Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sugestii pentru deschiderea unei afaceri


Recommended Posts

Fetelor, chiar m-ati nimerit cu sb asta! Caut de ceva vreme, impreuna cu mama mea o idee pt o afacere- pt ea. Am vrut si noi sa deschida o parfumerie cu chestii de marca si sa aiba si ceva aranjamente florale mai deosebite... Un fel de magazin de cadouri pt doamne si domnisoare. Apoi a venit ideea unui cabinet de cosmetica si tot asa. Problema e ca orasul e tare mic, fabricile au fost inchise in proportie de 80%, iar sintagma de care dai peste tot e "oamenii n-au bani". Ce poti face intr-un oras "mort" cum il numesc localnicii? Chestia cu cosmetica veterinara ar fi ideala pt ca nu exista un astfel de cabinet inca in oras. Dar credeti ca ar merge, avand in vedere psihologia de-acolo? As mai vrea parerea voastra si asupra unui magazin de inchiriat rochii pt diverse ocazii (nunti, botezuri, banchete etc)... Poate aveti o idee si despre costurile pe care le-ar implica. Nu ma prea pricep la asta ca nu stiu preturile. Va pup si va doresc succes in orice veti face! "Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul."(N.Iorga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ha ha ha ce ma bucur de subiectul asta!!! Sa va spun de ce?!?! Acum un an m-am mutat din Bucuresti undeva departe....intr-un oras mic mic cu doar 20.000 locuitori. Nu ma intrebati ce am cautat sau mai exact ce caut acolo....dar vorba e ca am venit din Capitalaaaaa la capatul tarii si m-am lovit de o mare problema: din ce sa scot bani ca nu aveam serviciu nici eu nici..actualul sot. Si m-am gandit, si am cautat si am intrebat pe toata lumea...si nimic... Se apropia momentul cel mai important din viata mea..(pana acum..), respectiv casatoria. Ca tot omu, ma gandeam cum sa ies cat mai ieftin cu toate cheltuielile in conditiile in care nunta a fost facuta cu bani imprumutati ca parintii nu puteau sa ne ajute cu mare lucru. Si asa am ajuns sa-mi organizez propria nunta si am descoperit ca in oraselul asta mic nu stia nimeni sa-mi decoreze sala de nunta. Si uite asa s-a nascut ideea. Am intrat pe net, m-am interesat si cu o investitie de mai putin de un milion de lei am, cumparat cateva sute de baloane, cateva suporturi pentru lumanari, si cea mai mare parte a investiei am facut-o cumparand vreo 300m de material (crepsatin) din care am facut niste huse pentru scaune tare frumoase e drept..de alea ce le vedeti numai la nuntile organizate la restaurantele de lux... E drept ca nu m-a costat nimic croitul si cusutul lor pentru-ca am niste parinti deosebiti care au reusit cam in 2 luni sa-mi faca 125 de huse. Intre timp m-am angajat la cea mai mare firma din zona, am un salariu bunicel, dar trebuie sa va spun ca anul trecut din august si pana la sfarsitul anului am avut cam 6-8 evenimente si mi-am scos salariul pe un an de zile daca nu mai bine.( in conditiile in care pentru pregatirea unui eveniment, ce consta in decoratiuni cu baloane si aranjamentele festive pentru mese si scaune ne trebuie aproximativ 2-3 zile in doi oameni) Cam asta ar fi pe scurt afacerea.. Pentru cei interesati pot sa fiu mai detaliata. Eventul ca sa nu-i plictisim pe altii, astept mesaje private. Cu drag, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salutare la toata lumea, Excelente ideile voastre.Toate sunt afaceri profitabile, cu o singura conditie -- sa aiba o piata interesata sa le cumpere.Piata este formata evident din oameni. Si atunci cand ideea se intalneste cu piata apare afacerea (profitul). Sunt 3 conditii pe care trebuie sa le indeplineasca o piata: 1.Sa fie suficient de mare. 2.Sa fie bani in piata respectiva. 3.Sa fie usor de accesat. Foarte multi care incep o afacere fac greseala sa creeze mai intai produsul si apoi sa caute piata de desfacere. Cum poti gasi piata de desfacere? -Urmarind ce se vinde mai bine si sa vinzi acelasi produs sau serviciu adaugandu-i ceva in plus. Daca vrei sa concurezi pe cineva care are succes fa un magazin vis-a-vis de al lui si concureaza-l inteligent. Adu ceva original , fa o promotie oferind ceva gratuit (Cuvantul "gratuit" atrage ca un magnet) Mentine clientii prin calitatea serviciilor, stabileste o relatie cu ei. Conteaza enorm. Fa-i cadou copilului clientului o bomboana (acea bomboana iti va aduce un client pe viata).Zambeste-i si ureaza-i o zi buna la plecare. Fa-i un commpliment sincer. Aceste "mici" amanunte fac diferenta indiferent de afacerea pe care o ai. -O alta metoda de a gasi piata de desfacere este sa urmaresti anunturile de mica publicitate din ziarele locale pe o anumita perioada de timp (poti s-o faci gratuit la biblioteca din oras) Vezi anunturile care se repeta. Asta inseamna ca produsul sau serviciul respectiv este cautat. -Acelasi lucru il poti face cu revistele de specialitate. -Da un anunt "orb" la mica publicitate. Vezi ce reactii ai.Daca telefonul suna intr-una ai gasit o piata de desfacere (apropo de cabinetul veterinar)- Anuntul incearca sa-l tintesti catre un segment bine definit.De ex: "Te ingrijoreaza sanatatea catelului tau? Linisteste-te. Suntem aici ! Cabinet veterinar Tel........" Foarte multi cand incep o afacere isi iau de fapt o a doua slujba. Si evident afacerea dispare o data cu rutina. Incearca sa faci ceva ce-ti place. Fa-o cu pasiune si entuziasm, doar lucrezi pentru tine :) Inainte sa te gandesti la finantare gandeste-te la resursele pe care le ai. Ai sa fii uimit cate posibilitati ai. De exemplu cabinetul veterinar poate fi facut in colaborare cu un magazin de hrana pentru animale. Sunt o multime de lucruri de care te impiedici prin casa. Vinde-le, astfel faci rost de un minim capital. Foloseste-te de relatiile pe care le ai, ofera ceva in contrapartida. Cand ai gasit piata de desfacere banii nu vor fi o problema. Sper sa-ti fie de folos. Toate bune, Silviu R.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-mi dau si eu cu parerea ca tot visez la asta de o vesnicie si n-am reusit inca nimic sa fac(din stundentie unde vindeam de toate in camera, si-au trecut vreo 9 ani)...visul meu este sa imi deschid un mic mall care sa contina : un spatiu unde mame, tati, bunici, bunice sa vina sa lase pupilu in "parking" ptr. cateva ore si sa plece la cumparaturi (orice de imbracaminte pentru copii de la 0 la 14-16 ani, sa mearga la coafor, sa mearga intr-un bar/internet cafe/cofetarie/biliard, etc) ...ma rog, magazinele pot fi si mai diverse...numai ca o astfel de investitie costa enorm si eu n-am nici un ban, vreau sa merg pe la banci (cele care au obtinut bani Phare) si daca merge sa iau credit de la ei...ce parere aveti? am uitat sa mentionez ca sunt in Bucuresti Roxana Lilea,mama Mariei 3 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uf , ce de idei si eu vreau sa deschis o cresa particulara, cand o sa am bani unde copiii sa fie tratti ca niste bijuterii, cat despre programe de finanatare eu chiar lucrez in domeniu , adica scriu proiecte pt firme si am acces la tot ce misca in orice domeniu pt tara asta si sunt oportunitati cate vrei doar sa nu itit fie lene sa faci hartii. mai ales daca e vorba de IMM-uri care incep sau vor sa-si dezvolte afacerea. totul e sa stii cum si unde sa cauti si mai ales sa stii ce vrei sa faci. Flavia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, Multumesc "roxanal" .Mi-ai adus aminte de studentie, cand vindeam te miri ce sa fac ceva bani. Atunci am invatat despre afaceri cat in zece cursuri de marketing. Ce vremuri..... Simonabb ma intrebi ce site sau carte sa-ti recomand. E foarte greu.De zece ani de cand sunt in afaceri am citit foarte mult in domeniu dar am constatat ca foarte putin se aplica in viata reala. Sunt termeni tehnici pe care ii descifram cu dictionarul in mana si in sfarsit dupa ce aflam ce inseamna nu le gaseam o aplicabilitate in ceea ce doream eu. Foarte multi iti spun "ce" sa faci dar aproape nimeni "cum" sa faci. Ceea ce vroiam eu era: -o afacere pe care sa o incep cu un capital mic, foarte mic....:) -sa pot sa o demarez acasa (nu aveam posibilitatea unui birou) -sa aibe piata de desfacere asigurata -sa imi aduca un venit pasiv (o data pusa pe roate afacerea sa nu mai necesite implicarea mea). Nu am intrat in afaceri pentru o noua slujba ci pentru a avea timp pentru familia mea. "Mi-au trebuit 10 ani sa am succes peste noapte", spunea cineva. Exact asa s-a intamplat si in cazul meu. Tot ce am invatat a fost din experienta. Am invatat din greseli (la inceput fraza asta mi se parea un cliseu rasuflat) , luand-o de la capat dupa fiecare esec. Acum intentionez sa ajut si pe altii cu experienta acumulata. Am observat ca ajutand pe altii te ajuti de fapt pe tine. Lucrez la o carte electronica pe care sa o pun gratuit la dispoziia oricarei persoane care doreste sa inceapa o afacere acasa in timpul liber. Una dintre afacerile la care tin mult a fost remarcata de revista "Capital" in numarul 49/2003 . Articolul "O afacere cu povesti" il puteti gasi pe site-ul www.capital.ro la arhiva. Te poti loga cu user: home2004 si parola:123456 Acum, pentru "roxanal" .Ideea cu mall-ul nu este rea deloc. Din cate stiu eu mall-ul este un complex in care proprietarul inchiriaza spatii comerciantilor respectand o schema care sa asigure eterogenitatea ofertei. In primul rand, locatia este un factor determinant. Trebue sa fie intr-o zona circulata cat de cat.Cladirea in care doresti sa faci mall-ul poate fi impartita in spatii mici pe care le poti inchiria altor comercianti asfel ti-ai putea acoperi rata la banca, chiar ai putea iesi in profit, facand numai asta. Bineinteles, in acelasi timp iti poti face si magazinul visurilor tale. Poti deveni asociat cu proprietarul cladirii, sau ii poti propune o plata pe termen lung. Atentie rata lunara pe care o platesti proprietarului sa fie mai mica decat chirile pe care le iei de la comercianti. Astfel iti poti crea un activ puternic si un venit pasiv. In orice caz ai nevoie de contracte "beton".Asa ca e bine sa consulti un avocat.Ideea este super si o poti face cu putini bani daca esti atenta un pic. Toate bune, Silviu R.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Eu m-am gandit sa ma asociez cu o prietena si sa fac niste difractometre laser si sa incerc sa le vand. Le putem face intr-un garaj al unei case. Dc. merge asta, poate m-as extinde si cu alt tip de aparatura optica, dar deocamdata nu am suficiente idei despre ce alte aparate as putea face. Si n-am garaj :)) Problema e ca si noi ne-am pus problema dc. exista sau nu piata de desfacere. Si sa aplicam pentru finantare. Nu prea stiu cum sa fac ca sa vad dc. e piata de desfacere pt asa ceva. Si ce alte aparate am mai putea asambla. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Flavia
Uf , ce de idei si eu vreau sa deschis o cresa particulara, cand o sa am bani unde copiii sa fie tratti ca niste bijuterii, cat despre programe de finanatare eu chiar lucrez in domeniu , adica scriu proiecte pt firme si am acces la tot ce misca in orice domeniu pt tara asta si sunt oportunitati cate vrei doar sa nu itit fie lene sa faci hartii. mai ales daca e vorba de IMM-uri care incep sau vor sa-si dezvolte afacerea. totul e sa stii cum si unde sa cauti si mai ales sa stii ce vrei sa faci. Flavia
Flavia, da-ne si noua niste link-uri cu informatii despre astfel de finantari. Multumim. Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...