Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sarcina oprita in evolutie? va rog, sfaturi....


Recommended Posts

Nu prea stiu cu ce sa incep...toata ziua am plans si ma tot intreb unde am gresit? Am avut astazi programare la medic, sunt insarcinata in 9 saptamani si 5 zile si la ecograf se vedea sarcina dar nu si bataile inimii.... Doctorul mi-a zis ca s-ar putea sa am nevoie de avort dar n-a vrut sa-mi spuna prea multe si m-a trimis sa mai fac inca un ecograf. dar nici aici nu am primti vesti prea bune; tipa nu mi-a spus decat ca vede sarcina dar nu vede bataile inimii si ca va trimite rezultatele doctorului si atunci o sa stiu mai multe.... Maine am din nou programare la medic....mi-e frica ca maine imi va face programare pentru avort.... Nu stiu ce sa cred....ma simt bine, n-am nici un simptom... De fapt si pe perioada sarcinii, singurul simptom au fost sanii...nu am avut greturi, nimic....ma gandesc ca daca ar fii totusi o sarcina oprita in evolutie ar trebui sa ma simt rau, nu? Am 29 de ani si n-am avut nici un avort pana acum....n-am avut nici un fel de probleme iar testul PAP mi-a iesit normal...nu beau, nu fumez si am inceput sa iau acid folic cu patru luni inainte de sarcina... Ma tot intreb, de ce? Nu stiu cat am fost de coerenta....dar poate ma ajutati voi cu niste sfaturi....este posibil ca sa fie o eroare medicala sau la varsta asta sa nu se vada bataile inimii? Sau imi fac sperante degeaba si singura solutie este intr-adevar avortul.... Irina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Irina Se vad la virsta asta bataile inimii...Dar simptome specifice sarcinii mai ai? La ecograf a masurat ceva, ce virsta are ecografic sarcina? Tu ai facut tot ce depindea de tine. Adesea nu gasesti un raspuns. Uite ce viroze circula acum iarna... Eu am dus o sarcina la termen si apoi am pierdut-o...nu stiu de ce. Si sunt acum in 16 sapt din nou. Daca nu e sa fie acum te poti apuca curind din nou de treaba. Dupa ce refaci analizele(listeria, citomegalovirus, toxoplasma ai facut?). Mai gindestete ca daca Dumnezeu a hotarit asa e spre binele tau chiar daca acum asta ti se pare imposibil.Dumnezeu e iubire si trebuie sa acceptam ceea ce ni se intimpla cu convingerea ca desi unele lucruri sunt aparent nedrepte o suferinta acum te scuteste de suferinte infinit mai mari in viitor. Nu mai plinge, nu mai cauta motive, incearca sa te rogi. Ma voi ruga si eu pt tine. Poate te mai pune o data la ecograf azi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina, poate nu e chiar asa rau, dar cum zicea si Butterfly, la varsta asta i se aude inimioara, nici nu stiu ce sa zic, sint alaturi de tine. Sa mai incerci sa mergi la un alt doctor, alt ecograf, cine stie ...oamenii mai gresesc uneori, la fel si masinariile (ecograful). Iti tin pumnii si te pupik. Trebuie sa ai mult curaj si optimism, o sa fie bine. nicole [gravi] - 11 saptamani 25 ani, DPN - 25 iulie 2004, dr Badiu A.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc fetelor pentru raspunsuri....ma simt un piculet mai bine, am reusit sa vorbesc si cu mama; dar e tare greu in momentele astea departe de toti cei dragi...noroc ca va am pe voi si pe sotul meu care mi-e tot timpul aproape... maine cand o sa merg la doctor o sa incerc sa aflu mai multe amanunte...deocamdata nu stiu nimic...doctorul mi-a spus decat ca nu aude inimioara si m-a trimis sa mai fac inca un ecograf...iar maine o sa "citeasca" rezultatele ultimului ecograf si sper sa-mi dea mai multe amanunte(dimensiuni, varsta sarcinii...)...dar stiu sigur ca nu s-au vazut bataile inimii nici la al doilea eco.... multumesc mult pentru incurajari! Si poate asa e cum ziceti voi, poate e mai bine acum, Dumnezeu stie ce face. Irina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, draga mea, suntem alaturi de tine!!!!![grup] te rog ai incredere, totul este asa cum a fost scris de la inceput! mai cere o parere a unui doctor, iar daca nu mai este nimic de facut...imbarbateaza-te ca totul va fi bine in viitor!!! lucrurile astea se intimpla foarte rar, dar imi pare extraordinar de rau ca ti s-a intimplat tie. asta nu spune insa ca in viitor va mai aparea aceasta problema...dimpotriva!!!! suntem linga tine orice s-ar intimpla....si iti tinem pumnii!! Toate cele bune, Roxi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elena ai incredere. totul se rezolva cu bine in viata. eu sunt in 9 saptamani intrta deja si nu am fost pana acum la echo si stau cu inima cat un purice, numai la prostii ma gandesc, si mai ales acum cand am citit si aici. oricum, niciodata sa nu uiti ca atunci cand o usa se inchide, o alta ni se deschide. sa nu iti pierzi niciodata speranta, ca ea moare ultima. la un echo intravaginal ai fost? simptome mai ai acum? sanii cum ii simti? poate ca s-a inselat medicul. iti tinem pumnii si suntem alaturi de tine. pupici dulci. pupici dulci... anne-marry si...albumul meu cu poze: http://poze.acasa.ro/poze/album?id=1513 NICIODATA SA NU SPUI NICIODATA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Irina, Te rog capul sus ! Si eu am pierdut anul trecut in julie o sarcina la aprope 4 lunii, am fost la ecograf totul era bine si frumos, apoi peste o saptamana am avut nunta sambata, iar luni am pierdut sarcina. Motivul????? nu se stie exact,se poate stressul datorat de organizarea nuntii + noaptea nedormita + dansul + fumul mult din local. Eram disperata, am plans zile si saptamani intregi, apoi dupa 6 luni m-am remontat si am inceput investigatiile si am descoperit probleme mari care puteau sa ma coste chiar viata daca nu actionam la timp. Daca nu pierdeam sarcina nu aveam cum sa actionez la timp si era rau de tot, asa ca tot raul a fost spre bine. Deci Dumnezeu a facut asa ca eu sa-mi pot salva viata si uite-ma acum insarcinata in 9 saptamani, nu am facut inca nici o ecografie, abia pe 20 jan o fac pe prima, dar nu mai disper ptr ca stiu ca acolo sus cineva ma vegheaza si-mi indruma pasii. Te rog muuuuult sa fii optimista, tot raul spre bine. Daca iti cade o caramida pe picior sa-i multumesti Domnului ca nu ti-a cazut in cap. Te pupic si ai grija de tine. Kamy -9 saptamani [gravi] kmy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai ai inca sperante! In mod normal, o sarcina oprita in evolutie se finalizeaza prin avort spontan. Asa ca daca nu ai nici u fel de simptome: durere in abdomenul inferior si sangerari mai mult sau mai putin abundente inseamna ca mai are bb sanse. Sunt mai multe cauze printre care: infecti virale (gripe,CMV ), infectii produse de toxoplasama, listeria, neospora,mycoplasma, ureaplasma, rubeola cred. si alti factori gen deficit de hormoni. Oricum medicul ar trebui sa-ti dea un set complet de analize de facut precum si anumite medicamente:: in Ro se dau dupa cazla varsta asta a sarcinii: utrogestan , no-spa , duvadilan. Eu am pierdut o sarcina oprita in evolutie de 11 sapt, se pare datorita unui dezechilibru hormonal (de estrogeni parca).stiu ce inseamna si nu doresc nimanui sa traca prin asa ceva. Doresc ca totul sa se termine cu bine ptr voi! Corina si bb Ilinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Elena, ma rog sa fie bine cu tine si sa descoperi ca de fapt varsta sarcinii este mai mica decat cea estimata. Te inteleg mai mult decat foarte bine si stiu cat de groaznica este incertitudinea in care te scalzi in momentul de fata.Eu am pierdut o sarcina aparent normala in dec 2002, dupa care am stat linistita, deoarece doctorii imi spuneau ca se intampla frecvent... am ramas din nou in august 2003 si in culmea fericirii, pe la 10 saptamani am mers la un ecograf de rutina unde am patit acelasi lucru ca si tine...se vedea sarcina, dar bataile inimii nu. Aveam in continuare dureri de sani ( si la mine era unicul simptom de sarcina)si nu ma simteam rau deloc. Am facut inca vreo 4 sau 5 echo, dar fara nici o veste buna, toti doctorii aveau acelasi verdict. Pana la urma am asteptat inca cateva zile...nu-mi venea sa cred ce mi se intampla si cu atat mai mult nu puteam sa merg la chiuretaj de buna voie, mai speram inca intr-o minune. Nu a fost sa fie, am inceput sa sangerez si tot la chiuretaj am ajuns dupa o saptamana. Am facut apoi o groaza de analize si am descoperit cauza: Toxoplasmoza. Am facut tratament o luna si maine trebuie sa merg sa-mi refac analiza; sper ca de data asta sa-mi iasa bine. Sfatul meu este sa mai astepti cateva zile - asta daca te simti in stare sa iti asumi riscul unei hemoragii...; daca nu, si maine ti se spune acelasi lucru, mai bine mergi sa ti se faca chiuretaj. Apoi neaparat sa iti faci analiza de TOXOPLASMA, CMV, LISTERIA si CHLAMIDIA. Sunt alaturi de tine si iti tin pumnii stransi sa nu fie cazul si la ecograful de maine sa se vada o inimioara mica pulsand. SI IN NICI UN CAZ NU MAI PLANGE !!! Totul va fi bine! Gandeste pozitiv si cu siguranta va iesi soarele si pe straduta ta. Pupici, Natalia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...