Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Filoloagele de pe forum (2)


Recommended Posts

pisi_ella..si eu imi aduc aminte de cursurile lui Rata..excelente!Cit despre catedra de franceza..hehe..pe Dolores Toma am avut-o coordonator de diploma,dar nu pentru ca m-as fi topit dupa ea,ci pentru ca ma fascinase istoria mentalitatilor.In rest...De Repeteanu imi aduc aminte,ca ne dicta 4 ore fara pauza..ca la clasa 8-a..cursuri nesarate,pur si simplu.Teoria enuntarii,ce cosmar!l-am picat de doua ori,abia abia s-a indurat sa ma treaca..desi era un profesor tinerel si chiar frumushel[bang] Am impresia ca am terminat acum o suta de ani..ca am uitat o buna parte din tot ce am invatzat..e trist! rayuela cu bebe 30 de saptamini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Rayuela De Repeteanu imi aduc aminte,ca ne dicta 4 ore fara pauza..ca la clasa 8-a..cursuri nesarate,pur si simplu.Teoria enuntarii,ce cosmar!l-am picat de doua ori,abia abia s-a indurat sa ma treaca..desi era un profesor tinerel si chiar frumushel[bang]
Draga Elena, mi-amintesc si eu ceva,ceva de Repeteanu ("Repeti anu'", asa i se dusese vestea)dar nu mai stiu ce curs facea. Cand vorbesti de teoria enuntarii te referi la Vlad Alexandrescu? Mi-aduc aminte ca mi-a dat prima oara 5 si eu, ca necioplita, m-am dus la ... marire! Nu i-am spus din prima ca vreau marire, m-am dus cu colegii care aveau restanta. Dar tot nu a vrut sa-mi dea mai mult de 5. MI-a zis ca isi da seama ca stiu ceva, dar sunt cam... absconsa (!) Ha! Am vazut ca are web-site si si-a trecut marile realizari sa stie toata lumea. Nu l-am putut suferi. Ti-aduci aminte ce exemple ne dadea la curs? "Stiu ca nu o sa luati examenul acesta" si altele de genul asta. Ce specie de om!! P.S. Mai scrie-mi pe Privat Cu bine Irina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare pentru toate filoloagele:Va mai aduceti aminte cursuri de...LRC,de exemplu?Sau de slava veche?Am luat niste exemple la intimplare..ideea este ca ,desi nu am terminat de mult timp..sa tot fie 7 ani..am neplacuta impresie ca am uitat..o GRAMADA!Nu am lucrat in domeniu,am si emigrat si nu am avut de-a face cu limba romana prea mult..dar totusi,ma gindesc uneori..unde au zburat toate cursurile,toate cartile pe care le-am citit?Imi aduc aminte numai de ceaa ce m-a pasionat cu adevarat..istoria mentalitatilor..franceza..in rest e e mare negura [bang]! Rayuela cu bebe[gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rayuela, asa e![bang] Multe s-au pierdut in negura uitarii! Si sa nu uitam ca, la vremea respectiva, ne-am tocit iremediabil neuronii sa invatam acele chestii care nu ne-au folosit niciodata...Si stiam de pe atunci ca nu o sa ne foloseasca...Oare la ce ne-a trebuit, fetelor, gramatica structuralista?[bang]...Atatia draci si nopti pierdute inainte de examen ca sa intelegem acele prostii care oricum nu-ti ajuta la nimic, nu te fac sa vorbesti mai bine limba respectiva (ca, la urma urmei, asta conteaza), ci te baga intr-o ceata totala si te gandesti ce naiba cauti la facultatea asta...Si te mai gandesti ca faci o facultate de limbi straine (in cazul meu, franceza-engleza) ca sa uiti si cate stiai la inceput, sa-ti pui intrebari si sa ai dubii asupra unor probleme banale de limba(pe care, culmea, odata le stiai!), in schimb sa te lupti cu gramatica structuralista si transformationista care nu-ti ajuta la nimic, doar daca vrei sa ramai in facultate sau sa scrii cine stie ce tratat...Si asta e doar un exemplu...cu gramatica structuralista...Insa au fost multe..mult mai multe...facute degeaba si prea mult...si altele, intr-adevar folositoare, facute prea putin... [pis]_Ella & [copil]Emma http://www.emmaandreea.3x.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut filoloagelor, primiti-ma si pe mine in club ca merit, l-am luat si eu pe sfantu' 5 la Vlad Alexandrescu! Pt conformitate: Andreea -pe-vremea-aia Antonescu, am terminat in 1997 Comunicare si Relatii Publice (experimentul lui Tabarcea, pour les connaisseurs).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by floryneagu
Trebuie sa dau Licenta in Februarie la facultatea de Litere din Craiova[bang].Stie cineva cum e examenul,cum sunt profii'? Eu am terminat facultatea in Bucuresti la o facultate particulara si sunt obligata sa dau la Craiova. Va multumesc anticipat.[cheers]
O prietena de-a mea, din Craiova, a dat in '97 licenta. La franceza erau atunci Cristiana Teodorescu(la limba franceza) si Marius Ghica(la literatura).. Ea nu a avut deloc probleme. Acum, nici nu stiu daca cei doi mai sunt... Apoi... tu ce sectie ai facut? Poate te ajuta mai mult cele care stiu... Dar precizeaza limbile straine pe care le-ai facut. SUCCES la licenta!!! Angi si gemenii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am termina Engleza-Franceza si o sa dau examen la LEC si LFC.La Engleza nu imi fac probleme,de Franceza mi-e mie frica.Si de faptul ca am terminat o facultate particulara in Bucuresti si profii' din Craiova se vor purta altfel cu mine ptr treaba asta.Sper sa fie bine totusi...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...