Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sugestii pentru deschiderea unei afaceri


Recommended Posts

dragele mele fete! de mult timp va studiez discutiile voastre , imi cer scuze daca depasescu putin limitele acestui site cu acest subiect. va apreciez ca sunteti deschise in discutii si tocmai de aceea va cer ajutorul pentru sugestii in ceea ce priveste inceperea unei afaceri, tinand cont de faptul ca sunt intr-un orasel mic in care parca totul nu mai merge.poate aveti voi idee cu ce as putea incepe? Firma la care lucrez nu mai prea merge, am avut incredere in oamenii de langa mine, dar este cazul sa incep ceva, poate niciodata nu este prea tarziu. va multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna, cred ca o idee buna ar fi ciupercarie.Nu rade! Ae fi nevoie de o hala, nu prea mare cu sistem de incalzire(sa zicem vreo 5000 euro investitie) si cel mai important, sa ai unde le vinde. Plus sporii pt ciuperci si solul adecvat. ce zici,ti-ar surade ideea?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea cu ciupercaria nu e rea de loc ! La 100.000 - 140.000 cat e kilu' acuma ! Plus ca de consumat se consuma pe rupte, mai ales pe PIZZA ![papica] ! Shi am auzit ca nici de intretzinut nu e f. greu, insa e necesar, se pare, sa le "vizitezi" de fro' 2 ori in fice zi ! Dar daca ai banii shi un prieten bun "merchandiser" , nu cre' ca n'ar ieshi ceva ! Bafta !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Candva ma batea gandul sa deschid un magazin cu parfumerie de casa. Adica parfumuri (poate si cosmetice) de firma, gen Estee Lauder, Guerlain, Clarins ,Yves Rocher etc. Sunt sigura ca ar fi mers. Femeile cheltuie mult mai mult decat recunosc pe produse cosmetice si parfumuri. Si am vazut ca multa lume a inceput sa se conduca dupa principiul:"scump dar de calitate, decat ieftin si prost". Acum catva timp era o idee, dar astazi mi-am dat seama ca in RO nu o sa mai vin decat in vizita si nu are rost sa investesc. Bafta si profit in tot ceea ce vei intreprinde! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, pai cum nu are ce sa faca sotul tau, veterinar fiind? si mai ales in Bucuresti ! poate sa inchirieze un apartament, o casa ceva la parter, o firma luminoasa si sa dea drumul la treaba. Uite, langa mine e un cabinet veterinar, m-am dus cu pisica la inceputul anului trecut chiar la citeva saptamini dupa ce s-a deschis si i-a facut fisa cu numarul 45. La sfirsitul anului trecut prin noiembrie m-am dus cu puiul pisicii la vaccinat si i-a facut si lui o fisa cu nr 1980. Deci facind un calcul simplu, el de-a lungul anului trecut a avut cel putin 1900 de pacienti. Socoteste cel putin 200.000 lei incasati pentru fiecare consultatie si se ajunge la cistig cel putin 10000$ pe an. SIMONA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by SIMONABB
Revista "Idei de afaceri" mi se pare foarte realista in abordare in materie de afaceri. SIMONA
Cat am stat in Romania asa am crezut si eu ca aceasta revista este super. Am vrut pe rand sa-mi deschid un atelier pentru mobilier din PVC, apoi o crescatorie de bonsai, apoi o firma pentru curatenie cu persoane de incredere (asta cred ca merge si acum). Idei iti dau ceva acolo, problema este ca daca iti faci calculul cum iti spun ei s-ar putea sa te trezesti ca ai o multime de probleme. Aici am aflat de la sotul meu care a lucrat un timp, cu ani in urma, la o editura care edita si aceasta revista IDEI DE AFACERI in germana. Mi-a povestit ca articolele cu privire la idei de afaceri, calcule de investitii, etc. erau scrise de jurnalisti care nu aveau nimic in comun cu partea economica. Cu alte cuvinte el spunea ca daca o "nimereau" era bine si ca in afara de ideile de afaceri restul nu era realist. In orice caz a fost sfatuit de cei de acolo sa nu se ia dupa ce este scris. M-a distrat ce mi-a povestit gandindu-ma ca eu, fara prea multa experienta, am fost de multe ori gata sa ma duc la banca sa cer credite dand crezare 90% celor scrise acolo. Nu stiu insa daca revista din Romania este de fapt "copilul" celei de aici, poate are alti colaboratori si de altfel daca preiei ideea din aceasta revista este bine sa iti faca cineva specializat un calcul de investitie. Pana la urma mi-am deschis doar magazin "de cartier" cu de toate si mai ales cu legume. Toata lumea spunea ca nu merge ca sut multe, dar 9 ani de zile mi-a tot mers. Nu te imbogatesti, supravietuiesti. Idei noi de afaceri si eu as dori dar pentru piata de aici. Poate o gradinita de copii ar merge si aici si acolo dar... riscurile si implicatiile aici sunt mult prea mari.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atat copii cat si adultii au devenit acaparati de computere, jocuri, internet. O sala de calculatoare cu acces la internet cred ca ar merge, daca nu ai concurenta. Castigul nu va fi insa prea grozav, dupa calculele mele, dar poti trai din el. Daca deschideti careva ciupercaria in Bucuresti, vin si eu sa cumpar [:D] Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...