Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Hemoroizii...


Recommended Posts

...neseriosii care au venit nechemati la putin timp dupa nastere si de atunci tot incerc sa scap de ei, dar fara succes.Si iata-ma la 6 luni dupa, supravietuind doar cu ajutorul unui usor laxativ de care se pare ca am devenit dependenta. Daca a-ti trecut si voi prin aceiasi experienta chinuitoare si a-ti reusit sa ii exterminati pe neseriosi[:D] va rog sa va faceti mila de sufletelul meu si sa-mi spune-ti si mie. Pupici mici si multi![:D] mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Mihaela Noi o sa ne tot intalnim de aici incolo la bebelusi de iunie iulie 2003. hai sa-ti spun cam cum o trag eu. In primul rand trebuie sa mentionez ca am un metabolism mai lenes astfel ca de mai bine de 5 ani sunt predispusa la constipatie. Problema s-a accentuat in timpul sarcinii dar apogeul l-am atins dupa nastere. Dupa o luna am renuntat la alaptat deoarece pe langa hemoroizi ma pricopsisem si cu o fisura anala astfel ca fiecare scaun era un calvar. Am mers si la o clinica de specialitate in Bucuresti, dar rezultatele sunt sub asteptari. Ideea este ca pentru astfel de probleme trebuie sa intervii in mai multe planuri. in primul rand alimentatia. Mananca paine de secara sau graham si nu alba. Legume cat incape si la fel fructe. Cat mai putina carne si prajeli. Lichide 2 litrii pe zi. Mananca cat mai multe cereale. Miscare. cel putin o ora de mers pe jos. Igiena. Elimina hartia igienica. Spala-te dupa fiecare scaun cu apa calda , daca ai doar hemoroizi, apa rece daca ai si fisura si sangerezi. Inainte de scaun foloseste supozitoare cu glicerina( nu creaza dependenta) si eventual fa o baie de sezut cu ceai de galbenele si apa calda_relaxeaza musculatura. Medicatie. Din experienta mea, care dupa cum ai vazut are ceva vechime, foloseste unguent PREPARATION H, se gaseste in SUA sub mai multe forme. Exista inclusiv supozitoare. E cel mai bun produs. Rabdare si consolare! E o boala care recidiveaza si cu care e mai bine sa te inveti sa traiesti. Sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, sufar si eu cu aceeasi problema, asa ca imi e si groaza cand vine dimineata si trebuie sa ma duc la baie. M-am ales si eu si cu o fisura anala. E asa de groaznic, incat de multe ori nu pot sa stau pe un scaun. Pe Michael il alaptez si acum la 3 luni in pat, in pozitie orizontala. Sincer nu stiu ce medicament sau unguent sa incerc, dar trebuie sa fac ceva pt ca sincer nu mai pot de durere. Parca nici la nastere nu am suferit asa...ei! glumesc. Daca dacineva de un tratament naturist, cred ca am sa il incerc si eu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicutelor! Multumesc Bibi,esti o scumpa! Dar din pacate in ce priveste medicatia am incercat tot ce am gasit aici.De la preparation H la anusol singurul lucru care au reusit sa-l faca e ca mi-au nenorocit lenjeria intima si atata tot[:D]. Intr-adevar pe langa hemoroid am si o fisura de toata frumusetea.M-i s-a spus ca in momentul in care devin cronici singurul lucru care te mai poate ajuta este operatia care de altfel este si foarte dureroasa. Nu vreau sa ajung acolo de aceea sunt hotarata sa incerc toate retetele, iar cu ajutorul laxativului cel putin nu mai plang in fiecare dimineta iar restul zilei nu ma mai gandesc la cat de tare voi plange maine dimineata. Moosy puiule, mie mi-e tare bine cu laxativul "corectol" si pe care probabil il gasesti si tu in Canada, dar nu te sfatuiesc sa il iei pt ca va deveni ca si la mine "pilula" de fiecare seara. Pupici multi si mici! mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mihaela, o sa-ti dau numele medicamentelor in engleza : ca supliment de fibre poti lua citrucel sau fibercon tablete, zilnic plus colace, un "stool softener" care nu este un laxativ si nu da dependenta (o tableta pe zi), bai zilnice la sezut in care amesteci apa cu putina betadine (un fel de lichid cu iod care se gaseste intr-o sticla la farmacie) si stai 15-20 de minute in apa aceea calduta. In fine, local poti pune proctocort HC, o crema cu steroizi, cite putin, de 2 ori pe zi. Cred ca si baile de sezut cu ceai de musetel si galbenele sint bune dar nu le stiu numele in engleza. Toate cele mentionale sint fara reteta, mai putin proctocort de care nu sint sigura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of mai fetelor, ce sa va spun, am avut si eu aceeasi problema....din nefericire am tot ignorat-o pina cind au aparut singerarile. Abia atunci m-am dus la doctor, si desi am luat pastile, unguente, supozitoare si tot felul de prafuri dizolvate in apa, degeaba, tot la operatie am ajuns. Asta a fost acum 6 luni. Pot sa spun ca in timpul operatiei nu am simtit nimic (anestezie locala) insa la citeva ore dupa aceea ma urcam pe pereti de durere. Totul a durat o zi si o noapte si m-am chinuit tare mult desi mi s-au dat tot felul de calmante.... A doua zi eram aproape ca noua. De atunci mi-a fost mult mai bine pina cind mi-am revenit de tot (dupa o saptamina de stat acasa). Insa nu am scapat de tot de ei, doctorul meu a zis ca el nu crede in "scoaterea" tuturor hemoroizilor si deci a mai lasat ceva acolo (idiotul!) dar mi-a zis ca trebuie sa am o alimentatie bogata in cereale, fructe si legume proaspete, sa fac sport si mai ales sa nu stau pe toaleta mai mult de 5 minute!! Asta ar trebui sa-i tina sub control.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...