Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Credeti in spirite ?


Recommended Posts

Eu cred in puterea gindului. Daca iti pui in cap ca esti destinata sa ai un copil (ca asa ti s-a spus intr-o sedintza de spiritism), ca vrei verigheta soacrei sau ca e periculos sa te joci cu spirite, gindul si actiunile tale vor fi indreptate spre asta si vei vedea numai lucrurile care se "indeplinesc" comform convingerilor tale. Nu stiu daca ma fac inteleasa, dar un exemplu f simplu e atunci cind ne admonestam copilul care se joaca de juma de ora cu scaunul: nu te mai coc0tza, o sa pici, o sa te lovesti la cap, o sa faci buba. Si apoi deodata il vedem ca pica si se loveste si ii spunem: vezi, ti-am spus ca asa se va intimpla, cind in fapt nu e previziune, ci numai faptul ca, orice copil actioneaza spre implinirea cuvintelor mamei. Cumva in mintea lui se instaleaza gindul ca va pica si nu renuntza la joc pina nu implineste vorbele mamei. Corect mi se pare mie e sa gindesti ca planurile lui Dumnezeu sint mari si nestiute, si ca verigheta sau biblia servesc la alte scopuri decit sa contorizeze copii. Corect e sa spui copilului nu te urca pe scaun, ca ai putea sa pici, ai putea sa te lovesti, eu nu veau sa te lovesti.... Cam asa. Deci nu cred ca verigheta legata de biblie ti-a spus numarul copiilor, dar cred ca daca tu crezi in asta, vei fi influentzata si vei actiona in consecintza (deja o faci...), Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu e bine sa te joci cu asa ceva. Cind chemi spiritul deschizi o usa pe care nu sti cine altcineva mai iese. Exista spirite bune si rele. Cineva neexperimentat nu trebuie sa se joace! E periculos, tare periculos! Si e pacat! Viitorul ni-l facem noi insine, cu deciziile noastre. Si chiar daca ti-ar pune cineva in mina o carte spunindu-ti : "Citeste, e cartea vietii tale!", ai citi-o? Eu nici macar nu as deschide-o! Ce farmec ar mai avea apoi ziua de miine, sperantele, visele de viitor? Ai ramine numai cu teama, cu grija ca ceva rau ti se va intimpla tie sau alor tai si nu poti schimba nimic ca doar ai vazut deja ce ti se va intimpla...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by Andrada
ca vrei verigheta soacrei sau imi pare ca m-ai inteles gresit, matusa mea nu isi dorea aceasta verigheta, drept urmare nici acum nu o poarta; a facut gestul asta pt. linistea ei, chiar un preot i-a recomandat ca ar fi bine sa "asculte", desi ea e f. credincioasa si aceasta comunicare nu se potriveste perfect credintei ei. eu personal cred ca nu este bun acest joc cu "spiritele", nu fiindca nu cred intr-o eventuala legatura cu acesta "lume nevazuta", ci tocmai, fiindca tind sa cred ca o mica legatura exista! Si cred ca nu este bine sa sti dinainte ce va fi, sa lasi viata sa isi urmeze cursul. asta fiindca ca:... ungureaa, presupunand ca aceasta sedinta ascunde adevaruri, te horarasti sa aduci pe lume un copil, se intampla , D-ne ferestre ceva, o sa iti reprosezi tot tie o viata, ca de ce ai facut ...cand tu de fapt stiai. Nu o sa faci copil fiindca s-ar putea intampla ceva conform sedintei...tot pe tine o sa te terorizeze mereu gandu...daca acum as mai fi avut....tu nu poti cauta nici cum ajutor sau sprijind divin. Pe cand, atunci cand nu sti, faci ceva, iese prost si spui: da, asa a vrut D-zeu si primul pas spre impacarea cu tine insati este facut, la fel ca si primul pas spre un nou inceput.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred in spirite. Sufletele exista dincolo de noi. Dar in acelasi timp am citit ca este pacat sa cautam sa aflam viitorul cu ajutorul bibliei. Dar inca de la Adam si Eva omul s-a indreptat catre fructul oprit, chiar daca stia ca ii va face rau... Bineinteles ca nu am cum sa stiu exact ce si cum ne afecteaza, Andrada are mare dreptate: indiferent daca ai obtinut un raspuns corect sau nu, subconstientul tau va fi profund marcat. Daca totusi voi doriti 2 copii, iar raspunsul a fost de 1 copil (deja este clar ca sunteti absolut convinsi !), atunci faceti copilul si apoi mai infiati inca unul, daca va convine aceasta varianta. Numai bine, Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ungureea, si eu am incercat chestia cu ...nu biblia, dar o carticica de rugaciuni,legata, cu o cheie...in fine, cum spui tu. Eu nu credeam in asa ceva, dar cand s-a invartit cheia aia am transpirat instantaneu, mi-au cazut ochii-n gura si inima-n papuci si...a fost prima si ultima data cand am facut asa ceva. Cum acum sunt desteapta pentru 19-20 ani cati aveam atunci (si peste 20 ani voi fi desteapta cum ar trebui sa fiu acum [bang]ca tare-i adevarata vorba cantecului "Sa am eu mintea de acum si anii de atunci..."), am mai citit si eu mai multe si am ajuns la urmatoarea concluzie: n-are nici un rost sa ne facem rau cu propria mana. Trebuie sa credem in Dumnezeu si sa ne rugam sa ne dea putere pentru tot ce vrem sa facem! Ce mi-a folosit mie ca am fost la un preot (pe care il mai cheama si Vrajitoru si mi-a spus nu stiu ce de viitorul meu? [}:)] )Chiar, mi-a spus ca voi avea 2 copii, eu am doi copii, dar mai vreau cel putin unul si sper sa-mi ajute Dumnezeu sa-l am! Asa ca fa si tu ca mine,uita toate aiurerile si amagirile alea!. La naiba cu matza neagra ca n-are ea nici o vina, nu mai multa decat oricare alta pisica alba sau galbena sau maro! Chiar inainte de a veni in Canada am fost pe la manastirea Sihastria, la mormantul parintelui Cleopa. Cata pace! Citeste in cartile lui, sau poate deja ai facut-o, sa vezi de ce si cum sa ne ferim de ispitele astea! Te pup. anto
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu imi visez bunicul , decedat la sfarsitul lui iulie 2003.Il visez de foarte multe ori, de doua ori numai anul acesta.Toata familia mea s-a mirat.Nu stiu ce inseamna , nu am intrebat pe nimeni, dar am dat mereu de pomana a doua zi.Cat despre spirite , probabil ca exista.Acum apropo si de emisiunea de pe Prima.O urmaresc si cred ca pe undeva exista un adevar. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In liceu-in ultimul an, impreuna cu o colega faceam "sedinte de spiritism", ca in acel ritual descris foloseam si noi o carte oarecare,o cheie, legata cu sfoara-nu aveam Biblie, era inainte de `89 -ca auzisem de la alti colegi care doreau sa stie viitorul... obtineam raspunsuri pozitive, care ne faceau sa cautam altele... intr-un final tatal colegei s-a imbolnavit de cancer si a decedat...in acel an, chestie care ne-a pus pe ginduri ! Mai tirziu am obtinut o Biblie - Cartea cartilor, dupa `90 cind au aparut la noi misionarii cu Biblii. Ei bine Dumnezeu care a insuflat Cartea Sfinta interzice categoric ghicitul, mersul la vrajitori deoarece dupa astea se ascund spiritele raului...poti afla ceva din viitor care te socheaza si sa ramii marcat de acest lucru... Dumnezeu vrea sa ne incredem in El, sa ne rugam , sa Il lasam pe El sa ne conduca viata, dar nu inseamna ca noi nu luam decizii ! Insa El stie ce e mai bine pt noi. Lucurile bune El ni le pregateste, cind trecem prin incercari vegheaza asupra noastra. Dumnezeu sa te ocroteasca, alaturi de cei dragi si sa iti arate El Calea Sa si Planul sau pt tine. Roaga-te simplu sa te ierte daca ai un sentiment negativ, spune in vorbe , in camera ta ce te apasa, sa stii ca Dumnezeu este cu noi, ne aude si ne asteapta sa Il cautam si mai ales NE RASPUNDE ! mie El mi-a raspuns cind am fost confuza sau speriata...si acum din toata inima Il caut pe El ! ma voi ruga pt voi sa fiti eliberati de tensiunea acesta,de malefic... Cu drag, Lili "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Conchita de raspuns [:D]. Asa va sa zica,se merge dupa moarte in limb? Si e bine acolo? Daca nu ma inseala memoria,limb-ul este la catolici,parca copilasii mergeau acolo,ca restul parca mergeau in purgatoriu,asta daca nu apucai sa te spovedesti de ultimile pacate. Daca aveai pacate mari,mergeai in iad direct,parca asa e in religia catolica,limb,purgatoriu,iad si vine compartimentul cel mai fericit,in rai. Grea problema cu departajarea sufletelor dupa moarte daca te iei dupa cate religii sunt. Eu sper sa stau libera pana la sfarsitul vesniciei. Vesnicia are limita?hmm....... Surpriza o primim la final. V-am pupat![flo] SA AUZIM NUMAI DE BINE!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...