Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

bataturi


adda

Recommended Posts

Ce anume cauzeaza aparitia bataturilor? De fapt, cred ca sunt bataturi (sunt niste portiuni putin umflate-dar umflate sub piele, cu diametrul cam de 4-5 mm si care au un punct alb in mijloc care este "intrat" in piele)...nu stiu daca ati inteles ceva din descrierea asta [alcool] Cert e ca asta vara aveam una (habar n-am de unde a aparut...nu am avut niciodata asa ceva si acum am 4 [:0]) [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Uite ce am gasit intr-o revista : Cauze Bataturile "dure" se pot forma la varful degetelor, pe latul acestora sau la calcaie, in special in zonele in care te rod pantofii. Cele "moi" pot aparea si intre degetele care se freaca intre ele atunci cand mergi. Tratament Pentru a scapa mai usor de bataturi, poti merge la medic, ca sa ti le inlature cu scalpelul (nu doare!) sau poti folosi plasturi speciali si pernite adezive din gama Scholl. Atentie, utilizarea plasturilor impregnati cu acid salicilic este interzisa diabeticilor. Prevenire Renunta la incaltamintea incomoda si incearca sa umbli desculta cat mai des. Cand trebuie totusi sa-ti pui niste pantofi mai duri, foloseste plasturi care sa-ti protejeze piciorul. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce ai tu nu cred ca sunt simple bataturi,ci veruci.Am avut si eu o problema de asta cu vreo 12 ani in urma ("bataturile" devenisera dureroase la mers) si le-am tratat chirurgical.E destul de dureros( iti face anestezie in mijlocul bataturii si chiureteaza chestia aia),dar poate gasesti alta metoda mai suportabila. Uite ce-am gasit pe net: "Verucile sunt tumori nevatamatoare ale pielii cauzate de virusul Papiloma. Forma lor difera in functie de tip si de localizare. Majoritatea sunt bine delimitate, pielea este ingrosata. Verucile sunt obisnuite in copilarie, mai ales la varsta de 12-16 ani. O parte dintre ele dispar spontan n iaproximativ 6 luni, iar majoritatea in cel mult 3 ani. Boala se contacteaza prin contact direct cu o persoana infectata sau cu obiecte infectate. Timpul de incubare este de 1-8 luni. verucile plantare (verrucae plantaris): apar pe suprafata talpii piciorului, mai frecvent pe calcai sau degetul mare al piciorului. Ele se dezvolta in piele, ceea ce le face mai greu de tratat; sunt dureroase; Medicul va poate indica mai multe modalitati de tratament: chimic (cu diverse substante), electrocauterizare, chirurgical, crioterapie, LASERterapie. Cele mai multe veruci dispar fara tratament intre 6 luni si 3 ani. Pot sa reapara. Verucile plantare netratate pot creste mult Evitati sa atingeti verucile altora sau cele de pe dumneavoastra, deoarece sunt foarte contagioase. Folositi incaltaminte in camerele de dus public." ...Si solutii naturiste din Formula As: "Din cauza verucilor de pe degete, abia putea tine creionul in mana si a inceput sa aiba negi si pe talpile picioarelor. A urmat mai multe tratamente de specialitate prescrise de medici, dar fara nici un rezultat. S-a hotarat extirparea chirurgicala a verucilor. In ziua programata pentru operatie, din cauza serviciului (lucram in comert), nu am reusit sa duc fetita la spital. In acea zi, a dat Dumnezeu de a intrat in magazin o tanara binevoitoare, care, vazandu-ma disperata, m-a intrebat ce am patit si eu i-am povestit necazul meu. Mi-a spus ca a doua zi se duce acasa, la tara, si cand se va intoarce imi va aduce o planta medicinala mai putin cunoscuta, cu ajutorul careia fetita mea se va vindeca fara interventie chirurgicala. Dupa trei zile, a venit si mi-a dat o punga de hartie cu circa 200-250 g planta verde, proaspat culeasa (era mijlocul verii). Mi-a spus sa impart cantitatea in doua parti si prima parte sa o pun in 3 l de apa si sa o fierb 1-2 minute, apoi sa o las sa se raceasca pana ce fetita suporta sa-si bage mainile si picioarele in fiertura. Tratamentul tine 20-25 de minute si se face de doua ori pe zi. A doua si a treia zi se poate reincalzi fiertura, apoi se arunca. Se pregateste a doua parte din planta ramasa, respectand aceleasi reguli (in total 6 zile de spalaturi). Am respectat intocmai sfatul primit, fara prea multa incredere, si - minune dumnezeiasca! Cand a terminat tratamentul, fetitei mele i-au disparut verucile pentru totdeauna, fara a lasa urme. Am aflat ca planta se cheama popular strutisori (Selaginella helvetica) si creste intre stanci, pe malurile Crisului." "Am suferit si eu de aceasta afectiune care devenise suparatoare la mers, pana cand intr-o zi am citit despre tratamentul naturist al acestora. Metoda mi s-a parut comoda si cea mai potrivita pentru acest tip de veruci si consta in utilizarea propolisului brut: se inmoaie propolisul in mana pana ce devine de consistenta unei plastiline si se aplica ca atare pe veruci, fixandu-l cu leucoplast. Tratamentul este destul de lung, in functie de profunzimea verucilor. Propolisul se schimba cam la 8-10 zile. La baie sau dus, incearca sa nu-l dai jos, sa-l porti permanent acolo, pentru ca veruca sa fie in contact cu propolisul tot timpul. Cu timpul, pielea se mortifica, devine alba si aproape ca se dezlipeste cu mana. Tratamentul se continua pana la vindecarea completa (cu refacerea amprentelor de pe talpa). Am recomandat acest tratament si altora care, ca si mine, s-au vindecat de aceasta boala. In cazul altor veruci, se poate utiliza si uleiul de ricin (prin frictionari locale), insa pentru talpa este mai comod propolisul. Sunt sigura ca vei scapa de ele [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri [flo] Veve, cred ca ai dreptate.....cred ca am veruci, nu bataturi [q]. Am incurcat-o! [q] Si mie mi s-a parut dubios ca s-au inmultit asa ( din una s-au facut patru [:(] ) Veve, tu erai in Iasi atunci cand le-ai venit de hac verucilor cu pricina? Ca mi-e cam frica de doctori [q] [8**]Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eram!...si-am mai fost pana-n 2000[:)]Uff-ufff!... Daca nu-s foarte dezvoltati e foarte posibil sa scapi doar cu un tratament chimic;iti da o solutie pe care-o aplici pe locul respectiv o perioada mai indelungata pana "topeste" toata portiunea aia intarita.Oricum acum sunt mult mai multe metode decat acum 12 ani,asa ca stai linistita poate scapi de acele alea infioratoare in talpi![:D] Succes! [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

..daca verucile se mai numesc si negi fa baie fierbinte la picioare cu sare multa (potroaca)in fiecare seara...fierbe apa(1kg) intr-o oala si pune sare multa multa(250 grame-500 g sare grunjoasa nu fina)...apoi cind s-a topit sarea varsa apa intr-un lighean si baga picioarele (sa nu te oparasti..atit cit suporta pielea..cu cit mai mult cu atit mai bine)..in fiecare seara stai cam 15 minute cu picioarele in apa...am avut si eu ciorchini de negi..se inmultesc din pacate si se transmit..am avut la un picior in medie cam trei negi la deget ...eram ca un trandafir...nu am putut incalta nimic..m-am programat pt cauterizare...eram moarta de frica si era de o sarbatoare in iarna..sa fi fost de sf ion...sau de craciun...nu mai stiu cind am sunat o matusa sa-i urez toate cele bune..i-am spus durerea mea si mi-a dat aceasta reteta...mi-a trecut intr-o luna poate...mai ramasesem cu una si am pansat-o cu sare....n-am scos pansamentul de suparare vre-o sapt..ma spalam pe ocolite(dar n-a cedat usor la sarea din apa si am hotarit ca s-o tratez personal)..cind am scos pansamentul am scos cu radacina cu tot... ..n-am mai avut de atunci.. ***vorbele batrinesti spun ca nu e bine sa le numeri ca se inmultesc..si sa nu vorbesti de negi,paduchi,bube,..si alte lighioane in luna martie...****
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...