Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Am castigat la loterie.Am nevoie de sfaturi !!!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Merita incercat.Eu as incerca. Asa ai da o sansa copiilor tai si tie si sotului tau .... Aici este f greu ., Ai o slujba buna dar daca o pierzi ajungi la limita subzistentei ... Greu va fi parintilor vostrii,,, si pt voi ca nu ii veti putea ajuta (fizic) de acolo. La mine acesta este SINGURUL stres in privinta plecarii .Si de aceea nu plec pentru moment. Am o slujba f buna, casa, masina buna (pe credit). Cu prietenii cu trecerea timpului nu te mai vezi ca 'inainte'. Deci asta nu este o piedica. Succes si cu Dumnezeu inainte Adina ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Nici nu stiti cat va multumesc si ce mult conteaza pentru mine incurajarile voastre. Enorm !!! Da, va f.f.f. greu, dar daca nu ar fi sanse sa te realizezi nu ar vrea atatia sa plece. Vom ajunge in Chicago pe 15Apr, 2004. Ne-am dorit sa mai facem un Paste impreuna cu parintii ca nu se stie daca vom mai petrece sarbatorile impreuna prea curand. Cu incredere in Dumnezeu mergem inainte si sper sa reusim. Si mai am o intrebare pentru cele care stiu: sunt insarcinata in 4 saptamani, de aceea as vrea sa aflu cum este asigurarea medicala (daca pot s-o platesc chiar daca nu lucrez sau in cazul in care lucrez pot plati mai mult decat imi ofera compania) si cum se poarta cu tine la nastere, etc, cam cat costa. Poate unii vor spune ca nu era momentul potrivit, dar noi ne doream de mult acest copil si nu voia sa apara! Iar acum cand a aparut...ne-a luminat deja zilele mai mult ca niciodata. Este primul nostru bebe si nici nu ne gandim sa renuntam. Va pup si va doresc tot ce-i mai bun, Carolyne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Carolyne, o nastere poate costa intr 7000 si 16000 de dolari. Asigurarea va fi o problema, pentru ca si daca te angajezi imediat s-ar putea sa nu inceapa din ziua angajarii sau s-ar putea sa nu acopere nasterea daca esti deja gravida. Ar fi bine sa nasti in SUA pentru ca bebe va fi cetatean american din start dar eu zic sa-ti lasi o portita sa nasti in Romania "just in case". Cred ca daca nu vei avea inca servici, vei putea aplica pentru medicaid, un fel de asigurare pentru defavorizati si mame gravide fara slujba. Cred ca se incadreaza si rezidentii permanenti, nu numai cetatenii, ar trebui sa stiu dar nu-mi aduc aminte. Sfatul meu este sa-ti faci un prim examen prenatal si analizele inainte de plecare si sa ai o copie a lor cu tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[gravi][ups]Eu am ajuns in SUA cind eram insarcinata in 8 luni si nu stiam ce sa fac dar eram pregatita sa platesc 12000 pentru nastere,dar sotul s-a angajat repede si a facut asigurare la servici.La inceput am incercat sa aplicam pentru un program special baby your baby dar ne-a spus ca e prea tirziu sa ne inscriem si nu accepta doctori sa te inregistrezept ca sarcina era e 8 luni.Am fost sa aplicam pt medicaid este un program guvernamental pt cei cu venituri mici (poti sa verifici pe int. ce programe sint in orasul unde te duci la walfare.org sau com..)de acolo ne-a dat o hirtie cum ca am aplicat pt.medicaid si o lista cu spitalele la care poti naste .Am fost la unul din spitale dar a zis ca un doctor poate sa ne vada peste 3 luni...am zis ce e asta ...Am incercat l a alt spital si acolo ne-a fost recomandat un doctor care accepta femei cu sarcina avansata dar am avut toate analizele si controalele la zi din rom.In final am nascut am fost la spital la 8.00 am si la 11.00 am am nascut ajutat de sot care a stat cu mine si care a ''impins''cu mine,iar a doua zii am iesit din spital.Costul nasteri a fost aproape 9000 si 2000 la doctorul care a asistat la nastere.Cu asigurarea de la munca a sotului(platea 200$$ pe luna)partea noastra ramasese aproape 4000$$ dar in final am aplicat pt medicaid si am primit acceptul si nu am mai platit decit vreo 500$$ .Sfatul meu aplica pt medicaid .Daca o sa munceasca numai sotul si salariul nu e prea mare apica acum inainte daca o sa lucrati amindoi cu o luna inainte de nastere .Toate cele bune si cred ca ti-am fost de ajutor.[berica] CALINA73
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am cistigat la Loteria vizelor in 2000. Vreau doar sa-ti spun sa fii foarte atenta cu ce ajutoare financiare ceri cind ajungi in SUA. Daca imi aduc eu bine aminte (nu vreau sa te induc in eroare) ni s-a spus ceva la ambasada cind am avut interviul, cum ca nu ai voie sa solici ajutor din partea US pentru o vreme, daca ai cistigat la Loterie. Ar putea constui motiv de deportare. Nu stiu daca si medicad se incadreaza in aceasta categorie. Cel mai bine intreaba la ambasada ei sint ce-a mai sigura sursa si nu noi cei de pe DC. Mult succes si multa ambitie si la fel de multa rabdare! Numai bine, Olivia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...