Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Constructia unei case


Recommended Posts

quote:
Originally posted by monica
am si eu o nelamurire. ca unu' care nici n-a facut casa si nici n-are perspective imediate în sensu' asta. e doar o curiozitate..Fratilor, TOATA lumea care construieste (ca vedem doar ca se construieste la greu) trece prin etapele astea??? Platesc toti proiectele , iau avizele si tot tacâmul?? Ca vazui de curând un reportaj cu neste palate de un prost gust fermecator ale unor tzigani, de sute sau mii de metri patrati..Aia oare au respectat toate procedurile astea?? Si pe la tzara... iau oamenii avize, platesc arhitect? Silvana, scuze ca m-am bagat în subiectul tau aiurea. Succes în demersurile tale si îti doresc sa-ti vezi visul împlinit cât mai curând!! Monica "La sagesse, c'est d'avoir des rêves suffisamment grands pour ne pas les perdre de vue lorsqu'on les poursuit."
Meeey, Monica, lasa-i pe aia cu palate si turnuletzele! Aia au lege lor! Dar am vazut la tara case noi, P+1 fara nici un stalp de rezistenta, doar caramida peste caramida, de jos pana sus. Am vazut case aproape lipite una de alta, desi ar trebui pastrata o distanta minima intre ele. De faptul ca nu-s aliniate nu mai vorbesc. Asta e de luxe! Iulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor multumesc pt. ajutor. Sa va explic cum sta treaba. Noi momentan stam in chirie, dar parintii mei au o casa in Timisoara cu curte destul de mare. Noi ne-am gandit sa ne construim (extindere) in curtea din spate o casuta mica parter+mansarda. Nu ne prea grabim cu finalizarea casei pt. avem unde sta, ideea e sa finalizam parterul cu un imprumut cat mai mic, iar in timp facem si mansarda. Saptamana aceasta ma intalnesc cu un arhitect care dupa cum a spus Miguelle este cel mai in masura sa ne spune ce si cum. Sper sa-mi vad visul implinit Silvana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe mine chiar ma intereseaza daca si pentru o casuta la tara trebuie proiect si arhitect si tot tacamul asta. Noi avem un teren la tara si ne gandeam sa ne facem o casuta, dar la preturile astea cred ca mai avem de asteptat http://www.babiesonline.com/babies/e/ena/ http://www.babiesonline.com/babies/a/antim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma intereseaza subiectul si vreau sa intreb pe cine se cunoaste mai mult cum e mai bine sa renovezi o casa sau sa construesti din nou.La renovat ma refer la facut pereti din nou interior schimbat podele si altele,si pentru o constructie in curte ne mai trebuie planuri si autorizati?Si cei din domeniu credeti ca cu 40.000 de mii de euro poti sa incepi sa-ti renovezi casa sau sa construesti ceva. FIECARE PENTRU EL SI DUMNEZEU PENTRU TOTI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cu 40.000 euro poti sa-ti faci o casa mica (pana in 130 mp desfasurati), fara subsol, doar parter, eventual mansarda, cu finisaje nu prea scumpe. Macar o faci cum vrei tu. Si da, pentru orice constructie pe teritoriul Ro, in intravilanul localitatilor (in afara intravilanului se interzice construirea), de la ultimul sat la Bucuresti e nevoie de proiect facut de arh cu drept de semnatura, cotizant la OAR. Ca nu e intotdeauna asa (mai ales la tara) e alta problema. Dar se risca amenzi zdravene.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am apucat in iunie 2003 de mansardat casa veche (din 33). Am mai facut 3 camere, o baie si un dressing la mansarda, jos am srticat zidul intre 2 camere, am marit baia si micit camara, schimbat toata instalatia de canalizare, incalzire, gresie, faianta, parchet, am adus-o toata la acelas nivel (ca aveam 2 randuri de trepte). Momentan am terminat partea de jos, sus am pus doar geamurile si am cumparat izolatia pentru tavane, autorizatii am luat doar pt. mansarda, la pret minim ( 2 euro/ metru patrat pentru ca am facut noi proiectul si l-am dus la arhitect doar pentru autorizare). Totul ne-a scos la: 20.000 Euro si estimam ca pentru terminarea mansardei (cu mobila cu tot) ne mai costa vreo 5.000. Si am lucrat fara firme, doar cu particulari care nu platesc TVA si au cheltuieli. Sper sa va ajute cu ceva experienta mea, daca mai aveti intrebari, le raspund cu drag. Succes, si nervi de otel, ca aveti nevoie! www.babiesonline.com/babies/f/fratila
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...