Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

GRAMATICA!


Recommended Posts

Karol, o parte din raspuns o gasesti in mesajul lui Candy, pe prima pagina. Eu as adauga, pe langa explicatia pentru imperativ data de Candy, pe cea legata de conjunctiv: "vreau sa fii cuminte" (2 de i). Dar la trecut se scrie "sa fi fost cuminte" (1 singur i). La fel, pentru conditionalul trecut: "as fi vrut", "ar fi trebuit"...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cand verbul e la infinitiv (ex. a nu fi corect, a fi darnic) se scrie intotdeauna cu un singur i. In plus, asa cum am mai scris intr-un mesaj anterior, se scrie tot cu un i la imperativul negativ: (Sa) Nu fi trist! Nu fi pesimist etc. (deci " Nu fii..." este gresit) Cu doi de i se scrie la imperativ (indemnuri, sfaturi etc) - Corect: Fii optimist! Fii cuminte! Fii serios!, Sa fii bun cu ceilalti, Sa fii rabdator cu pacientii etc. Te-am lamurit cat de cat? Eventual datu un exemplu in care ai dubii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am gasit alt link pt a dowmload dex-ul. este http://www.softrom.ro/1015.asp nu am cunostinte prea avansate de gramatica (asa ca ma scuzati daca gresesc), dar incerc sa- mi aduc aminte din scoala generala. verbul "a fi" , la infinitiv prezent, "a fi", se scrie cu un "i". apoi, la conjunctiv prezent, persoana a 2a, se scrie "sa fii", cu 2 "i". de asemenea, la vocativ (parca asa- i spunea modului astuia), de ex "Fii tare!" se scrie iar cu 2 "i". "daca as/ai/ar/am/ati/ar fi..."- asta e un conditional prezent, se scrie cu un "i". nu le- am pus in nici o ordine, ci cum mi- au trecut prin cap. poate cineva cu studii de specialitate sa te lamureasca mai bine. poate exista vreo regula, dar eu nu stiu, poate si alte exemple la care nu m- am gandit. monica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu cred ca atat la negativ, cat si la pozitiv, se scrie cu 2 "i": "sa fii...", "sa nu fii...". nu vad ratiunea pentru care s- ar scrie diferit, de moment ce timpul, modul, persoana, numarul sunt aceleasi. dar poate s- au mai schimbat lucrurile de cand am terminat eu scoala (cam de multicel![:D]).m
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lu.more, Monicuta, e asa cum am scris. Ca e perfect posibil sa fi gasit undeva, chiar intr-o carte publicata sau pe Internet, scris gresit, cu doi de i la imperativul negativ, nu neg, dar asta e forma corecta. "Nu fi trist!" e o forma a imperativului, care e mod, nu timp.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa mai dau cateva exemple de forme de plural pe care cei mai multi nu le folosesc corect: - barem - plural "bareme", nu "baremuri" - nivel - plural "nivele" numai cand se refera la instrumentul de masura "nivela" si "niveluri" cand se refera la substantivul "nivel" cu sensul de "etaj", "stadiu" etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...