Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cadere masiva a parului


caarra

Recommended Posts

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, La multi ani si numai bine si tie si copilasului! Eu sunt o viitoare mamica, si deci raspunsul meu e din experienta de toate zilele, nu in mod special cea de dupa nastere. Dar cine stie, poate ajuta... 1. cauza nr. 1 de cadere a parului e stress-ul 2. metoda cea mai buna este sa-ti faci griu incoltit ( iti explic cum se face daca te intereseaza ) pe care-l maninci in fiecare zi 2 linguri la fiecare masa Eu am crezut la un moment dat ca ramin cheala, si cu griul mi-am revenit in 2 luni, dupa care am dat reteta la multa lume si a mers. Pupici, Ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caara, Caderea parului dupa nastere este data de demineralizare destul de grea si de lipsa B-urilor. Incearca sa iei vit B sau sa mananci drojdie de bere ( cam 1-2 lingurite dimineata, cu miere si iaurt ... brrr.. stiu ca suna nashpa.. dar functioneaza ). Prepara urmatorul amestec ( bun si pentru bebe cand e mai mare si pentru gravidute - eu l-am folosit si a fost bine): 1 kg de mere se rad cu tot cu coaja si se amesteca cu zeama de la 1 kg de lamai. Mere cu lamaile se amesteca cu 1 borcan de miere ( cel de 400 gr ). Iei 2-3 oua, le speli bine, spargi ouale si folosesti continutul la altceva .. iar cojile le pui la cuptor 2 minute sa se usuce bine. Macini cojile cat mai fin si le amesteci cu mierea, merele si lamaile. Tota amestecul il pui in borcane, il lasi in bucatarie cam 4-5 ore ( daca nu e cald, lasa-l mai mult un pic ) si apoi pui borcanele in frigider. Mananci din amestec ( e foarte bun la gust ) dimineata cel putin 2 linguri. Pot sa manaci si un borcan odata ca nu-ti face rau. Este un mineralizant super bun; cu toate chestiile din miere si coaja de ou se asigura depunereacorecta de calciu, magneziu etc. Ideal este ca pe parcursul curei sa mananci multe lactate. Roxana&Ruxandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Carra!Am auzit intradevar ca face minuni cura cu grau incoltit!Dar iti recomand si un tratament local...este cam dificil de efectuat, si putin costisitor.Eu am incercat sa-l tin tot(6 luni), dar nu am reusit.Sa-ti spun despre ce este vorba.Se frictioneaza pielea capului cu partea zemoasa a unui catel de usturoi, avand grija sa crestezi din cand in cand catelul, ptr a fi mereu zemoasa partea ce vine in contact cu pielea. Procedeul se face minim 3 zile pe saptamana(preferabil seara la culcare), si se efectueaza miscarile circular, pana apare senzatia usoara de fierbinteala.In paralel,se foloseste tinctiura de urzica, cu care iti tamponezi rad. in fiecare zi, sau in zilele cand nu aplici trat. cu usturoi.Stiu din proprie exp. ca nu e deloc usor de urmat, dar crede-ma rezult. sunt mai mult decat extrordinare.Parul se indeseste, si creste mai repede,asa cum toate ne-am dori sa-l avem....SANATOS.Sticluta cu tinctiura costa 55.000 si iti ajunge cam 3-4 zile.De asemenea intra pe www.formula as.com si vei descoperi mai multe tratamente ptr. problema ta.Eu consider(si nu numai eu) ca acesta este cel mai eficient,iar mirosul este un inconvenient infinit minor vis-a-vis de rezultat.Sa-ti fie de leac! Corban Nicoleta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cara, Dupa ce am nascut, medicul meu mi-a recomandat sa iau in perioada alaptarii si inca 3 luni dupa minerale , tocmai pentru a preveni caderea parului, ruperea unghiilor , adica demineralizarea organismului. Asa ca am luat Calciu- Magneziu-Zinc, de la Walmark 3 tablete pe zi si nu am avut nici un fel de probeleme legate de demineralizare. Ellys [gravi] 28 sapt &[copil] Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aceeasi problema am avut si eu. am tot cautat diverse solutii,dar cum sunt cam comoda din fire pana la urma in afara de aplicarea unei masti de 2-3 ori nu am facut absolut nimic. Ce s-a intamplat??? Ce s-ar fi intamplat si daca as fi urmat zeci de tratamente sau cure cu bvitamine si minerale. Ideea e ca la un moment dat inceteaza( cam dupa o luna) si acum parul meu se comporta normal. P.S. eu am nascut in iulie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dermapin - se gaseste pe la plafar si este cu miere si alte treburi din astea. La mine a avut un efect extraordinar. Atata doar ca pe perioada tratamentului o sa aveti mai tot timpul parul grasimos dar merita. Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am confruntat si eu cu aceasi probelma. Parul a inceput sa cada la 3 luni dupa ce am nascut si abia acum la 6 luni dupa s-a oprit. Cel mai bun tratament este sa continui sa iei vitaminele prenatale, mai ales daca si alaptezi, iar ce mi-a recomnadat mie doctorul, este sa nu il spal zilnic, mult balsam si periat cat mai rar. Desi am crezut ca voi ajunge sa arat ca si sotul meu[:D] sau in cel mai fericit caz sa ma tund din fericire parul meu si-a revenit la normal. http://community.webshots.com/user/mihaelabebe100 mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...