Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

GRAMATICA!


Recommended Posts

Conchita, n-am gasit online un link cu conjugarea verbului "a continua" (eu continuu, tu continui), dar poti consulta orice editie a Dictionarului Ortografic, Ortoepic si de Punctuatie). Alte greseli frecvente: - membri/membrii Corect: Unii membri ai partidului (este nearticulat, deci e vorba de "o parte dintre ei") Corect: Toti membrii partidului (articulat, deci "toti") - inseala/insala, aseaza/asaza Corect: insala, asaza - niciodata altfel - va apare/aparea, va dispare/disparea etc Corect: va aparea, va disparea, fara exceptie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si acum niste greseli mai "pamântene":-) 1 COPIL 2 COPII COPIII , (FIII) Eu AM avut Noi AM avut Tu AI avut Voi ATI avut El, Ea A avut Ei, Ele AU avut IN NICI UN CAZ "a-ti" avut!!!(Gresit! Gresit!Gresit!) NOSTRI VOSTRI Cu un singur "i"! VA veni (viitor, IN NICI UN CAZ "v-a" ) VOM veni (in nici un caz "v-om" ) Nu exista verbul "a concluziona"! Corect este "a conchide". "A placea" si nu "a place". Pleci sau stai cu mine? S-au dat toate biletele. (varianta horror- in cazul in care cele de mai sus nu sunt incurcate deja- "sa-u" gresit!!!gresit!!!gresit!!!) "o-ri", "or-i" NU exista deloc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela P
Eu stiam ca faina e defectiv de plural. Cum e pulbere, soare, nu-mi mai vin altele acum, dar mai sunt. Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
intr-adevar, "faina" are ca plural "fainuri", nu e defectiv. nici "soare" cu pluralul "sori", nici "pulbere" care la plural are "pulberi" nu sunt defective de plural.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...