Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

GRAMATICA!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns
candy, stii ceva? esti o comoara! tocmai mi- ai dat peste cap o teorie pt. care era sa bag mana in foc! asa e! "Nu fi sigur niciodata!", si nu "Nu fii sigur niciodata!". Am gasit si alte exemple conjugand diferite verbe. Imperativul neg. se formeaza folosind infinitivul prezent al verbului! Intrebare: am incurcat niste borcane, asa ca vocativul este caz al unui substantiv? m
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga lu more, noi vorbim despre doua chestii diferite. Eu despre imperativ (fii...!), si tu despre conjunctiv ("sa fii"). Sigur ca la conjunctiv se scrie cu doi de i, dar eu vorbeam de imperativul negativ. Cred ca nu m-am facut eu inteleasa, imi cer scuze daca i-am zapacit si pe altii. Si da, vocativul e un caz al substantivului. Din pacate, cred ca in majoritatea limbilor latine formarea imperativului pozitiv si negativ e un cosmar. Cel putin ala din spaniola mi-a scos peri albi!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Candy
Substantivul "teama" nu ar plural, dar in unele contexte merge teama -pl. temeri, de ex, "teama legata de viitor" - "temeri legate de viitor".
sunt doua substantive diferite, "teama" si "temere". sigur ca folosim pluralul celui de-al doilea (ca sunt sinonime doar) pentru ca primul e defectiv de plural, asa cum am spus si eu. dar nu ii apartine ca plural, gramatical vorbind. ai un link pentru "eu continuu"? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa ma iertati daca nu sunt chiar la subiect dar am observat ca se foloseste foarte mult si in mod gresit substantivul "servici" in loc de "serviciu"care este corect.Deci corect este"Eu ma duc la serviciu si nu la "servici". Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unii dintre noi sintem plecati din Romania de mult timp si invatind o alta limba, uneori mai multe, mai uitam un pic gramatica limbii Romane si poate ca nu prea scriem prea corect. Cel putin eu uneori ma gindesc in engleza, apoi incerc sa traduc in romaneste. Stiu ca nu este o scuza, dar mai, oameni buni, voi intelegeti ce vreau sa spun cu greseli sau fara!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...