Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Credeti in spirite ?


Recommended Posts

Ok...sa incep cu inceputul. Intr-o zi, sotul meu a asistat mai mult fortat la o sedinta de spiritism (mai demult) si o data a incercat si el la rindul lui sa cheme spiritele si...a reusit. Asta cu toate ca pina ce nu a vazut cu ochii lui ce inseamna chematul spiritelor nu credea deloc in asa ceva. La un moment dat, mult inainte de a-l avea pe fiul nostru Gabriel, am facut impreuna o sedinta de spiritism : tineam amindoi in echilibru o biblie cu ajutorul unei chei legate cu o sfoara, si sotul meu intreba spiritul chemat intrebari pe care le preparasem inainte (in jur de 20). Uneori biblia se invirtea la dreapta, alteori la stinga, ca si cum raspundea "da" sau "nu". Uneori biblia cadea pe jos de mult ce se invitea, era ca si cum cineva tragea de ea. Uneori chiar repetam intrebari ca sa ne asiguram de raspuns. Printre altele am intrebat citi copii vom avea, dar nu chiar astfel, deoarece raspunsul era "da" sau "nu". Deci am intrebat daca vom avea 2 copii si a spus "nu", apoi daca vom avea 3, si tot "nu". Asadar am decis sa intrebam daca vom avea un copil si a spus "da", si asta de doua ori. Apoi am intrebat daca va fi baiat si a spus "da". Acum treaba asta imi cam sta la suflet caci noi am dori eventual doi copii...nu stiu cum sa interpretez acest lucru, nu stiu deloc si mi-e cam frica sa ma incumet la ceva si sa se intimple cine stie ce...Doamne fereste. Si toate raspunsurile s-au adeverit momentan !!Oare ce sa cred ? Oricum de atunci n-am mai facut astfel de sedinta caci am fost foarte bulversata cu toate ca vestile erau in general bune ! Si nici nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asa ceva caci da de gindit...cam mult. Orice sfat e binevenit si imi cer iertare pentru acest subiect ciudat. Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dupa ce a murit mama adica in '97 o visam spunindu-mi anumite lucruri O prietena careia ii murise tatal in aceeasi saptamina cu maica-mea,m-a convins sa merg la Bucuresti la o femeie care face spiritism.Asta s-a intimplat in 2001 Tipa e Nicoleta Moldoveanu si face emisiunea aia pe Prima TV (al 6-lea simt)mi-a dat raspunsuri care erau aproape identice cu cele din visul meu. La un moment dat ma intrebam daca nu-mi citeste gindurile Mi-a spus nume si o gramada de chestii pe care nu avea de unde sa le stie.Dupa asta am aflat insa ca e mare pacat sa faci asa ceva si acum imi pare rau deci nu as mai repeta . cici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred in spirite, dar nu am avut niciodata experiente de genul asta, desi am multi morti in familie. Se spune ca pe ei ii deranjeaza... Totusi, nu te lasa influentata de raspunsurile primite, chiar daca spui ca majoritatea s-au adeverit. Tu crede in Dumnezeu, gandeste_te ca El e mai presus de orice, si poate schimba orice. Daca mai vrei un copil, roaga-te la Dumnezeu si fii convinsa ce il vei avea! Iar sfatul meu vis-a-vis de spiritismele pe care le-ati facut, este sa mergeti la un preot sa va spovediti. Sa auzim numai de bine! Laura, mama lui Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine una asta cu spiritele ma depaseste,pai cand se moare,nu se repartizeaza de catre dumnezeu unde merge sufletul/spiritul,in iad sau in rai? Chiar si dupa acea judecata partiala a sufletului de catre dumnezeu,sufletul tot mai este liber sa mearga pe unde voieste? Inseamna ca e libertate totala si dupa moarte,nimeni nu sta in cazanul cu smoala la 300 de grade C,sau in miresme de flori in rai. Sau cine sunt acele spirite care raspund la asa zisa sedinta de spiritism? Eu nu mai inteleg nimic! V-am pupat,Nati[flo] SA AUZIM NUMAI DE BINE!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Nati
Pe mine una asta cu spiritele ma depaseste,pai cand se moare,nu se repartizeaza de catre dumnezeu unde merge sufletul/spiritul,in iad sau in rai? Eu nu mai inteleg nimic! V-am pupat,Nati[flo] SA AUZIM NUMAI DE BINE!!!
Nati :)))) Sufletele merg in limburi pana la judecata de apoi care va fi la sfarsitul veacurilor, deci nu e nimeni in iad sau in rai pana atunci. sigur nu prea se stie totusi pe unde bananaiesc spiritele astea si se spune ca mai stau printre noi cele care nu s-au detasat complet de viata pamanteasca, adica mai au ceva nerezolvat si de impartit cu lumea, sunt inca in sferele inferioare ale lumii de dincolo, apropiate de lumea de aici. mai sunt si altele care au ajuns deja in loc de liniste si verdeata, dar alea sunt mai norocoase asa, ca sunt binecuvantate sa isi gaseasca linistea pe lumea aialalta. apoi, comunitatea spiritelor e populata nu numai de foste fiinte umane, sunt mii de tipuri de spirite, de la cele mai simple la cele mai complexe, de gnomi ai auzit sau i-ai vazut vreodata in transa? :))) spirite sunt si ingerii lui Dumnezeu...[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ceva tot o fi pe acolo adevarat, dar eu cred ca ele iau legatura cu noi doar atunci cand "au plecat" si nu au reusit sa faca ceea ce isi dorea, cer "ajutor"! matusa mea a visat-o pe soacra ei, cca. 3 luni dupa ce aceasta murise, seara de seara. In vis "se intalnea" cu ea, intamplator, aceasta ii iesea in cale, in timp ce matusa visa ca merge...la piata, la servici, la bunici.... si o " ruga" sa mearaga la cumnata matusii mele( nora soacrei) si sa ii ceara verigheta ei. Care inainte de a muri i-a spus ca vrea sa o lase matusii, dar s-a intamplat repejor, si matusa mea nu a vrut sa o ia de pe deget, dupa ce a murit. Si o visa seara de seara. A ajuns sa slabeasca, era ditrusa, si a devenit f. ficoasa. A vorbit cu preoti, cu sotul ei, care i-a spus sa faca ce vrea, dar cumnata o sa faca scandal. Si-a lut matusa inima in dinti si i-a cerut verigheta. La inceput nu a vrut sa i-o dea, pe motiv ca ea i-a scos-o de pe deget, deci ea a "castigat-o". Matusa mea visa in continuare. Pana la uram i-a dat aceeasi cantitate de aur in schimbul verighetei. Din ziua cand a pimit verigheta nu o mai viseaza. Ultimul vis a fost, in acea noapte cand "i-a spus" :..." multumesc...acum pot sa dorm linistita!" pare ..cidat si parca ireal, dar cred ca intotdeauna urmeaza un DAR....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...