Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Filoloagele de pe forum (2)


Recommended Posts

Salutare la toata lumea, Lizuca: si eu am simtit ca o iau razna daca stau la toate cursurile, iar slujba care o aveam imi placea prea mult ... asa ca ma duceam la cursuri mai mult selectiv, la materiile care imi placeau. Acum imi pare bine pt ca ma uit la colegii care devorau facultatea si se uitau cu infierare la mine si nu-mi pare rau ca m-am concentrat mai mult pe cariera... Voljena: copaceii au fost cosmarul facultatii... nu intelegeam deloc -desi vedeam si eram de acord cu logica materiei - dar eram ca fiara in cusca la cursuri pt ca mi se parea ca toti inteleg si eu nu. Am renuntat, dar m-a picat madam la examen - ceea ce era crima finala pentru ea. Si atunci am pus mina pe carte si am facut exercitii peste exercitii pina cind i-am dat de urma - am luat restanta cu felicitari (madam ma iubea ca m-am intreptat), iar a doua zi am uitat tot... ca si cum n-ar fi existat niciodata. Lu.more, dama, gandacelu si rosa sinensis: cind eram mic, vroiam sa fiu profesor, ca sa le fac elevilor bucurii, sa le dau note mari si sa le motivez absentele... cind am ajuns la facultate si am facut practica, am renuntat repede... M-a ingrozit superficialitatea elevilor - nu ca am imbatrinit eu - dar parca pe vremea mea ma interesa cite ceva - astia acum aveau priviri goale, te uitai prin creierele lor stravezii... The filoloaga Peter Miruna, Horia si Martin, 26 August 2003 http://community.webshots.com/user/petimiru
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu, Miruna, as fi vrut sa raman profesoara (am mai spus-o...) Cei 4 ani cat am predat au fost cu siguranta cei mai frumosi dpdv profesional (si aste am mai spus-o...) Am fost profa intr-un liceu industrial (si nu numai), unde unii elevi erau cu un cap mai mare decat mine, iar majoritatea nu straluceau... Dar am intrat mereu cu placere in clasa, nu mi-am zis niciodata "aoleu, azi am ore la a XII-a G!!!". Iar renumitii de la a XXI-a G ma iubeau (asta se simte, stiti voi...), fiindca pe undeva eram ca ei, mergeam la ore in blugi, ieseam impreuna in parc... cantam impreuna cantece de-ale lui Joe Dassin... Si eu ii iubeam. Pe toti! Cel mai frumos cadou pe care mi l-au facut? Unii dintre ei (vreo 6-7 intr-un grup de 18) m-au anuntat la sfarsitul clasei a XI-a ca vor sa dea franceza la bac! Am lucrat cu un spor !!! Au luat toti bacul cu note bune, erau singurii din liceu care alesesera franceza! Iar 2 dintre ei (de fapt doua fete) au intrat la filologie pe urma! Eu am numai amintiri frumoase... « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut meseria de profesor intr-atata incat am de gand sa "calc stramb" si a doua oara aici in Canada si sa ma intorc la marea dragoste dupa ce mai trec putin prin scoala si aici....nu mult, doar un an [:D]... Cristina http://community.webshots.com/user/khristin107
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele care ati absolvit engleza si v-a pasionat cursul de LEC, o mana de ajutor va rog pt urmatoarele exercitii : 1.Use the following clues in constructing a string that allows two possible readings : -Frequently, adults do not understand teenagers. -Adults may face communication problems with the younger generation. 2.Supply examples of ypur own (S-s) to support or to invalidate the following statements : -"That" is the single complementizer introducing Relative Cl-s -"That" and "as" do not allow movement of any constituent with the Wh -"That" and "as" can relativize e Genitive 3.Use the following strings as arguments in favour of the existence of an antecedent in DS for Free Relative Cl-s : -What Michael appreciated most was her intelligence. -What in his first article were sketchy ideas are solid argumentations in his doctoral dissertation. -That they no longer quarrel and that they can work together is unbelievable. -We are present at the fair in order to talk to whomever wants to know more about our company and, preferably, to convince him of the excellency of our products and bids. Multe multumiri pentru timpul acordat[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mirupati
am pus mina pe carte si am facut exercitii peste exercitii pina cind i-am dat de urma [...]iar a doua zi am uitat tot... ca si cum n-ar fi existat niciodata.
Am facut Franceza - Italiana in Iasi. Limba franceza mi-a placut de la virsta de cinci ani cind ii auzeam pe fratii meu repetindu-si lectiile (tin minte si azi cintecul stupid "un elefant se legana pe o pinza de paianjen si fiindca ea nu se rupea a mai venit un elefant" ... si tot asa la infinit). In facultate am fost ceea ce profesorii puteau numi o studenta buna la invatatura, ma pasiona lingvistica in general si italiana in mod special. Dar ideea la care voiam sa ajung e ca si eu, dupa terminarea facultatii (la citeva luni doar !), am simtit ca AM UITAT TOT (si imi e chiar imposibil sa imi amintesc ceva din cursuri, mai ales de cele de lingvistica. Adica asta ma surprinde cel mai tare, ca literatura oricum nu mi-am batut capul sa o inteleg sau sa o citesc.) If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mihiasiro If you want to win you have to learn to be a master of the game.
ti-a placut lingvistica? dar pragmatica ati facut la iasi? (noi am facut doar la franceza, e un fel de lingvistica la superlativ) http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=8697&cid=5405
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
As vrea sa va rog ceva. As avea nevoie de etimologia verbului "a cauta", mai ales evolutia lui din latinescul "cautare" pâna în forma actuala. Poate ca stiti si macar asa, pe scurt, sa îmi dati o informatie. Am nevoie de el pt un dosar de la facultate. va rog mult, daca aveti timp si informatii, nu ezitati. Daca aveti chiar si un citat din literatura româna care contine verbul " a cauta" va rog sa mi-l scrieti. Nu de alta, dar cred ca am doar 10 carti din literatura noastra si nu sunt clasicii de care as avea nevoie. Multumesc anticipat. Sibylle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gandacelu
[quote]Originally posted by mihiasiro ti-a placut lingvistica? dar pragmatica ati facut la iasi? (noi am facut doar la franceza, e un fel de lingvistica la superlativ
Am facut pragmatica in anul trei, la franceza. Mi-a placut foarte mult, am citit chiar multe carti (de pe la centrul cultural francez sau dupa aceea in Franta - anul patru l-am facut la Universite de Poitiers). Mi se parea ceva deosebit si modern fata de ce ni se prezentase pina atunci. Mi-a placut si sociolingvistica, si teoria traducerii. Dar recunosc, aveam si un prof (mai mult decit original !) care stia sa isi prezinte materia pe gustul meu ! M-am interesat apoi de psiholingivistica, psihanaliza, semiologie,... si in final am lasat totul balta pentru a deveni Asistenta de Directiune intr-o companie mondiala. That's life ! If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mihiasiro Am facut Franceza - Italiana in Iasi. Limba franceza mi-a placut de la virsta de cinci ani cind ii auzeam pe fratii meu repetindu-si lectiile (tin minte si azi cintecul stupid "un elefant se legana pe o pinza de paianjen si fiindca ea nu se rupea a mai venit un elefant" ... si tot asa la infinit). In facultate am fost ceea ce profesorii puteau numi o studenta buna la invatatura, ma pasiona lingvistica in general si italiana in mod special. Dar ideea la care voiam sa ajung e ca si eu, dupa terminarea facultatii (la citeva luni doar !), am simtit ca AM UITAT TOT (si imi e chiar imposibil sa imi amintesc ceva din cursuri, mai ales de cele de lingvistica. Adica asta ma surprinde cel mai tare, ca literatura oricum nu mi-am batut capul sa o inteleg sau sa o citesc.) If you want to win you have to learn to be a master of the game.
Si eu tot franceza-italiana am facut, dar la Constanta. De fapt, am mai scris asta, tot aici, pe forum, dar, din pacate, nu prea am timp sa scriu. Insa, promit sa intru mai des pe-aici sa stam de vorba, dragele mele ... filoloage! Acum, predau franceza si italiana(am mai multe ore de italiana, insa), la un Liceu de Arta(sectii: muzica, arte plastice, balet). Cam atat... Promit sa va urmaresc cu atentie. Pupici Angi&Andrei&Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...