Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Filoloagele de pe forum (2)


Recommended Posts

Chiar, pe vremea cand bunicii nostri isi faceau cursurile la facultatile renumite si aveau guvernante...doamne ce lume de vis... Tin minte ca Universitatea Dunarea de Jos din Galati avea pana acum 3 ani ca si proba eliminatorie prima limba straina de la sectia de admitere.Si se facea o departajare serioasa.Acum sincer, o preselectie trebuie facuta.Eu nu am inteles niciodata de ce mergeau atatea persoane sa dea admitere la o facultate care nu reprezenta interes, doar de dragul de-a fi stundeti/e.Auzeai:au fost 7-8 pe loc..cum sa reuseasca?Tin minte cand dadeam admiterea la Bv aveam in sala pe una care spunea:nu-mi place, dar daca vrea tata-si iau ca am pile.M-a socat apoi usurinta cu care copia fix la subiect si nepasarea supraveghetorilor[bang]. Invatamantul romanesc poate nu este poate cel mai bun, dar eu mai fac uneori comparatie cu cel austriac, care mi se pare groaznic.Daca in Ro sa spunem aveam cursuri la care luam notite sau schite, aici se da bibliografie, la cursuri se vorbeste despre orice altceva iar la examen iti vine sa fugi cand vezi pretentiile profesorului.O mare importanta se acorda cursurilor practice-mai mult seminarii cum faceam noi.Buba este ca nu ai voie sa mergi la mai mult de 2 cursuri de genul acesta.Comparand materia cu cea din Ro, aici nu exista continuitate si fluiditate.Ai grila cu CE TREBUIE STUDIAT si te intereseaza ordinea .E ca si cum ai incepe prima data cu morfologia fara sa stii semantica sau vocabularul-dau un exemplu.O data inceput un curs , daca nu ai tu habar cam ce-ar trebui sa faci dupa aceea, nu iti explica nimeni nici daca intrebi. Cred ca scriu prostii, is obosita tare.Pupici Laura si voua, si ii dau lui Phillip tzucul tau[bibe] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html Iubi si Phillip (6.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ceau fetelor! Apropo de ce zicea Babee cu privire la faptul ca nu intelege de ce dadeau unii la facultate numai pentru ca asa voiau babacii- eu imi amintesc foarte clar ca n-am avut de ales!La inceputul anilor '90 era o treaba clara "ori dai la facultate ori devii om al muncii ca are grija tata sa te angajeze rapid!"[xx(]si atunci faceai ce ziceau ei ca doar ei te intretineau si nu prea aveai cum face altfel[alcool]-optiunile erau foarte limitate!Eu am facut franceza-romana pentru ca asa a vrut profa mea de franca care vedea in mine un mare potential si culmea, i-a convins si pe ai mei[box].Degeaba am plans eu[q] ca vreau artele ca pe vremea aia cica asta era o meserie de muritor de foame, asa ca fac acuma' artele la 30 de ani da' nu-mi pare rau deloc [:)]pentru ca mi-a placut pana la urma sa fiu si student la Litere cu toate ca subscriu parerii generale ca atata materie inutila iti poate cauza si ai toate sansele sa te tampesti[B)] uitand in timp si ce stiai la admitere. V-am pupat pe toate,[hop] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma primiti si pe mine ? Eu am terminat franceza-romana in ’95 la Pitesti. Dama, vad ca si tu la fel… Stiam ca sunt multe filololoage aici, dar pitestence inca nu vazusem… Bine v-am gasit ! [flo] « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by jennifer
Daca va spun ca am terminat franceza-persana la univ.bucuresti in 1978 o sa ma luati la goana ? Din cauza anului, bineinteles ![flo]
Nu cred ca ar putea fi un motiv bine intemeiat-daca te-am goni[:D]-asa ca bine ai venit[flo].Eu una simt c-as avea de invatat de la o filoloaga cu experienta! 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html Iubi si Phillip (6.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ne-am regasit lu.more aici la filoloage, mai ales ca ne mai intalnim si pe la frantuzoaice[cool]. Desi nu sunt chiar pitesteanca, totusi datorita facultatii pe care am facut-o acolo pot sa spun ca am devenit; si m-am mai si casatorit cu un pitestean...[:D] Lu.more, Kristin, voi ce amintiri pastrati de pe la Univ Pitesti si despre profi si cursuri? Eu, desi nu am apreciat prea tare sistemul de acolo si, cum spuneau fetele pe aici, as fi preferat sa se puna mai mult accent pe conversatie si cursuri practice, pot sa spun acum ca mi-e dor de anii studentiei... Va spun ceva nume ca Parvan, Mme Podaru (Podaritza [:D] pe care eu chiar am simpatizat-o), Mme Mustatea (franceza) si Clontea (engleza)? Astept impresiile voastre... Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca-mi spune ceva numele de Parvan? El sau ea??? Sau madam' Podaru, sau toti ceilalti? Cum sa nu!!! De Clontea m-a ferit Dumnezeu, ca n-am facut engleza, dar aveam colegii de la franceza-engleza care ne povesteau destule... Cred ca intre toti, cel mai mult am apreciat-o pe doamna Mustatea, apoi pe doamna Scanteie. Pe Podarita nu prea (chiar daca a fost coordonatoarea mea la diploma). Eu am facut facultatea mai tarziu, eram cea mai "batrana" din an, dar n-am simtit niciodata diferenta. Am tremurat la fel ca ceilalti inaintea examenelor cu Parvan, inaintea tuturor examenelor de fapt, si chiar daca metodele nu erau minunate si multe lucruri erau de-a dreptul inutile, amintirile sunt foarte frumoase... Stiti ca anul meu e anul care instaurat moda cu colindatul la profesori, de Craciun??? nu stiu daca se mai practica si acum, dar noi ii luam la rand pe toti si stateam la taclale de ne uita dumnezeu! Se termina intotdeauna la Podarita, care ne astepta cu carnati si cu muraturi si nu ne lasa sa plecam inainte de 1 noaptea!!!... Ce amintiri frumoase... « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, colidatul asta nu se mai poarta, in schimb, unii colindau pe la profi cand aveau examene. Ceea ce m-a desgustat si mai tare. Dar, cum spui si tu, execeptand toate aceste neajunsuri, a fost minunat si acum ma gandesc cu nostalgie...In ultimii ani, de cand cu miile de studenti de la cu taxa, sau schimbat multe si din ce in ce mai in rau. Pacat! Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...