Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

AM INVATAT...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • 2 weeks later...
Pentru cele care au vrut-o ...si nu numai.
"Dacã..." R. Kipling
Dacã poti sã fii calm când toti in jurul tãu îti pierd capul, Acuzându-te pe tine de acest lucru... Dacã poti sã ai încredere in tine când toti se îndoiesc de puterile tale Si de asemenea sã fii cu indulgentã fatã de neîncrederea lor... Dacã poti sã astepti, dar sã nu fii ostenit asteptând, Sau mintit fiind de cei din jur , sã nu te amesteci in minciunã, Sau urât fiind de ei, sã nu dai drumul urii tale si totusi sã nu te arati prea bun... Dacã poti sã visezi, dar sã nu îti faci din vise stãpân... Dacã poti sã gândesti, dar sã nu îti faci din gânduri o tintã... Dacã poti întâlni triumful si dezastrul si sã-i tratezi la fel pe acesti amãgitori... Dacã poti sã auzi adevãrul rostit de tine, sucit de misei, Pentru a face din el o cursã pentru prosti, Sau dacã vezi lucrurile, cãrora ti-ai închinat viata, prãbusite, Si sã te apleci sã le clãdesti din nou cu unelte uzate... Dacã poti sã faci o singura grãmadã din toate câstigurile tale ªi s-o risti la o singura turã de ruletã si sã pierzi, Si niciodatã sã nu sufli o singura vorbã despre pierderea ta... Dacã poti sili inima, nervii si muschii sã te serveascã mult dupã ce s-au consumat, Si asa sã continui când nu este in tine nimica afara de vointa care iti spune: CONTINUA... Dacã poti vorbi multimilor si sã-ti pãstrezi demnitatea, Sau sã pãsesti alãturi de regi, dar sã nu pierzi simpatia fata de cei mici... Dacã nici dusmanii si nici prietenii iubitori nu te pot rãni... Dacã pe toti ii pretuieºti, dar pe nici unul prea mult... Dacã poti sã umpli neînduplecatul minut Cu valoarea celor 60 de secunde parcurse... Al tãu este pãmântul si tot ce e in el, ba si mai mult:
"VEI FI OM, FIUL MEU" !!!
Am si varianta engleza daca va intereseaza, dar traducerea e destul de buna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit versurile poeziei de la sotul meu, pe vremea cand imi facea curte[;)] Daca De poti sa nu-ti pierzi capul, cand toti in jurul tau Si l-au pierdut pe-al lor gasindu-ti tie vina, De poti, atunci cand toti te cred nebun si rau, Sa nu-ti pierzi nici o clipa increderea in tine, De poti s-astepti oricat fara sa-ti pierzi rabdarea, De rabzi sa fii mintit, fara ca tu sa minti, Sau cand hulit de oameni sa nu ceri razbunarea, Sa vrei a le raspunde, dar nu cu rugaminti, De poti visa fara sa te robesti visarii, De poti gandi fara sa-ti faci din asta un tel, De poti sa nu cazi prada nicicand disperarii Succesul si dezastrul primindu-le la fel, De rabzi s-auzi cuvantul, candva rostit de tine, Rastalmacit de oameni, ciuntit si prefacut, De poti sa-ti vezi idealul ciuntit si in ruine Sa-l recladesti cu ardoarea fierbinte din trecut, De poti risca pe-o carte intreaga ta avere Si tot ce-ai strans o viata sa pierzi intr-un minut Si-atunci, fara a scoate o vorba de durere, Sa-ncepi agoniseala cu calm de la-nceput, Si daca trupul tau, uzat si obosit, Il vei putea forta sa-ti mai slujeasca inca, Numai cu strasnicia vointei tale, incat Sa stea peste vreme asa cum sta o stanca, De poti vorbi multimii fara sa minti si daca Te poti plimba cu regii fara a te ingamfa, De nici amici, nici dusmani nu pot vreun rau sa-ti faca Pentru ca doar dreptatea e calauza ta Si daca poti sa umpli minuta trecatoare, Sa nu pierzi nici o fila din al vietii tom, Al tau va fi pamantul cu bunurile toate Si mai presus de toate, sa stii: VEI FI OM! Cosmina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce frumoasa este prietenia...Si pentru mine nu conteaza ca sunt cinci in loc de 20, daca acei cinci fac mai mult decat cei 20...Am invatat sa-mi aleg prietenii, pentru ca, ajunsa departe, printre straini am vrut sa fiu prietena cu orice persoana pe care abia o cunosteam, depuneam suflet (tinand cont ca familia imi lipsea enorm cautam caldura sufleteasca in jur), ma gandeam la acea persoana tot timpul...Stitzi cum e un copil care primeste jucria preferata cadou? Exact asa eram eu, ma gandeam tot timpul la acel(acea) prieten(a)...Toata ziua ii faceam capul calendar prietenului meu....Si nu am avut decat de suferit...de plans...de dorintza de a renunta la tot ce am realizat aici in 3 ani de zile pentru a ma intoarce acasa, in tara, unde stiam ca ma asteapta o familie si prieteni care nu m-ar fi facut sa sufar asa...Si asa am ajuns sa_mi fie frica de a avea prieteni, mi-ar fi frica sa sufar din nou...Si totusi, nu pot trai fara...Viatza mea nua re sens fara prieteni...Ma trezesc uneori plangand si stiu ca principalul motiv este ca imi lipseste acel al doilea lucru care da stralucire vietzii dupa famile:PRIETENII...Si, de cand m-am inscris pe acest forum e un pic mai bine....Am cu cine sa vorbesc in orice clipa, stiu ca aici, din atatea persoane cu suflet vor exista cateva sa raspunda la prietenia mea...Am ajuns sa-i multumesc lui D-zeu ca s-a inventat internetul...Tare m-au mai impresionat aceste randuri citite aici legate de PRIETENIE si tare as vrea sa intalnesc si fizic, nu numai virtual persoane care sa stie sa aprecieze Prietenia mea, care este sincera...Va pup! oana-cannes
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...