Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere spre Canada! (III)


Recommended Posts

Eu am vazut la TV ca astazi in Montreal erau -16, iar in Chicago-12, deci nu e mare diferenta intre Ca si nordul Statelor Unite. In Ro in zona Bucuresti cred ca au fost cam 0 grade azi, nu stiu statistici, insa asa am evaluat eu, am iesit afara in palton si tricou si nu mi-a fost frig.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ai dreptate Dana, daca stai acasa de Revel ai tendinta sa fii putin dezamagit. Cand am venit in Canada si am trecut de primul Revel am avut impresia ca lumea aici nu da atat de multa importanta acestei celebrari si am fost foarte dezamagita. Ca apoi sa realizez ca tara asta e atat de variata in etnii incat e imposibil ca toti sa fie la fel de entuziasmati de aceleasi sarbatori. Trebuie doar sa-i gasesti pe cei care se bucura de aceleasi lucruri ca si tine. Anul trecut nu am avut nimic planificat si ne-am trezit in seara de 31 acasa, singuri si cu chef sa ne distram. Asa ca ne-am luat si ... la cazino(alea macar sunt deschise pana dupa miezul noptii, ne-am zis ca o incurajare). Atata lumea cata a fost acolo, ce atmosfera de sarbatoare, sampanie,suc, macare gratis din partea cazinoului. Treceau angajatii cu tavile pline tot timpul. Ce mai, am petrecut un Revelion foarte frumos. Anul asta am fost nevoiti sa stam acasa cu bebe, la tv si sampanie. Da' nu-i nimic, creste el.[mamica] Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred ca asa e, chiar ma gandeam ca o tara friguroasa nici nu poate avea oameni saraci, in sensul ca daca nu-ti platesti caldura la - 30 e cam nasol. Apropo, imi poate spune cineva cat vine nota de plata pt. caldura intr-o luna de iarna(ma refer la un apartament)? Cred ca in Rom, daca esti racordat la Radet, la un apartament de 3 camere, caldura ajunge cam la 60-70 USD/luna. In Ca cum se gateste, pe gaze sau curent? Multumesc, Irina ps.Adela, ti-ai schimbat poza de la paginuta, cele 2 iubiri ale tale sunt superbe! Cred insa ca baietelul tau nu prea seamana cu tine, e taticu' tot! pps "Spuneam ca nu e bine in Canada, binele acela sperat de toti, dar... dintr-un salariu mic si unul singur, avem o casa, o masa, ceva de mincare, timp liber in care mergem la piscina, patinaj, kendo, aerobica, dans... Micuta mea are tot ce ii trebuie fara prea multe eforturi... Si e un inceput! Si asta nu ar fi nimic, multi au in Romania de n ori mai mult decit mine. Da... dar daca ma uit aici in jur, pe o distanta de citi km vreau eu in jurul meu (ah, de fapt nu chiar oriciti, ca putin mai incolo de mine incepe Westmount-ul, unde sint adevaratii bogatasi ai Montrealului!) vad ca toti cei care ma inconjoara au la fel si chiar mult mai mult si putini, foarte putini nu au sau au mai putin. Si de toate natiile... si de toate culorile... si din toate colturile lumii... Eu zic ca e ceva, nu? Sau oricum altceva. Asa doresc sa se traiasca si in Romania! Din tot sufletul!" Sfarsitul mesajului tau, Nelia, mi-a placut foarte mult, si, cred eu, a fost obiectiv. Bravo! si in legatura cu penultima propozitie, mai ai de asteptat, asta ca sa nu mai fac iar vreo gluma penalizabila.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari. Multumesc Ira pentru postarea paragrafului din mesajul meu de la subiectul inhis deja „Strainatatea“, dar as prefera sa nu mai discutam nimic despre asta, ce am scris a incheiat acel subiect, unde sincera sa fiu nu prea mi-a placut de mine... am fost reaaa! [haibat] La noi Craciunul a fost foarte, foarte frumos, iar Revelionul... hm, foarte domestic. De Craciun, pe linga bucate traditionale si nu prea, am avut invitati multi prieteni cu copilasi si tatii au facut o supersurpriza, au adus un Mos Craciun in carne si oase si pe deasupra si incarcat de cadouri. Si pentru ca surpriza mamicilor a fost reala, nu mimata, emotiile celor mici au fost pe masura. Ce mai, a fost super! Iar de Revelion am stat acasa, impreuna cu inca o familie, am mincat, am baut, am stat de vorba (tata cu tata, mama cu mama si fetitele s-au jucat pina au picat late) si ne-am uitat la filme dupa ce au adormit piticutele. Pe scurt, a fost o binemeritata vacanta, pentru ca si tati a fost liber si am putut merge la piscina aproape in fiecare zi, la sanius la fel. Mai nou, i-am cumparat Agatei patine de care e foarte incintata si incercam sa o invatam sa patineze. In rest... am dormit pe rupte. Intr-adevar, afara a fost foarte liniste in noaptea de Revelion, nu a iesit nimeni afara, nu tu artificii, nu tu strigate... dar pentru mine nu mai e o surpriza, deja mi se pare normal, nu stiu daca in blocul nostru si cel din fata locuiesc mai mult de trei persoane de aceeasi natie si religie. Cam atit... Va pup si va doresc inca o data un an bun si plin de bucurii! Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, am uitat sa spun si eu ceva de frig... e un ger aici, brrr, din ala care ingheata si pietrele. Am zis ca nu e adevarat, cred ca la 6 seara, cind am luat-o pe Agata de la gradinita erau -40 de grade sau cel putin mie asa mi s-a parut. Dar in casa si peste tot pe unde mergem este foarte cald, mai cald chiar decit ar trebui, la scoala stau intr-o bluzita subtire si tot mi se pare cald. Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ira
ps.Adela, ti-ai schimbat poza de la paginuta, cele 2 iubiri ale tale sunt superbe! Cred insa ca baietelul tau nu prea seamana cu tine, e taticu' tot!
Multumim Ira pt complimente[flo]. Asa se pare, ca bebe seamana cu tati. Oricum mie-mi place de tati[:D] asa ca n-am nimic impotriva.[:p] In ce priveste caldura, aici poti gasi pe curent, gaz sau oil(scuzati-mi ignoranta, asta cred ca-i petrol). Cel mai ieftin din cate am inteles e pe oil. Preturi am sa las pe altii sa-ti dea ca eu nu stiu nici cat platim noi.[ups] Si maine vor fi -40 am inteles. Dar nu-i nimic, rezistam eroic si pe cat posibil stam in interior. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaa, iubesc canada cea inghetzata si inzapezita...decit aici la germania unde am strins cu matura zapada pentru un om de zapada mititel....probabil sint cam tra-la-la dar unul din motivele pentru care am ales canada e si zapada si frigul...sa fie , chit c-o sa ma satur eu, dar macar iarna e iarna, mai ceva ca la brasov, iu-piii; noi am facut omuletul de zapada in curte la dori, cu ioana si matei, cot la cot, ne-am caftit aproape pe matura si lopetele, si-a iesit o minune de omulet, se minunau copiii, si eu visam la canada sub fulgii mari de zapada; apoi a inceput ploaia....vesnica ploaie! mosul s-a aratat si la noi, bogat si de treaba, adica a respectat instructiunile din scrisoare, il asteptam cuminti si in anul urmator sa ne aduca biletele de avion.... acum caut curs de engleza pentru iris, sotul meu zice ca ma grabesc, dar tare as vrea sa nu ajunga in canada fara sa stie ceva boabe de engleza; va avea 5 ani, si va simti ca nu stie, acum cica se descurca destul de bine dar vad ca i-ar placea sa stie mai mult, sa vorbeasca mai mult si sa se faca inteleasa mai repede; voi ce ati face? stiu ca nu ii va fi usor, dar e un cursulet usurel, cu winnie, si alte animalute, sa invete macar putintel, tot mi s-ar parea grozav; e cam anapoda sa bage la cap si germana si engleza, dar ma gindesc ca daca ii place atmosfera si merge cu placere va fi bine...tre sa mai cuget , s-o mai intreb si pe ea... pupici iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ohoho, am citit depsre linistea revelionului...mmm. iubesc mai tare canada.....ca turcii dragii de ei, au tras la artificii in cartierul lor dar si pe la noi pe strada de ne-au sarit capacele si bineinteles n-au maturat mizeria lasata de tuburi si tubulete iar primaria face fata mai greu; iar eu tre sa le tot explic la fete ca nu e caca de catel ce e pe jos pe stra,a ca a mai si plouat, ci e argila si carton, din tuburile cu artificii, pe care din fericire nu le-au auzit; au auzit insa pocnitorile de prin 28-29 decembrie, baietii aia rai s-au ocupat cu asa ceva, noi am fost cuminti si cam necajite,, de printzesse sensibile...deic moacele mici au dormit iar mami si tati s-au intretinut cu musafirii din romania, de la care am aflat ca in romania e bine...no comment....s-a terminat tineretea, fiecare e pe drumul lui si unii chiar s-au adaptat bine conditiilor din romania, adica se bucura de minunatele oportunitati..gata, stop.. tschuess... iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la ski si a fost binisor caci vremea nu a fost fantastica. A fost prea cald (lasa ca sint in recuperari acum :-)) si zapada putina si fleasca dar numai faptul ca am stat la aer ne-a facut bine. De simbata incepem cursurile de ski (fetita numai) asa ca am n-am treaba eu sint pe pirtie la ora 10:00 :-) Sarbatorile ca de obicei, prietenii la noi si noi la ei, cu si fara mincaruri romanesti care desi imi plac in fiecare an imi zic ca nu mai maninc ca imi fac rau si arsuri si uit si tot din alea vreau ... Revelionul nu este o sarbatoare asa de mare cum este la romani poate si pt. ca au altele care nu exista la noi si care la ei sint importante (precum Thanksgiving) si in afara tinerilor lumea nu prea se omoara in chefuri. Am fost si eu mirata in primii ani ca nu era zgomot, acum m-am obisnuit si asa mi se pare normal :-)) chestie de obisnuinta. Spunea cineva nici nu mai stiu la ce subiect ca ii este dor de plugusor, de zgomotul si artificiile de revelion. Fiecare cu amintirile lui, eu imi aduc aminte printre altele si de tiganii care veneau cu plugusorul si scuipau in casa scarii si rasturnau ghivecele de flori, de borcanele aruncate la miezul noptii care faceau numai cioburi pe jos pe care nu le stringea nimeni multe zile sau mai nimereau si cite o masina ... dar cind eram studenta si mergeam la chefuri de revelion nu vedeam toate astea, ma bucuram si eu ca ceilalti. Este foarte greu sa gasesti babysitter de revelion asa ca marea majoritate a celor cu minunatii mici, stau pe la casele lor sau se string tot cu cei care au si ei copii ca sa fie oracaiala mai mare :-)). Trebuie sa string bradul si sa-l arunc si imi e o lene .... iar baiatul meu a inceput deja sa ma intrebe cind mai vine Pere Noel si ma tot intreaba "De Ce" vine numai o data pe an ? Ca in fiecare an au stat cu ochii tinta pe semineu sa-l prinda in act delict si el iar i-a pacalit :-)), au hotarit sa-si repartizeze fortele prin casa la anul... Numai bine, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...