Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre manichiura


ungureaa

Recommended Posts

De citva timp m-am gindit sa-mi fac si eu unghiile, nu cine stie ce caci le am mici si patratoase, asadar am ales manichiura frantuzeasca care da un aspect curat unghiilor fara a le face sa para mici. Cind mi-o fac la manichiurista, iese f. frumos si tine citeva zile. Insa cind mi-o fac eu (mi-am luat lacuri speciale pentru astfel de manichiura)nu tine nici doua zile, imediat este vreo unghie care-si pierde lacul, mai ales cea de la degetul aratator care il folosesc mai des. Ce pot face ? Eu utilizez baza, apoi lacul alb pe virf, apoi un lac roz transparent pe toata unghia si un "finish" pe baza de teflon ca sa tina. Si totusi... Ce sfaturi imi puteti da ? Caci miine-poimine am 30 de ani si totusi nu pot umbla cu unghii "de adolescenta" tot timpul... Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adina intr-adevar nu putem umbla cu unghii de adolescenta la varsta noastra (si eu tot 30 am), dar tu vad ca depui ceva efort, eu le dau cu un lac de la Bourjois blanc-vert se cheama si arata ca manichiura frantuzeasca dar fara cel alb de la varf si atat...dar se mentin foarte bine, dupa ce le vopsesc eu le bag repede sub un jet de apa rece rece si tin mai mult! Lena si [bibe] Freya http://community.webshots.com/user/poolbeertje
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca tinutul degetelor sub apa este pentru ca oja sa se usuce mai repede, nu sa tina mai mult. Si eu cred ca trebuie sa intrebi la salon ce fel de oja folosesc..poate nu este neaparat mai buna, ci doar mai rezistenta. Oricum si eu sint in aceesi situatie..orice le-as face nu imi ies ca atunci cand mi le face manichiurista....si in plus eu le mai si rod...rushinica. pupici carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa folosesti un creion alb pentru unghii si sa dai deasupra un strat de lac de culoarea piersicii/beige sau o alta culoare naturala, apropiata de a pielii. Eu folosesc lacurile de la Avon, cele cu Flexi-...nustiucum, si sunt foarte multumita, ma tin si 10 zile (e drept ca nu ma omor cu spalatul, ma ajuta maica-mea). Oricum, grosimea stratului de lac si uscarea sunt cele mai importante. Daca dai un strat prea gros se usuca f. greu si se zgarie mai repede, 2 straturi e OK, dar nu exagera cu cantitatea de lac.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu folosesc tot lacuri AVON si rezista destul de bine. Din ce am vazut eu la salon subtiaza foarte mult lacul si oricum esti degresata bine pe unghii. Incearca sa tii mainile in apa cu sapun lichid cam 10 min inainte ca sa se inmoaie si sa se degreseze bine. Intinde bine lacul pe unghii. Chestia cu apa rece merge super dar sa fie uscate unghiile cand le bagi sub jetul de apa rece.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...