Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

GRAMATICA!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by saphir
Bun subiect![flo] Am si eu o intrebare.Care este pluralul de la substantivul teama. Eu zic ca temeri , dar am fost contrazisa. Cum e corect??
well, "temeri" este pluralul pentru "temere". "teama" este singularul format din plural, daca iti vine sa crezi, adica e substantiv derivat regresiv din "teme". stiu ca suna cam ciudatel, dar asta este. la scoala am invatat altfel, ca "teama" e defectiv de plural, cu alte cuvinte cica n-ar avea plural.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

09. Comentariile la adresa gramaticii nu isi au rostul Comentariile privind gramatica folosita de ceilalti participanti nu isi au locul pe forum; le puteti face daca doriti - folosind mesageria privata. Nu uitati ca multi dintre membrii comunitatii sunt plecati din Romania iar evolutiile lor lor gramaticale nu fac obiectul acestui site. parerea mea... luati exemple de pe forum.. dar nu mai dati nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Substantivul "teama" nu ar plural, dar in unele contexte merge teama -pl. temeri, de ex, "teama legata de viitor" - "temeri legate de viitor". Cat despre verbul "a continua", la pers. I corect este "eu continuu", oricat de ciudat ar parea. Alta "ciudatenie" gramaticala: imperativul pozitiv si negativ al verbului "a fi": - Corect: Fii optimist! Fii cuminte! Fii serios!, dar la negativ: Nu fi trist! Nu fi pesimist etc. (deci " Nu fii..." este gresit)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...