Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sugestii pentru deschiderea unei afaceri


Recommended Posts

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by m34
Atat copii cat si adultii au devenit acaparati de computere, jocuri, internet. O sala de calculatoare cu acces la internet cred ca ar merge, daca nu ai concurenta. Castigul nu va fi insa prea grozav, dupa calculele mele, dar poti trai din el. Daca deschideti careva ciupercaria in Bucuresti, vin si eu sa cumpar [:D] Mihai
Mihai la o sala de internet ma gandisem si eu candva si chiar incepusem sa fac niste calcule. In afacerea asta ideea principala este sa ai pretzul cel mai ieftin de prin zona. Si de ce spun treaba asta. In momentul in care ti-ai facut niste clientzi fideli care stau de dimineatza pana seara, acestia sigur nu vor fi dispusi sa dea nici macar 1000 de lei in plus pe ora (fatza de alte internet cafe-uri, chiar daca sala ta arata de 100 de ori mai bine in comparatzie cu cele ale concurentzei ,si calculatoarele sunt de 4 ori mai performante si asa mai departe). Initzial investitzia e mare (spatiu, mobilier, calculatoare), dar in timp reusesti sa iti acoperi investitzia si sa iti scoti profitul. Plus ca am vazut acum ca prin orice intrenet-cafe este si un mic bar unde se vand cafele , sucuri, tzigari, cipsuri etc. Faza asta ar presupune o alta investitzie! Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca, Inainte sa plec din tara am lucrat vreun an la o sala de internet. Ideea cu pretul si cu clientii care nu ar fi dispusi sa dea nici macar 1000 de lei in plus pe ora, e subiectiva :sala la care am lucrat eu era centrala si aproape de universitati, deci veneau studenti si profi care plateau pentru ambianta, caci, desi era mai scump la noi, era liniste si puteau sa-si faca cercetarile, daca am fi ieftinit ora, ar fi fost plin de copii care ar fi mircuit si ar fi facut galagie, dar asa, copiii mergeau pentru mirc la sala de dupa colt. Mai ofeream si telefonie pe Internet (aveam destul de multi clienti, mai ales pentru State si Japonia), eu cred ca ideea asta ar merge intr-un centru universitar unde sint si studenti straini O mare parte din cheltuieli ar fi sistemele, si aici e bine sa stii ce vrei sa faci, pentru ca sistemele pentru jocuri necesita o configuratie mai buna decit cele pentru navigat (iar pentru telefonie pe internet trebuie o placa audio ca lumea...), apoi ai (ca pondere a cheltuielilor) chiria, conexiunea la internet, si salariile (care sint mici, in general fluctuatia de personal e mare...). Chestia cu vindutul de sucuri si cafele, depinde cum o vezi tu, daca poti servi cafeaua si sucurile linga calculator atunci nu e nevoie de mare lucru (iti trebuie insa licenta, daca bine tin minte, pentru a vinde tigari si cafea),si poti negocia sa faci plata la termen, nu cind iei marfa, dar nu o sa te imbogatesti din asa ceva (sucuri si cafele adica). Ideea e ca o sala devine cit de cit rentabila de la vreo 10-15 statii in sus.... Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by SIMONABB
Adriana, pai cum nu are ce sa faca sotul tau, veterinar fiind? si mai ales in Bucuresti ! poate sa inchirieze un apartament, o casa ceva la parter, o firma luminoasa si sa dea drumul la treaba. SIMONA
Merci pentru idee, dar noi am lasat-o mai la urma. Sotul meu ar vrea sa faca ceva productie. Ideea cu cabinetul nu e rea, as vrea sa incerce, dar nu stiu daca poti deschide un cabinet veterinar la parterul unui bloc. Iar la casa banuiesc ca nu e chiar eftina chiria. Dar e si asta o idee care nu trebuie ignorata. Ne mai gandim. Suntem deschisi la idei. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by SIMONABB
Adriana, pai cum nu are ce sa faca sotul tau, veterinar fiind? si mai ales in Bucuresti ! poate sa inchirieze un apartament, o casa ceva la parter, o firma luminoasa si sa dea drumul la treaba. Uite, langa mine e un cabinet veterinar, m-am dus cu pisica la inceputul anului trecut chiar la citeva saptamini dupa ce s-a deschis si i-a facut fisa cu numarul 45. La sfirsitul anului trecut prin noiembrie m-am dus cu puiul pisicii la vaccinat si i-a facut si lui o fisa cu nr 1980. Deci facind un calcul simplu, el de-a lungul anului trecut a avut cel putin 1900 de pacienti. Socoteste cel putin 200.000 lei incasati pentru fiecare consultatie si se ajunge la cistig cel putin 10000$ pe an. SIMONA
mai ales daca pe linga cabinet ar avea shi cosmetica veterinara ... eu de fiecare data cind tund cainele trebuie sa fac programare ... mult succes! [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc la toate si la toti pentru sugestii si pentru sfaturi, la multe dintre ele m-am gandit si eu, darnu prea sunt deocamdata posibilitati financiare si o sa ma orientez in cautarea programelor de finantare. sunt destule programe , dar nu aflam noi de ele. poate stiti voi, despre aceste programe???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Valir, eu am capiat aproape doi ani cautand programe de finantare, ca intredevar sunt garla dar trebuie sa fi fiu de ministru al integrarii ca sa ai acces la finantarile nerambursabile. Nu vreau sa te descurajez, poate nu am fost eu destul de perseverenta sau de insistenta. Ca sa te documentezi despre programe de finantare da o cautare pe google in limba romana si vei gasi nenumarate situri cu explicatii suplimentare. Dar inca o data eu tin sa ma declar dezamagita de aceste programe frumos poleite dar total inaccesibile oamenilor simpli ca noi! Oricum va doresc la toti mult succes in demararea unei afaceri proprii! Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu Andreea in ceea ce priveste programele de finantare (eu chiar am si scris proiecte la un moment dat). Totusi, poti gasi informatii pe www.finantare.ro (macar informatii despre cum se scrie un proiect, ce asteapta finantatorul,etc-desi sunt valabile doar in teorie) Cu drag, Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...