Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

GRAMATICA!


Recommended Posts

a mai fost un subiect deschis,dar a fost inchis,asa ca incerc sa scriu aici. “Cu riscul de a primi nu stiu ce sanctiuni am si eu citeva remarci.”- nu scriu autorul pluralul de la remrca este remarce. am si eu niste intrebari: am o confruntare cu mine ,nu mai stiu exact cum se scrie corect am gasito sau am gasit-o? o parte din mine zice am gasito cum se conjuga verbul a contiuna? am unele nelamuriri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Parerea mea este ca se scrie "gasit-o"! E vorba de 2 cuvinte "gasit" si "o" ! S-ar scrie intr-un cuvant numai daca am avea diverse declinari ale verbului in cauza: gasiti, gasite, gasita...Nu stiu cat de corecta e explicatia mea si scuze daca nu am dreptate! Dana C. http://uk.geocities.com/dana_claudia/mypage.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de carola o parte din mine zice am gasito
cum au spus si fetele, corect este "gasit-o" caci ai doua parti de vorbire aici. fa analogie cu "o gaseste" care nu e legat, nu-i asa? ca sa descoperi cum formezi "gasit-o".
quote:
cum se conjuga verbul a contiuna? am unele nelamuriri
eu continui tu continui el, ea continua noi continuam voi continuati ei, ele continua
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
quote:
cum se conjuga verbul a contiuna? am unele nelamuriri
eu continui tu continui el, ea continua noi continuam voi continuati ei, ele continua
corect este eu continuu, nu eu continui. Sarbatori fericite! http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

au scris fetele mai sus cum se conjuga corect verbul "a continua". nu stiu daca s- a scris mai sus, dar vreau sa adaug ceva: "am gasit" este un verb cu rol de predicat, iar "o" este un pronume cu rol de complement, care raspunde la intrebarea "pe cine am gasit?" (se refera la "ea", sau cum spuneam la scoala- "pe ea, o"). de aceea cele se scrie despartit. recunosc ca problema cu verbul "a continua" ma depaseste. sunt tentata sa spun "eu continui", dar poate foarte bine sa fie si "eu continuu". poate fi si chestie de evolutie a limbii. incearca sa download "dex al limbii romane" dureaza cam 10 min.monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de carola
“Cu riscul de a primi nu stiu ce sanctiuni am si eu citeva remarci.”- nu scriu autorul pluralul de la remrca este remarce.
Eu stiam ca pluralul de la "remarca" e "remarci" nu "remarce". Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...