Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatorii mixte si cum sa invete bb romaneste!


Recommended Posts

A curs multa cerneala virtuala pe aceasta tema,dar eu inca nu stiu cum sa o fac!!! Totul bine si frumos cind,desi locuim afara din Romania,vorbim amandoi aceeasi limba! E de la sine inteles ca e prima limba in care vorbim copiilor nostrii! Ce facem,insa,atunci cind sotul (sotia) nu e vorbitor(oare) de limba romana?!? Si cind in jur se vorbeste numai limba tarii in care traim? Sotul meu se strimba ori de cite ori vorbesc romanestee cu gemenii,nu ca ar fi impotriva,ci pentru ca el considera ca trebuie sa invete intai greceste si apoi romaneste! Si stiti ceva? Le vorbesc in zadar romaneste...aproape niciodata nu ma inteleg si trebuie sa repet in greaca! Stiu doar: "-Da-i un pupic lui mami!","-O iubesti mult pe mami(tati,Alexandros!)?" si raspund "DA!" tare mindri,"vai,vai ce pacat" de la o poiezie cu un pitic si lovesc cu manutele caputul...si asta e cam tot! Cum sa fac sa impac si capra si varza? Mama i-mi spune mereu sa le vorbesc romaneste,ca atunci cind voi fi in tara sa se poate intelege cu ei...si are dreptate! Ufff! Ajutoooor! Astept sfaturi de la toti,dar in mod special de la parinti care se afla in aceeasi situatie cu mine! Theodora,[copil] Alexandros,[copil] Yannis AN NOU FERICIT! [loveyou][RO] htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Te inteleg. Eu nu am inca copii dar ma gandesc cum va fii cand voi avea. Eu inca nici nu am invatat daneza asa ca trebuie sa ma pun cu burta pe carte daca vreau sa fac copii!! eu vorbesc cu prietenul meu (f. curand sot) engleza. Atunci ce vom invata copii : engleza, daneza sau romaneste!! Sau cum va fii cand vom merge in vacanta in Ro si si vor vede bunicii?? (ai mei nu vorbesc nici o limba straina) Cred ca mai intai ar trebui sa invete sa vorbeasca limba tarii in care stau iar mai apoi romaneste, incet, cateva cuvinte, si restul va veni de la sine...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aceeasi problema.Am citit toate materialele de specialitate care mi-au cazut in mana iar concluzia a fost ca cel mai propice timp pt a invata un copil o a doua limba este incepand de la varsta de 2 ani dupa ce a asimilat cat de cat prima limba. Dar eu tot ii vorbesc,cant si ii citesc povesti in romaneste[:D]. mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut muuulte familii mixte! Lucrez muult cu strini. La ei e clar: mama vorbeste limba ei, tata limba lui si bona lima ei! Si uite asa copilul la 3 ani si un pic vorbeste 3 limbi straine fara probleme. Revin.. singurul inconvenient este ca bebeii ajung sa vorbeasca un pic mai tarziu. Roxana&Ruxandra http://community.webshots.com/user/aquariusrpro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=18974 aici mai este o discutie asemanatoare, poate va ajuta sa gasiti solutia. Mult succes si sa reusiti sa vb copii vostri macar limba mamei si a tatalui ca sa se inteleaga si cu bunicii care poate nu stiu limbi straine. O zi placuta! [pup] [:)] Eli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lilach
Theodora, sotul tau nu stie romaneste? "Un sfirsit e un inceput..." ella& com.
Sotul meu nu vorbeste romaneste! Si sa nu mai intelegeti gresit! El nu e impotriva sa-i invat romaneste,doar ca e de parere ca trebuie intai sa invete greaca si pe urma romaneste. Adevarul e ca si eu am gresit de la inceput! Vorbeam intr-una greceste gindindu-ma ca sint bebelusi si nu ma inteleg,oricum. Nu stiu daca ma intelegeti,cind esti intr-o tara in care nu ai pe nimeni sa vorbesti romaneste,la un moment dat ti se pare firesc sa vorbesti limba locului in care te afli! Am fost norocoasa ca la putin timp dupa nastere am descoperit www.desprecopii.com si am mai "vorbit" romaneste! Si sa stiti ca le vorbesc mult romaneste,cind Makis nu e acasa! Cred ca incet,incet incep sa ma inteleaga! Dar am mult drum inainte! Theodora,[copil] Alexandros,[copil] Yannis AN NOU FERICIT! [loveyou][RO] htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cat de curand voi avea un bebe,eu una m-am gandit ca eu sa-i vorbesc in romaneste iar taticul in japoneza,acum ce va iesii nu stiu,dar sper sa prinda si limba romana,mai ales ca copilul va sta mai mult cu mine. Eryka [gravi]& sufletzelul din burtica --->21 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...