Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatorii mixte si cum sa invete bb romaneste!


Recommended Posts

Theodora, Adela are mare dreptate: tu si eventual TV (daca prinzi Romania) esti sansa copiilor de a sti romaneste! Eu nu sint de acord cu sotul tau; copii trebuie sa se obisnuiasca cu limba de mici, pt. ca mai tirziu, cind vor merge la gradinita/scoala o sa fie fff greu sa-i inveti tu romaneste; spun asta din experienta (baietelul are 4 ani si fetita 1 an). Bineinteles ca limba noastra va fi modul tau de comunicare cu copii in intimitate ca sa zic asa, pt. ca in "lume" tot greceste vei vorbi...si sa nu neglijam si aspectul comunicarii cu familia si prietenii din tara! Deci, draga mea, vorbeste cu copii romaneste cit iti permite timpul! Incearca incet-incet ca limba romana sa fie modul vostru de comunicare. Si nu-l contrazice pe sot; cu alte cuvinte zi ca el si fa ca tine [;)]. Fetita mea nu vorbeste inca, dar baietelul (a vorbit pe la 2 ani jumate...) mi se adreseaza numai in romaneste, iar lui taticu numai in ebraica, indiferent unde ne aflam, in Ro sau aici. (Precizez ca sotul meu stie romaneste, chiar daca nu are prea multa importanta.) Theodora, mult succes si tine-ma la curent cu rezultatele! Cu drag, Camelia. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Noi am zis dintotdeauna ca eu voi vorbi romaneste cu bb care va veni peste cateva luni, ca trebuie sa se inteleleaga cu bunicii in tara, plus ca eu nu concep sa nu-l invat romaneste pe copilul meu,sa-l alint in romaneste,sa-i citesc povesti,etc. iar al meu sot va vorbi daneza (eu deja vorbesc romaneste cu burtica :))),ca asa simt) . Noi vorbim engleza unul cu celalalt,asa ca vom vedea la momentul ala cum se va incadra si limba asta, dar cel putin romaneste si daneza,asta vom vorbi fiecare. Si am o amica romanca aici care are copil de3 ani, si cu care vorbeste romaneste,iar cu taica-su copilul vorbeste daneza, si parintii tot engleza vorbesc unul cu celalalt, si pare sa mearga.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine este ca un parinte sa vb o limba si celalalt alta limba. In acest fel copilul va invata in acelasi timp ambele limbi si nu vor fi probleme mai tarziu. Nu va incerca sa faca traduceri dintr-o limba in alta si nu va deveni complexat ca nu intelege pe bunici sau alte persoane. Vor aparea si cateva inconveniente... va vb mai tarziu ca altzi copii dar cand va incepe va vb in ambele limbi. eu vb cu Julian ro iar sotzul engleza asa copilul asociaza limba cu parintele respectiv. Bafta si numai bine! Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theodora, eu zic neaparat sa le vorbesti copiilor in romaneste, pentru ca greaca o vor invata oricum fara probleme si daca tu nu vorbesti romaneste cu ei s-ar putea sa nu invete niciodata romaneste, pentru ca daca nu incep de mici, mai tirziu va fi mult mai greu. Copiii vor deosebi cele doua limbi fara probleme mai ales daca esti consistenta, de exemplu faceti o intelegere ca tu sa vorbesti numai romaneste cu ei si sotul numaai greceste, in asa fel ei vor cupla limba cu persoana...Poti sa-i explici sotului tau ca ei vor trebui sa se inteleaga cu bunicii lor... Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu in curand voi avea un bebe,dar noi am cazut de comun acord ca eu voi vorbi ro iar el greaca asa cred ca e cel mai bine. Cred ca daca vei vorbi cu ei mai mult in ro pana la urma vor invata ptr ca sunt mici si vor prinde imediat limba. Anita+bb Rachella 38W http://community.webshots.com/user/sugarbabe134
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theodora,subscriu la ce au spus fetele.Vorbeste copiilor NUMAI romaneste.Progresul in invatarea unei limbi n-are legatura cu progresul in invatarea celeilalte. Spui ca daca le spui ceva in limba romana, nu inteleg si trebuie sa repeti acelasi lucru in greaca.Poate ca ar fi mai bine sa renunti la traducerea in greaca si sa adaugi gesturi cuvintelor in limba romana.Si daca pare ca nu inteleg la inceput,e OK.Daca vei repeta aceleasi lucruri si vei vorbi mult,vor incepe sa inteleaga si se vor stradui sa si vorbeasca. Senzatia mea in legatura cu invatarea unei limbi e ca perseverenta si rabdarea aduc rezultate bune. Numai bine va dorim! Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi ne confruntam cu problema asta , cu singura deosebire ca traind in Ro , avand bunici aproape, copiii aud mult limba romana. Sotul meu nu vroia cu nici un chip sa-i vorbim romaneste , pentru ca , traind si auzind aici numai romana, e practic imposibil sa nu o invete, spaima lui e aceea de a nu invata araba...asa ca 90% i-am vorbit Ysrei in araba, el la fel, dar surpriza!Desi tot ce spune spune in araba, intelege perfect in romana , iar atunci cand e cu ai mei , desi le spune in araba ce vrea , daca ii spun in ro, repeta dupa ei si stie care-i obiectul...asa ca parerea mea este ca tu sa vorbesti cat poti de mult romana, daca poti chiar sa incepi sa le "prezinti" jucariile , animalele din carticele , hainutele, obiectele de la masa , de la baie in varianta bilingva, uite la noi da rezultate si nu-i greu de loc , e asa un joc in plus!Multa rabdare si spor la treaba!Numai bine! "ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU" maryam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Theodora, Fetele au dreptate:sa vorbesti doar in romaneste! Si noi suntem o familie mixta si incercam sa invatam copilul ambele limbi(romana si germana)simultan. Eu ii vorbesc Märiutei(1 ani si 9 luni trecute,cu o zi mai mare decit baieteii tai)numai in romaneste si tatal in germana(si uneori in romaneste dar eu nu prea sunt de-acord pt ca el face greseli si are accent,a invatat romaneste in casa si din cartile romanesti)si copila intelege ceea ce i se spune atit in germana cit si in romaneste.Sigur,amesteca cuvintele cind vorbeste dar cu timpul isi va face ordine in capusor si va vorbi corect ambele limbi. Spor la vorba si pupici baietilor! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am citit toate raspunsurile fetelor din lipsa de timp, dar iaca un sfat si de la mine: am citit in Mama si copilul a sotilor Capraru ca ideal este ca fiecare parinte sa li se adreseze copiilor in limba sa materna. Daca sotul tau te iubeste va intelege. Pupici, Nadina si Carina - mandarina "Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...