Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Candida vaginala poate disparea definitiv??


miki20

Recommended Posts

Candida vaginala este o infectie cu o ciuperca parazita din cate am inteles, care de cele mai multe ori se incapataneaza se revine dupa un timp datorata unei noi infectari sau o netratare corespunzatoare. Intrebarea mea este dupa 3 luni de tratament in prima luna cu Lomexin si Mycosyst si in lunile 2 si 3 cu Macmiror(ovule vaginale) si Mycosyst nu ar fi trebuit sa treaca candida asta.(reteta doctorului) Daca stie cineva un tratament mai eficace vo rog nu ezitati sa sa imi scrieti. Multumesc anticipat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna si la multi ani, Cu candida m-am confruntat si eu foarte mult timp. Personal, desi pare ciudat sa iti povestesc despre cum am scapat eu, deoarece s-ar putea sa nu se manifeste vindecarea si la tine la fel, deci, personal, am scapat de candida si nu m-a mai suparat, cu banalele spalaturi cu ceai de pelin. Iti sugerez, deci nu te sfatuiesc, deoarece nu am pregatirea profesionala in acest domeniu sa intrebi doctorul tau despre acest lucru. Mie la vremea respectiva mi s-a spus ca nu trebuie sa exagerez, si nu am exagerat, mi-am facut spalaturi o data pe zi cu ceai de pelin, usor caldut, timp de 10 zile si m-am oprit. Am mai folosit un produs apicol si alternanta cu ceaiul de galbenele. De foarte multa vreme nu imi mai iese candida, desi am luat in repetate randuri, in ultima perioada, foarte multe antibiotice. De asemenea, este de preferat sa nu exagerezi cu nici o spalatura in locul acela sensibil, decat in cazurile pe care orice femeie le cunoaste foarte bine. Spalaturile dese pot provoca leziuni si o destabilizare a florei vaginale. Si ele nu sunt recomandate decat in anumite cazuri. Sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut probleme multi ani... dar se pare ca am scapat de ea. marea mea greseala (sau poate nu a mea) a fost ca nu m-am dus la doctor cand a aaparut prima oara dar a fost in necunostinta de cauza. cel mai rau a fost dupa ce m-am casatorit si mi-am inceput viata sexuala. eu am luat ginozol ovule si nizoral crema pentru exterior. dar s-a remediat problema tot pe cale naturista adica ceai de musetel, de galbenele si bicarbonat de sodiu dizolvat in apa. acum stiu ce sa fac de la primele semne (adica aceste ceaiuri, nu medicamente) dar din pacate mai reapare la un anumita perioada de timp pentru ca nu am tratat-o la inceput, zona e acum sensibila si mai am probleme cateodata la contactul sexual. oricum am inteles ca aceasta ciuperca se afla in mod natural in mai multe parti ale corpului nostru sai daca gaseste o neregula (oboseala, anticonceptionale, antibiotice) se inmulteste necontrolat. eu am avut probleme si cand a luat sotul meu antibiotice o perioada de timp. Adina si dragalasii ei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca nu trece niciodata si poate fi inceput de cancer[bang], adica trebuie facute teste Papa Nicolau mai des pt.depistarea precoce a unui eventual cancer.De asemenea,am constatat pe pielea mea ca medicamentele stagneaza evolutia bolii. Cum credeti ca ar putea un barbat sa se obinuiasca cu mancarimile,senzatia de aciditate si eventualele bubite...apar simptome diferite odata cu trecerea timpului?Noi ne confruntam cu asta de mai bine de 1 an si....[bang]ca sa nu fie de ajuns sotul meu trebuie sa faca tratament pt. marirea nr. de spermatozoizi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut asa ceva acum vreo 11 ani si stiu ca am facut polidin si mai luam nu stiu ce pastile; in orice caz mi-a trecut in vreo 2 luni si de atunci nu am mai avut probleme. Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a aparut in sarcina si devenisem paranoica, sa nu-i faca rau lui bb, sa nu avem probleme la nastere, desi [medic] incerca sa ma linisteasca. imi spusese sa nu iau nimic, de, [copil], si in cazul in care mancarimile sunt insuportabile sa ma spal cu apa cu bicarbonat. drept sa spun, n-am facut-o niciodata, doar spalaturile igienice dimineata la pranz si seara, la exterior. la analize aparea o luna da una nu, si din luna a 7-a nu mi-a mai aprut deloc. ce am gasit eu despre candida: este o ciuperca ce traieste in mod mormal pe piele si mucoase, tota lumea o are. se transmite pe cale sexuala atunci cand se manifesta puternic. o pot avea si femeile si barbatii fara nici un simptom. la femeie, acestea pot fi: iritatie, roseata, mancarimi in zona organelor genitale externe, o secretie vaginala alba, vascoasa, si posibil senzatie de disconfort in timpul actului sexual. Nu este grava, dar este neplacuta. Apare la persoane care iau f. multe antibiotice, sau sufera de anumite boli precum diabetul zaharat. De evita insa lenjeria intima foarte stransa si care nu este din bumbac, precum si tampoanele interne. Si atentie ce antibiotic declanseaza candicoza, ca sa-l puteti evita. miki20, asa ca putintica rabdare si o sa se atenueze. din cate stiu eu nu dispare niciodata, doar ca nu se manifesta.
Cristina si [bibe] Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de miki20
Candida vaginala este o infectie cu o ciuperca parazita din cate am inteles, care de cele mai multe ori se incapataneaza se revine dupa un timp datorata unei noi infectari sau o netratare corespunzatoare. Intrebarea mea este dupa 3 luni de tratament in prima luna cu Lomexin si Mycosyst si in lunile 2 si 3 cu Macmiror(ovule vaginale) si Mycosyst nu ar fi trebuit sa treaca candida asta.(reteta doctorului) Daca stie cineva un tratament mai eficace vo rog nu ezitati sa sa imi scrieti. Multumesc anticipat.
Stiu ca exista "Fluconazole" in USA. Exista de diferite doze 100/150. Se face aici in Israel pentru americani si se spune ca este foarte bun...dar si foarte scump ...o pastila este 15$. "Un sfirsit e un inceput..." ella& com.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...