Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Legislatie imobilara. Help!


Recommended Posts

Cine ma poate ajuta in legatura cu legislatia referitoare la vanzarea unui imobil prin agentii imobiliare? Soacra mea are o casa de vanzare. Se pare ca a gasit un client care a venit adus de o agentie. Noi nu avem contract semnat cu respectiva agentie. Ne poate obliga vreo lege sa-i platim comision, atat timp cat noi nu am apelat la serviciile lor? Sobo si BB Dragos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • 4 weeks later...
Draga Sobo, Si eu incerc sa-mi vand apartamentul, prin urmare m-am interesat despre aceste probleme. In mod obisnuit atunci cand o agentie imobiliara are un client pentru imobilul pe care vrei sa-l vinzi aceasta va intreba mai intai daca colaborezi cu agentii, tu putand sa refuzi aceasta colaborare. Daca doresti aceasta colaborare, atunci este necesar sa verifici daca respectiva agentie este membru al U.N.A.I.( site-ul www.unai.ro)si eventual sa studiezi ORDONANTA NR.3/2000 privind activitatea agentilor imobiliari. Daca accepti colaborarea este necesar sa inchei un contract de colaborare potrivit caruia vei plati un comision (2,5-3% din pret), in schimbul acestuia agentia salvandu-te de multa alergatura privind actele de vanzare si mai ales cele premergatoare acesteia.Fara contract nu ai nici o obligatie. Succes Cornelia PC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai contract, nu ai nici o obligatie, e drept. Dar exista totusi o obligatie morala, sa-i spun asa, avand in vedere faptul ca agentia respectiva ti-a adus clientul. Parerea mea e ca e de bun simt sa-i platesti un comision. Esti avantajata de faptul ca nu ai contract pentru ca poti sa-i dai cat vrei. Eu cand am cumparat apartamentele (3 buc) am platit de fiecare data comisionul, fie ca am avut contract, fie ca nu. A existat o intelegere cel putin verbala la inceput pe care nu mi-am permis sa o incalc. Stii vorba aia: ceea ce nu-ti place, altuia nu face. Munca fiecaruia trebuie platita. Adina+BB36W
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...