Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Durerea care imi frange inima


Recommended Posts

Cred ca sotul tau are dreptate. Nici eu nu vreau sa fac un bebe pana nu ma angajez pentru ca dupa va fi mai greu. Daca (Doamne fereste!!) se intampla ceva cu sotul tau sau ramane fara servici ce veti face. Eu m-am gandit ca din momentul in care raman insarcinata sa deschid un cont in care lunar voi pune o suma de bani cat de mica numai si numai pt bebe. Orice e posibil!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daca nu gasesti un loc de munca, ai putea sa incerci sa faci un contract fictiv de munca si sa-ti platesti singura asigurarile, la salariul minim pe economie, dupa 10 luni ai putea beneficia de concediu de ingrijire copil, cu o indemnizatie de 6,5 mil pana la varsta de 2 ani a copilului.Dupa CIC poti beneficia si de somaj si intre timp poate-ti gasesti si un loc de munca.Bafta! Numai bine![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Celine
Daca nu gasesti un loc de munca, ai putea sa incerci sa faci un contract fictiv de munca si sa-ti platesti singura asigurarile, la salariul minim pe economie Numai bine![flo]
wow!! este posibil asa ceva?! si daca e prinsa nu risca inchisoarea? si cum ar putea face cineva deliberat asemenea inselatorie? adica sa fure pur si simplu bani din taxele platite de toti? parca ne plangeam pe diferite topice despre necinstea celor care ne conduc, cum de ne sfatuim intre noi asa ceva?! ah, ah, ah, am uitat ca te referi la Romania.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost intrebata de ce pana la varsta acesta nu am un loc de munca. Sa va spun cum stau lucrurile. Pana in septembrie 2002 am fost profesor de teatru la Palatul Copiilor din Pitesti - orasul din care sunt eu. Din septembrie 2002 s-a desfiintat catedra de teatru. Intre timp am devenit coordonator de vanzari la Avon Cosmetics . Din pacate este vorba doar de o colaborare, deci nu este cu carte de munca, iar banii sunt putini. Chiar daca aveam un serviciu in Pitesti, casatorindu-ma si sotul meu fiind bucurestean, tot ar fi trebuit sa-mi caut un job in Bucuresti. Sper sa imi ajute Dumnezeu sa ne gasim cat mai repede un apartament in Bucuresti, sa-mi gasesc eu un serviciu si apoi sa apara si puiutzul pe care mi-l doresc atat de mult. UN AN NOU PLIN DE BUCURII!!! Luminita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lulu, Iti doresc din tot sufletul sa ai parte de cea mai mare fericire din lume, aceea de a avea un copil! Nu dispera, timp este si totdeauna va fi daca sunteti sanatosi! Nu-ti face griji ca "puiutzul" tau va apare si atunci vei fi o femeie implinita si fericita! Nu renunta doar la gandul acest si totul va fi O.K. Cu multe incurajari, Viorela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga lulu subiectul deschis de tine l-am citit cind l-ai postat dar micuta mea a facut o febra virala si nu am mai avut timp sa intru dar m-am tot gindit la tine si asta pentru ca avind in vedere ce am patit eu situatia ta mi se pare comica. cind am ramas insarcinata lucram si eu si sotul meu la aceeasi firma si cistigam super bine doar patronul nu a fost incintat de sarcina mea ,si cind eram in 5 luni ne-am trezit fiecare cu cite un preaviz in mina cum salariul de pe acte era doar minim pe economie iata-ma asteptind in fiecare luna exorbitanta suma de 560000 lei reprezentind indemnizatia de crestere a copilului insa se vede treaba ca Dumnezeu a avut alte planuri pentru Gianina mea (total diferite de ale fostului patron) deoarece : -pina la 7 luni nu i-am cumparat un scutec (in schimb la mine acasa ziceai ca e depozit de pampers ) -primii euro pe care i-am vazut au fost primiti de ea si a tot primit de zici ca suntem in UE - de cumparat as minti ca nu i-am cumparat si eu ceva da, am cumparat o caciulita iarna trecuta si una iarna asta camera ei este plina de jucarii si are hainute pentru inca vreo 2 ani. primul pachet de pampers si primele hainute chiar si cosmetice bb le-am primit de la "desprecopii" careia ii multumesc si pe aceasta cale, pentru ca e clar ca are mina buna si mi-au adus spor cit despre noi parintii,eu sunt fericita ca pot sa o cresc cum se cuvine pe Gianina iar taticul ei munceste pe rupte (repara de la TV la OZN tot ce prinde)si suntem pe cale de a ne deschide o frumoasa pensiune. toate astea s-au intimplat pentru ca s-a nascut Gianina cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conchita, cred ca trebuia sa analizezi mai bine ce am scris inainte de a posta. Nu fura din banii nimanui atata timp cat ea plateste asigurari ca oricare angajat, diferenta fiind ca nu e platita de angajator si aduce bani de acasa ca sa-si poata plati asigurarile. Evident ca nu e corect, dar oare statul nu e incorect atunci cand nu-mi returneaza impozitele nici la un an jumatate de cand au fost platite, el beneficiind in perioada asta de un imprumut masiv la care nu trebuie sa acorde nici macar dobanda? In tara asta trebuie sa fii inventiv ca sa supravietuiesti. Si, ca o completare , eu daca mi-as dori un job nu as avea timp de lamentari pe net.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Celine
conchita, cred ca trebuia sa analizezi mai bine ce am scris inainte de a posta. Nu fura din banii nimanui atata timp cat ea plateste asigurari ca oricare angajat, diferenta fiind ca nu e platita de angajator si aduce bani de acasa ca sa-si poata plati asigurarile.[/b] da, le plateste cateva luni si nu integral, ca sa le pretinda dupa aceea timp de 2 ani cat dureaza concediul post-natal?
quote:
Evident ca nu e corect, dar oare statul nu e incorect atunci cand nu-mi returneaza impozitele nici la un an jumatate de cand au fost platite, el beneficiind in perioada asta de un imprumut masiv la care nu trebuie sa acorde nici macar dobanda?
stii si tu ca asta nu e un argument. nu putem fura toti flota Romaniei ca asa a facut si Basescu, nu putem vinde economia si sa bagam comisioanele in buzunar ca asa fac toti guvernantii etc. [quote]In tara asta trebuie sa fii inventiv ca sa supravietuiesti. Si, ca o completare , eu daca mi-as dori un job nu as avea timp de lamentari pe net. [/b] asta deja nu mai e treaba mea. aici gaseste sustinere morala si, cum s-a vazut, chiar ajutor concret...[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conchita, faci mari confuzii si aici nu e locul unei discutii a continutului mesajelor mele. Selectia mesajelor si le face singura lulu. Dupa acest mesaj nu voi mai posta aici, pentru ca ce am avut de spus la acest subiect, am spus. Ce vreau sa te lamuresc pe tine, asigurarile le plateste integral ea, deci nu ia din banii tai, sau ai mei, daca nu ar plati integral timp de minim 10 luni, nu ar putea beneficia de CIC, ceea ce nu e egal cu postnatal, cum am vazut ca faci confuzia. Un postnatal nu poate dura 2 ani, logic, si e minim 42 de zile conform noii legislatii. Eu nu as acuza un om ca a furat cand inca nu s-a pronuntat justitia, asta pentru ca-l acuzi de furt pe Basescu, procesul inca nici n-a inceput, doar campania electorala precoce. Numai bine si analiza profunda![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor cand am postat acest subiect eram foarte trista si ceea ce voi mi-ati scris, m-a facut sa prind curaj si sa depasesc acele momente grele. Am trimis CV-ul la mai multe firme si sper sa fie bine. Va rog mult nu va mai certati. Va pup si va multumesc pentru gandurile, trairile si sfaturile voastre. UN AN NOU PLIN DE BUCURII!!! Luminita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...