Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

robot de bucatarie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am un Siemens si e super-bun: face salata de varza, de cruditati (dai orice ce pe razatoare), blenderul il folosesc ptr piureul lui bebe, unde bag si carnita fiarta si o marunteste impreuna cu legumele fara probleme, fac amestecul ptr macaronada: pun intii ceapa intreaga - pe care o toaca, apoi carnea - idem, condimente si e gata de preparat. Face suc de fructe: ptr citrice are storcator special, ptr mere si alte fructe mai tari are alta functie (stoarce marul de nu mai ramine mai nimic din el, eu pe razatoare scoteam cu greu 40 ml, iar la mixer ies 70 ml fara bataie de cap), face supa de rosii sau orice alta supa pasata, maioneza: pui toate ingredientele acolo, apesi pe buton si uiti de el (si nici nu se taie!), poti face coctail-uri cu fructe, shake cu fructe si lapte, nici nu mai stiu cite altele... Iar de spalat, daca nu faci ceva cu ulei sau carne cruda, se spala doar pus sub jetul de apa rece, oricum nu e atit greu de spalat cit de uscat ptr ca e destul de voluminos, dar nu e mare capat de tara in orice caz. Eu ceapa n-o mai toc decind am robot, prefer sa-l spal decit sa pling eu. Iar bebe Luca se uita fascinat cind zboara bucatele in vasul ala ciudat, ramine efectiv cu gura cascata si nu mai zici nici "pis!" va recomand... Andra (o mamica comoda in bucatarie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un BOSCH si nu cred ca-l achizitionam daca vedeam la o alta gospodica cam ce face la modul: Toc cu el zarzavaturile pentru toamna(fiind cantitate mai mare)daca nu e cantitate mare,o tre repede printr-o razatoare. Cu blanderul pot face supita si pasaturile de fructe lui BB,dar foarte bine se pot face si intr-o cana cu mixer-ul cutit. Pot face suc de fructe din citrice ceea ce se foate face si cu una obisnuita. Toaca carne,adr nu prea se mananca la noi preparate din carne tocata asa ca nu-mi trubuie aceasta facilitate. SUNT NEMULTUMITA privind modul cum taie cartofii pentru ai face prajiti,sunt foarte inegali(ca lungime si grosime)si trebuie sa-i alegi,ca altfel se ard la prajire. Asa ca eu fac treaba cu mixer-ul cutit si un storcator de fructe. Doar toamna iese robotul din cutie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu unul din asta ce faceti fetelor? [img]http://www.solac.com/images/grandes/07951.1.jpg[/img] Sper ca il cunoaste vreuna din voi sa ma indrume si pe mine ca eu am tocat doar ceapa cu el pana acum... Il am de vreo 2 saptamani. L-am primit. Imi foloseste la bebelica? Laura si papusica din burtica ( 24 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca iti foloseste. Poti pune mai multe fructe,taiate in bucati mai mici,cativa bisciuti si branza de vaci si sa-i dai drumul,o sa iasa o pasta pe care io dai lui BB cu lingurita sau daca tai tetina io poti da din biberon. Daca vezi ca pasta nu prea e fluida atunci poti adauga 3-4 linguri de apa fiarta si racita in prealabil pentru BB mic sau suc de fructe pentru un BB mai mare. Serveste si la supita,pui morcov,gulie,cartofi,carne de pui,patrunjel(toate fierte in prealabil) si zeama de supita si dai drumul pana totul devine o pasta.Mai tarziu cand BB creste poti adauga in supita fidea sau galuste. Daca vrei o zi poti sa pui in supita carne de pui,in alta ficatel. Iti poate folosi si in gospodarie la amestecarea si tocarea vinetelor cu ceapa pentru salata de vinete,sau pentru sarate de peste(2 conserve de peste,margarina,lamiie si ceapa). Spor la lucru si pofta buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O, cary, multumesc,se pare ca am o adevarata comoara :) . In manualul de folosire nu sunt date prea multe info. La tocat ceapa mi-a folosit si la fasole batuta. Acolo mai scrie ca il pot folosi sa fac frisca (desi nu fac eu prea des). Ma intrebam daca as putea sa fac si maioneza cu el,desi nu cred, are viteza prea mare si are doar una... Mie mi se taie mereu si de aia mai nou cumpar. Undeva fac o greseala :) . Laura si papusica din burtica ( 24 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e bun si pentru maioneza daca face si frisca. Maioneza nu mi se taie niciodata asa ca iata reteta: 2-3 galbenusuri(la temperatura camerei)+2 lingurite de mustar+ sare+ 4-5 picaturi de lamaie.Le mixezi pe aste intai apoi poti pune ulei fara probleme. Pentru a nu iesi maioneza prea grasa,la sfarsit poti pune 10 linguri de apa,depinde de cantitatea de maioneza pe care o faci. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am un moulinex ovatio 3, cu toate functiile imaginabile, extraordinar. il folosesc zilnic, pt orice, minunat. recomand din inima maioneza o poti face intr-un robot care are o bresa in capac, pt ca uleiul se adauga treptat, in timp ce robotul functioneaza. succese la bucatarie, ca tare e greu de noi... http://community.webshots.com/user/yasmintarakci http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Cary
Cred ca e bun si pentru maioneza daca face si frisca. Maioneza nu mi se taie niciodata asa ca iata reteta: 2-3 galbenusuri(la temperatura camerei)+2 lingurite de mustar+ sare+ 4-5 picaturi de lamaie.Le mixezi pe aste intai apoi poti pune ulei fara probleme. Pentru a nu iesi maioneza prea grasa,la sfarsit poti pune 10 linguri de apa,depinde de cantitatea de maioneza pe care o faci. Succes!
Intervin pentru a va da si eu o reteta de maioneza, facuta foarte rapid. Eu folosesc pentru asta belnderul de mana, ( mixerul cu cutite, ala pentru pasat) sau chiar blenderul normal. Intr-un recipient inalt, gen paharul de la blender pun 600 mul. ulei, 2 oua intregi, 1 lingurita zeama lamaie, 2 lingurite mustar, sare si piper dupa gust si ii dau drumul. Intr-un minut este gata si va iese 800 gr. maionexa, foarte consistenta. Eu o mai subtiez dupa aceela cu un pic de samnatana. Cand vreau mai putina injumatatesc cantitatile. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...