Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand e momentul potrivit pentru a naste


Recommended Posts

Trebuie sa te gandesti bine inainte pt ca bb inseamna f multe responsabilitati. In momentul in care l-am facut eu pe bb nu eram pregatita si am cam cedat nervos pt ca sunt f multe nopti nedormite - daca te ajuta cineva e totul ok, altfel gandeste-te ca el nu este o jucarie pe care o pui in patut si te joci cu ea cand ai chef. Eu ma gandeam ca o sa fie super, ca o sa ma uit cu el in brate la o multime de filme, etc. Pana nu a crescut putin (mai mult) nu m-am uitat deloc la televizor pt ca nu apucam. Plus ca intalnirile cu prietenii nu mai sunt aceleasi: iarna te cam feresti de toti pt ca precis este careva racit, vara nu poti iesi la terase cu ei pt ca bb vrea la plimbare nu in bar unde se plictiseste imediat. Ti-am mai spus si repet - daca te ajuta cineva este ok Pupici Mel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns
draga allya sa stii ca m-am uitat pe poze si sa stii ca aveti un copilas super frumos ai de ce sa fi mandra atat tu cat si sotul tau. Referitor la cei m-ai spus tu sa stii ca eu sunt pregatita pentru asa ceva daca putem spune asta sunt constienta ce implica un copil am prieteni de famile care au copii iar am si un finut un copila de 2 ani care este o minune de copil si de aceea iti spun ca in linii mari stiu ce inseamna pentru ca am fost foarte mult timp cu el este copilasul surorii mele . referitor la ce a zis mel.g ajutor as avea atat din partea sotului care dupa cum am mai spus isi doreste foarte mult un copilas mai ales ca el mai invarsta decat mine cu vreo 4 ani aproximati si as mai avea ajutorul parintilor si al socrilor deci stiu cu siguranta ca nu as fi singura atat parintii mei cat si parintii sotului meu sunt niste oameni deosebiti care ar face tot posibilul sa ne fie de ajutor cu ata mai mult cu cat vor fi bunici tineri pentru ca intre 45- si 50 de ani deci eu zis ca vor fi niste bunici in plina putere. Draga allya iti doresc tot binele din lume atat tie cat si copilasului si nu in ultimul rand sotului tau eu sper sa mai discutam pe acest forum sa imi mai povestesti desp[re bb -ul tau care este o minunatie de copil astept vesti de la tine te pup als!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga als, Eu sunt pentru bb mai tarziu, dar asta din punctul meu de vedere, asa simt. In general 23-24 ani e o varsta ideala pentru conceput bb. Eu sunt pentru mai tarziu asa din egoism, ca sa nu te ia grijile prea repede, sa mai fii si tu copil, sa ai timp pentru tine, ca tineretea e scurta si ai timp sa iti asumi responsabilitati. Nu sarcina ori nasterea sunt grele ci ce urmeaza dupa, viata ti se schimba total, nu mai esti tu in centrul universului ca acum, ci mogaldeata din bratele tale. Te maturizezi, privesti altfel viata, nu mai esti atat de libera, nu mai ai deloc timp pentru tine, toate gandurile se indreapta spre puiul tau. Eu am facut copilul la 30 ani, tarziu, dar asa am simtit si cred ca a fost f. bine. Daca simti ca esti pregatita, acum e un moment minunat pentru a avea un copil. Trebuie tinut seama si de varsta tatalui deasemenea, dc el e mai in varsta, este cazul sa aveti copil. Cand vei avea 30 ani, copilul va fi mare si va avea si el un avantaj si tu, ca veti fi mai mult timp impreuna, va avea mamica tanara si e f. bine. Mama mea m-a avut pe mine la 23 ani, pe sora mea la 33. Numai bine si sanatate, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by als
...sa stii ca eu sunt pregatita pentru asa ceva daca putem spune asta sunt constienta ce implica un copil am prieteni de famile care au copii iar am si un finut un copila de 2 ani care este o minune de copil si de aceea iti spun ca in linii mari stiu ce inseamna pentru ca am fost foarte mult timp cu el este copilasul surorii mele . Referitor la ce a zis mel.g ajutor as avea atat din partea sotului care dupa cum am mai spus isi doreste foarte mult un copilas mai ales ca el mai in varsta decat mine cu vreo 4 ani aproximati si as mai avea ajutorul parintilor si al socrilor deci stiu cu siguranta ca nu as fi singura atat parintii mei cat si parintii sotului meu sunt niste oameni deosebiti care ar face tot posibilul sa ne fie de ajutor cu ata mai mult cu cat vor fi bunici tineri pentru ca intre 45- si 50 de ani deci eu zis ca vor fi niste bunici in plina putere. als!
Draga als, se pare ca esti pregatita pt. [bb]. Stii ce inseamna sa ai un [bb], sotul tau isi doreste foarte mult un bb, parintii vostri va vor ajuta, sunteti pregatiti financiar pt. bb. Insa, nu stii cum vor fi acele 9 luni de sarcina si nasterea. Astea te retin, inca. Dar, nimeni nu stie dinainte. [?] Mi-ar fi placut sa am [copil] de foarte tanara, ma simteam pregatita. Dar am amanat [copil] din cauza situatiei financiare. Situatie care nu e prea buna nici acum. Am pierdut o multime de ani, asa...degeaba. "Timpul nu asteapta pe nimeni !" Iar acum, regret... [V] Fa-ti analizele si...spor la treaba ! [:D] Daca simti ca esti pregatita, nu mai sta pe ganduri ! Poate vei avea o sarcina usoara, fara greturi, dureri sau pofte si o nastere usoara si rapida ! [:D] Nina & [copil] Nina-Cristina (2 ani in ianuarie) http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Momentul pentru un copil este atunci cand esti pregatita. Avand in vedere ca si eu am avut baiatul la 31 de ani, as spune ca sunt pentru bb mai tarziu. Trebuie sa te simti pregatita si material si fizic pentru ca viata ta se va schimba in totalitate. Si nu sarcina si nasterea sunt grele ci ceea ce urmeaza, nopti nedormite, frica de a nu se intampla nimic bb-ului si multe altele pe care nu le mai spun ca sa nu te sperii. Ai scris ca in special el isi doreste copilasul, dar tu? Ti-e frica numai de sarcina si nastere sau mai ai si alte nelinisti? gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
numai scrie nimeni pe forum ce sa intamplat cu voi. daca nu vreti voi sa scrieti o sa scriu eu cate ceva. inca nu am reusit sa ma duc la control dar sper ca sapt. viitoare sa am timpul necesar si sa ma duc. haideti fetelor sa va dau o veste buna, am o cunostinta care de vroe 11 ani se tot chinue sa raman insarcinata si uite se pare ca minunea sa intamplat este insarcinata e drept ca nu are decat vreo cateva saptamani dar important este ca a reusit ce si- dorit. mai vorbim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma, ca nu esti chiar singura. Am luat la puricat fiecare parere, am citit cu atentie si am incercat sa si cuget in acelasi timp. Nu mi-a iesit ca nu-s Napoleon, asa ca nu te baza prea tare pe coerenta mea. Cineva nu mai stiu cine , cred ca Allya se descria ca o persoana f bine motivata, fan job si cariera, etc. M-am regasit in descrierea ei si pot sa spun cu mana pe inima ca daca nu era colegu`, David(7 luni) nu exista acum. La data la care am ramas insarcinata tocmai batusem palma pentru un nou job cu perspective fff roz. Am intors situatia pe toate partile gandindu-ma cum e mai bine sa fac. Colegu a zis doar atat : " Sa fie intr-un ceas bun!" Si a fost. http://community.webshots.com/user/bgoran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur sa aud ca ** nu sunt singura pe forum** ma bucur pentru tine Bibi. Dar daca nu sunt indiscreta esti asa de draguta sa imi spui cum te-ai hotarat sa faci bb, ca eu sunt in continuare foarte indecisa nu as putea sa aduc un argument foarte serios,dar nu stiu ce sa zic, asta e in momentul de fata, e drpet ca la noul loc de munca nu sunt decat din noiembrie 2003 dar crde ca acest lucru nu ar trebui sa ma impiedice nu? voi ce parere aveti? adevarul e ca am treminta facultatea in 2003 si doar din septembrie lucrezi cu carte de munca, primul job a fost un esec total , efectiv nu imi placea deloc ce fac , dar acum la noul job imi place m-am regasit si totul e ok. ajunge cat am scris despre mine astept pareri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...