Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Replici de copil


Floare de Colt

Recommended Posts

Sa va spun ce replica imi serveste fetita mea Teea(5 ani), dar fara sa faca pe smechera, atunci cand face cate o boroboata. Nu face mari boroboate, dar nu reuseste intotdeauna sa fie atenta si isi mai uita cate ceva la scoala, in toamna si-a uitat chiar geaca, sau nu reuseste sa se focalizeze foarte bine asupra unui singur lucru pe care il are de facut si mai face si alte actiuni pe linga. Spre exemplu, seara cand venim de la scoala, facem concurs, care se dezbraca prima si isi pune si hainele la loc, ca sa se poata focaliza cat mai bine asupra unei singure actiuni. Aseara pentru ca a trebuit sa mearga la toaleta in timp ce se dezbraca, am castigat eu concursul, dar fara sa fac caz de asta, considerind ca nu poate fi nici un concurs in conditiile date, dar ea cand a iesit de la baie mi-a spus:"Mami draguta, sa stii ca nu ma supar ca ai castigat tu concursul in seara asta, oricum cel mai important lucru este sa-ti iubesti familia!" Inainte de Sarbatori si-a uitat 2 zile la rand manusile la scoala. Prima data nu i-am zis nimic, a doua oara nu am apucat sa-i spun nimic ca mi-a servit o replica care m-a facut sa izbucnesc in hohote de ras si in acelasi timp sa ma topesc de dragoste:"Mami draguta, te rog sa nu te superi, important este ca esti sanatoasa si ca ai o familie draguta care te iubeste!" Ne uimeste cu replicile ei, replici in care ea crede cu adevarat. Daca ati auzi-o ce teorii ne serveste acasa si a inceput si pe la scoala si ii umeste foarte tare, tinind cont ca pentru cei de acolo, este cam neobisnuit sa se gandeasca la astfel de lucruri. Nu stiu de unde le scoate, mai ales ca nu intra in contact decat cu noi si cu cei de la scoala, iar acolo nu este nici o sansa sa invete astfel de lucruri, pentru ca ei au alte valori. Haideti sa va mai spun o replica ceva mai veche, pe care mi-a servit-o odata la masa, cand eu eram tare nemultumita ca nu am tinut cont de o oportunitate si chiar am spus ca "am fost fraiera". Teea mi-a zis: "Mami, nu mai spune ca esti fraiera, pentru ca daca spui, asa vei fii". Si mie si sotului ne-au cazut lingurile din mana. Fiti atenti la copii, ca veti avea multe de invatat! Floare de Colt Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjoara splendoarea lui Dumnezeu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai ca este super Teea [bis] Dar, cum aschia nu sare departe de trunchi, nici nu se putea sa fie altfel cu asa o mamica. De fapt, acum te putem suspecta ca, din cand in cand, o mai lasi pe Teea sa ne scrie pe forum asa de frumos [:D] Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copilul e oglinda parintelui! In special in primii ani de viata face exact ce vede la parinti! Si nu e de mirare ca dulcica de Teea gindeste si actioneaza asa! Felicitari,voua,parintilor pentru ca da-ti asa o buna educatie fetitei voastre! Si multumim pentru ca impartiti cu noi experientele voastre! Theodora,[copil] Alexandros,[copil] Yannis AN NOU FERICIT! [loveyou][RO] htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...