomberonul din spatele blocului si mizeria crunta ce sufoca totul....oameni buni, in Romania se fac cu nerusinare topuri ai oamenilor cei mai bogati, care isi etaleaza cu nonsalanta averile prin mass-media, in timp ce grosul populatiei se zbate intr-o mizerie crunta. In Romania nu exista justie, nu exista politie, nu exista director, rector sau alt sef neafiliat politic. In Romania mananci bataie pe strada sau esti amenintat cu arma si politia se intoarce cu spatele si isi deroga compatenta.In Romania se plateste caldura care radiaza prin pereti domnilor care v-ati debransat ..chiar vreti sa profitati de confort fara a sa platiti.... Romania este o tara a aberatiilor si a lipsei de bun simt in aceste momente. Ce spuneti domnilor, asa ca perspective...imi dati voie sa emigrez in Canada? Am voie? Va rog frumos...primiti-ma si pe mine... si nu ma mai inebuniti cu cat de bine este in Romania ca TURBEZ! Mama ne-a invatat ca e bine sa invatam..ca cica o sa ne fie bine. Cu ce am gresit fratilor? Ce nu am facut? ...sau poate doar faptul ca m-am nascut unde nu trebuia?" cu drag, Irina si Sofia cea jucausa Iata ce am vrut sa zic atunci cand am spus ca Irina a citat de pe alt site.Nimic altceva!!!! Hai, lasati disputele, ca e pacat.... Mai ales ca aceasta discutie chiar ajuta! Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, multumesc, Sabina, acest mesaj fusese postat acum 2 luni si la vremea respectiva nimeni nu m-a atentionat cu nimic. In situatia de acum era vorba de cu totul altceva, mesajul inlocuit de un punct de mine, l-am descris de vreo 2 ori dupa, nu am deranjat pe nimeni cu el. Il mai descriu o data ca sa nu existe confuzii: prima data am corectat gramatica lui Dan, (prima gresala!), a doua oara am intrebat daca el este sotul persoanei de pe respectivul site, daca tot o pomeneste aici (a doua gresala!) apoi am spus ca am facut o grava imprudenta punandu-mi poza si dandu-mi toate datele personale pe site, neinvatand de la cei mai destepti ca mine, (a treia gresala! pe care am remediat-o, de altfel). Normal ca am fost un pic nervoasa din cauza atitudinii lui Dan, si asta m-a facut sa scriu acel mesaj pe care l-am inlocuit cu un punct. Dar de jignit nu am jignit pe absolut nimeni. Nici eu nu am vrut initial sa mai scriu, insa pe acest site scriu niste oameni extraordinari, si mie imi face o deosebita placere sa-mi pastrez dialogurile virtuale cu ei. Milia, sper ca ai glumit cand ai spus ca nu mai scrii, nu are nici un rost sa te superi, si sa nu mai scrii aici. Am vrut sa multumesc celor care m-au sustinut direct, Cataghe, Sabina si Milia, stiu ca sunt si din cei care ma sustin indirect si trebuie sa incetam o data aceasta situatie. Din nefericire mi s-a luat tot cheful sa mai scriu la acest subiect initiat de mine, oricum s-au scris destule, informatii concrete si extraordinare, care daca nu erau intrerupte de unii si erau in continuare "tolerate" de altii poate continuau. Ma simt super-datoare celor care mi-au raspuns si sper sa ma ajute Dumnezeu sa-i rasplatesc vreodata pe fiecare din ei(mai degraba ele!) multumesc, cu drag, Irina ps Papadie, daca tu crezi ca eu am scris ceva in plus, corecteaza-ma. Eu zic ca asta a fost tot ce am scris in acel mesaj
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Ira, imi zici mie sa nu ma supar si sa scriu in continuare, iar apoi tu insati spui ca ti-a pierit cheful de a mai scrie. Nu suport abuzurile de nici un fel si nu mi se pare corect ca un moderator sa faca legea dupa bunul plac. Daca asa e legea aici, prefer sa ma retrag. Vad si asa destule lucruri neplacute in fiecare zi, de aici imi luam "portia de fericire", cum scria odata cineva. Daca nu mi-o mai pot lua de aici, o voi cauta in alta parte. Pacat de oamenii extraordinari care ar vrea sa faca ceva bun pe aici... Poti continua prin E-mail convorbirile cu prietenele pe care ti le-ai facut aici. Sau va puteti muta discutia pe alt forum... Eu iti urez mult succes in viata noua care ti se deschide in fata si sa nu-ti pierzi optimismul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hei hei hei! haideti: e destul ca am abandonat romania , sa nu abandonam locurile in care ne simtim bine discutind; putem aici pur si simplu sa nu raspundem la ceva ce ne deranjeaza , sa lasam adminii sa faca ceva greseli ca doar sint oameni si sa ne vedem de ale noastre; eu citesc si tac ca-s mai muta de felul meu si-s si cam dusa cu capul de la o vreme; ma strimb, sau rid sau doar zimbesc, din cind in cind intreb cite ceva; dar tare mi-e drag locul asta si tare nu vreau sa va pierd; nimeni si nimic nu merita sa plecati , asa ca va astept... si hai sa va iau la intrebari, si asa celebra canada se face de ris si uite ca nu mi-au ajuns inca atlasele...deci hai povestiti despre zonele de linga toronto; nord, sud, missisa--...(parc-ar fi in germana...zau); unde e fain, unde nu, samd; stiti voi canadience... va pup, si va astept cu povesti... iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa ne calmam. Sunt destule de facut pe aici, daca doriti desigur. Nu uitati si noi moderatorii suntem tot oameni putem sa gresim, e normal. Dar tin sa precizez ca este o echipa ce se formeaza greu si in spate duc o munca nu tocmai usoara pentru ca celorlalti sa le fie un pic mai bine astfel incat cu riscul de a nu fi suficient de bine inteles moderatorii raman moderatori ale caror merite depasesc granitele erorilor inerente. Tot respectul pentru toata lumea, tot sprijinul pentru toti moderatorii. Asta e! Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, Milia, nu se poate sa te superi, uite, dupa cum vezi o sa continuam ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Il invit, de asemenea si pe Danro sa scrie in continuare ca sa avem si partea cealalta a monedei, nu ca cineva ar spune ca totul e roz in Ca, insa daca nu exista cineva care sa contrazica anumite afirmatii, parca discutia nu mai are farmec. Am gresit mult ca am glumit cu el, poate unii nu stiu de gluma si nu spun chestia asta cu rea intentie. O sa intreb(daca imi va mai raspunde cineva!) cum si-au petrecut vacanta canadienii din toata tara, nu numai din Montreal, stiu ca Khristin a fost in Rom, poate ne povesteste, mai stiu ca unii :-) au fost la ski, daca pot si ei povesti, cum a petrecut Adela, de exemplu, Craciunul sau Bogdana, Mimitete, Dana cu gemenii, poate raspunde si Ange, care e din acelasi oras cu mine, Try(sa ramana cat mai repede insarcinata!), Basilisk si mai sunt f f multi pe care nu i-am amintit, ce mai face Lorelei, etc. cu drag, Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...