Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Eventratie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cred ca te referi la "eventratie" care, din cate stiu eu, intr-adevar inseamna cam ceea ce ai spus tu. Muschii care sunt cusuti dupa operatie scapa in unele puncte in interior, ceea ce creeaza probleme cu intestinele, care nu mai sunt sustinute cum trebuie de muschii cu pricina (se produce un fel de hernie). Nu stiu daca m-am exprimat foarte inteligibil, cam asta am intles eu de la chirurgul care a operat-o pe bunica mea de asa ceva (a facut eventratie la o operatie de apendicita). In cazul ei, a fost introdusa o plasa care sa tine intestinele, pt ca muschii erau foarte slabiti si ar fi scapat din nou daca Dr. incerca sa ii coase la loc. Operatia a fost facuta laparoscopic si de atunci bunica mea nu a mai avut nici un fel de probleme. Daniela si [copil] Denisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este Daniela.Am modificat intre timp denumirea. Se numeste eventratie.As vrea si eu sa pot face la laparoscop operata din pacate nu se poate,nu stiu de ce.Trebuie sa ma intalnesc cu dl doctor si sa mai discut cu el ceva amanunte inainte de a ma interna si a ma opera. Eu voiam sa aflu mai multe despre cauzele care duc la aceste eventratii.Unii spun ca este vina doctorului care a facut operatia,altii nu spun nimic,altii spun ca este vorba de greutate excesiva.. Dia si bebe Rucsi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cateva din cauzele care duc la eventratie/hernie post-operator:
quote:
Risks for post-operative hernia development : 1.Vertical scar more commonly affected than horizontal 2.Wound infection 3.Wound dehiscence 4.Malnutrition 5.Obesity 6.Tobacco abuse
N-am inteles de ce nu poti face operatia prin laparoscopie. Vindecarea este mult mai rapida si starea pacientului post-operator este mult mai buna daca operatia se face laparoscopic. Cred ca ar trebui sa insisti pe langa doctor sa ti se explice de ce nu beneficiezi de laparoscopie. Numai bine![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi dau seama de ce nu s-ar putea face operatia laparoscopic. Nu sunt medic, asa ca nu prea stiu care ar fi contraindicatiile metodei laparoscopice, dar stiu ca in salon cu bunica mea mai erau doua doamne operate tot de eventratie in stil clasic. Una din ele spunea ca nu trecuse "testul respiratiei" (inteleg ca ti se da sa sufli intr-un balon si ei monitorizeaza semnele vitale). Din cauza asta, doctorul a optat pentru varianta clasica pt. ca aceasta dureaza mai putin si e nevoie de mai putin anestezic. Inteleg ca in cazul pacientilor cu probleme de respiratie se opteaza pentru varianta care presupune o sedere cat mai scurta in sala de operatie. Discuta insa cu doctorul sa afli ce il determina pe el sa opteze pentru metoda clasica, probabil el vede niste avantaje pentru tine in aceasta metoda. Multa sanatate si nu-ti fie frica, operatia de hernie este una usoara. Daniela si [copil] Denisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...