Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ciclu abundent


oz

Recommended Posts

M-am gandit sa va scriu poate ajuta pe cineva. Dupa prima nastere am inceput sa am cicluri foarte abundente, medicul a zis ca este normal, era foarte dificil pentru mine, mai ales ziua 2-a si a 3-a. In timp a devenit oarecum suportabil dar era foarte suparator. Dupa ce am nascut al 2-lea copil a devenit chinuitor, am ajuns sa folosesc OB-uri, vata si tampoane care se lipesc in acelasi timp, dupa 2 ore erau pline. Tot circul asta a durat pana acum 2 luni cand am citit un articol intr-o revista medicala. Ajunsesem sa-mi pierd mintile, nu puteam iesi din casa 2 zile pentru ca era imposibil sa raman curata pentru mai mult de o ora. Articolul respectiv zicea ca hemoragiile astea apar din cauza unor cicatrici de pe uter care se inflameaza in timpul ciclului si sangereaza. Ei recomandau femeilor cu astfel de probleme sa ia nurofen de 3 ori pe zi in timpul ciclului. Acum 2 luni am luat prima data nurofen incepand din prima zi a ciclului (eu am luat numai dimineata si seara) si pana s-a terminat, a fost ca o MINUNE. Pe langa asta am luat si niste pastile cu fier. Acum tocmai am terminat a doua luna de ciclu cu nurofen si trebuie sa va spun ca nici nu mai speram sa traiesc asta vreodata, ajunsesem sa ma gandesc la implanturile alea anticonceptionale care iti opresc si ciclul, ORICE, numai sa nu trebuiasca sa trec prin cele 2 zile pe luna. sper ca asta va ajuta si alte fete care se confrunta cu problema asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumim de informatie. Voiam numai sa adaug ca si eu am avut vreo 3 cicluri dupa nastere absolut insuportabile, ca incepind cu al patrulea sa se normalizeze si sa fie chiar mai usoare ca inainte. Sanatate la bebei si mamici. http://community.webshots.com/user/parpalak http://home911.servebeer.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Initial creeata de oz
M-am gandit sa va scriu poate ajuta pe cineva. Dupa prima nastere am inceput sa am cicluri foarte abundente, medicul a zis ca este normal, era foarte dificil pentru mine, mai ales ziua 2-a si a 3-a. In timp a devenit oarecum suportabil dar era foarte suparator. Dupa ce am nascut al 2-lea copil a devenit chinuitor, am ajuns sa folosesc OB-uri, vata si tampoane care se lipesc in acelasi timp, dupa 2 ore erau pline. Tot circul asta a durat pana acum 2 luni cand am citit un articol intr-o revista medicala. Ajunsesem sa-mi pierd mintile, nu puteam iesi din casa 2 zile pentru ca era imposibil sa raman curata pentru mai mult de o ora. Articolul respectiv zicea ca hemoragiile astea apar din cauza unor cicatrici de pe uter care se inflameaza in timpul ciclului si sangereaza. Ei recomandau femeilor cu astfel de probleme sa ia nurofen de 3 ori pe zi in timpul ciclului. Acum 2 luni am luat prima data nurofen incepand din prima zi a ciclului (eu am luat numai dimineata si seara) si pana s-a terminat, a fost ca o MINUNE. Pe langa asta am luat si niste pastile cu fier. Acum tocmai am terminat a doua luna de ciclu cu nurofen si trebuie sa va spun ca nici nu mai speram sa traiesc asta vreodata, ajunsesem sa ma gandesc la implanturile alea anticonceptionale care iti opresc si ciclul, ORICE, numai sa nu trebuiasca sa trec prin cele 2 zile pe luna. sper ca asta va ajuta si alte fete care se confrunta cu problema asta. [/quote Incearca sa iei niste calciu in zilele cu probleme. Sanatate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca in hemoragiile abundente este indicat si sucul de lamaie baut de 3 ori pe zi (din 2 lamai stoarse+zahar). Oricum, n-are ce sa va strice, si e f. bogat in vit. C. De asemenea, bunica mea imi recomanda sa beau un paharel de tuica (se pare care are efect vasoconstrictor, asa cum vinul rosu e vasodilatator). N-am incercat metoda, pentru ca nu suport gustul de tuica, dar la tara e unanim recunoscuta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai putin, ca nu inteleg. Adica tratezi efectul, nu cauza? Cicatricile acelea raman acolo? Ce efect are Nurofenul de micsoreaza hemoragia? Eu am avut ceva probleme dupa nastere si medicul mi-a dat sa iau calciu si am rezolvat. Peste cativa ani am avut din nou probleme si m-am tratat tot cu calciu (singura), dar nu a mai avut efect (probabil, cauza era hormonala, pentru ca dupa doua luni de ciclu abundent, am revenit la normal). Asa ca problemele astea pot aparea din n cauze, dar mi se pare cam superficial medicul tau. Cicatricile astea raman pe uter si nu se vindeca?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Milia
Stai putin, ca nu inteleg. Adica tratezi efectul, nu cauza? Cicatricile acelea raman acolo? Ce efect are Nurofenul de micsoreaza hemoragia?
Si mie tot calciu mi-a dat doctorita si am tot luat dar mare diferenta nu am vazut. Nu medicul mi-a recomandat nurofen, am citit intr-o revista de specialitate. In articolul acela spunea ca, atunci cand se destinde (in timpul sarcinii) se produc niste rupturi fine in peretele uterin care se vindeca dar raman niste cicatrici. Este foarte asemenator cu vergiturile de pe piele, tesutul normal este inlocuit si cicatricile nu mai dispar niciodata. In timpul ciclului, mucoasa se inflameaza si sangereaza pe la cicatriciile respective. Nurofenul este antiinflamator si opreste sau limiteaza inflamarea mucoasei reducand astfel hemoragia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...