Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(24)


gandacelu

Recommended Posts

[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76637&whichpage=10"]Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(23) [/url] Parintele Dumitru Staniloaie - Cum trebuie sa ne pregatim pentru mantuire? Crezand ca Dzeu e Fiul lui Dzeu, imitandu-l pe el, primindu-l pe el. Carturarii si fariseii voiau ca numai ei, membrii poporului lor sa se mantuiasca. Intre cei ce se iubesc este o comunicare, se doreste o deschidere unul altuia, nu mai e inchis unul altuia in el insusi. El a inaltat umanitatea la aceasta putere iubitoare nesfarsita. Numai in comuniune este fericirea. Cu cat cineva mi se deschide mai mult, cu atat imi arata ca ma iubeste mai mult. Datoria noastra este sa-i raspundem si Lui cu iubirea noastra si sa raspundem tuturor oamenilor cu puterea iubirii ce ne-o da EL. Asta este mantuirea: cresterea in iubire, cresterea si viata nesfarsita in iubire. Noi avem si luciditatea si claritatea latina, dar si acest simtamant al Tainei, pe care ni-l dau Sfintii Parinti. Este un mare sentiment al Tainei care se traieste in Sfintii Parinti Sfintii Parinti nu au facut numai o teologie a intelectului, precum occidentalii, ci si o teologie a inimii. La noi, persoana este si taina si lumina. E o taina a luminii. Cred ca aceasta e propriu poporului nostru: e luminos, dar are si un sentiment de taina. Cred ca noi trebuie sa ne impunem ca un neam propriu, sa ramanem in continuitatea noastra. Noi am ajutat rusilor sa se elibereze de jugul mongol, sub care a stat 250 de ani, am ajutat la eliberarea popoarelor din Balcani. In 1917 a oprit ofensiva germana spre rasarit si am putut sa punem capat razboiului prin jertfele pe care le-a facut poporul nostru la Oituz si Marasesti. Chiar in razboiul din urma, noi am avut un mare rol: ne-am dus cu germanii spre rasarit, ca sa recuperam Basarabia robita si sa inlaturam comunismul. Dar cand am vazut ca nu se poate, pentru ca Occidentul il sustinea, ne-am intors si am ajutat Occidentul sa se elibereze de hitlerism. Noi am adus cea mai mare contributie la salvarea de hitlerism. Noi am aparat Europa de navala otomana sute de ani si intr-un fel am salvat Europa. Ni se spune ca am stat prea mult sub influenta popoarelor din Balcani si a popoarele slave. Noi de fapt le-am dat posibilitatea acelora sa se manifeste. Am sustinut manastirile din Athos, am sustinut patriarhalitatea, am primit pe oamenii de cultura din Bulgaria, Grecia, Rusia, i-am ajutat pe ei toti sa se mentina. Sigur ca am luat si noi de la ei. Am primit de la Muntele Athos o spiritualitate a Rugaciunii lui Iisus, pe care am transmis-o apoi si rusilor. Noi avem un popor comunicativ, capabil de jertfa, oameni care sunt in masura sa respecte pe cei care le stau in fata; nici un popor nu are un cuvant asa de minunat precum cuvantul « cuviinta ». Cat respect aratam pentru personalitatea celuilalt, pentru trairea lui ! Suntem un popor foarte putin egoist si e pacat ca in vremea aceasta nu ne manifestam aceasta generozitate reciproca, sa ne iubim unii pe altii, sa pretuim valoarea celuilalt; pentru ca numai asa putem sa inaintam in valoarea adevarata. E ceea ce spunem prin cuvantul « dor » Niciun popor nu are atatea cantece de dor si de jale, care exprima legatura cu celalalt ca noi. « Dor » pentru ca ne e greu sa suportam despartirea de cei iubiti. Jale pt ca ne doare cand cei iubiti sunt departe de noi. Chiar cuvintele acestea ne arata in ce directie trebuie sa ne manifestam in cultura noastra, o cultura mergand intr-o omenire infinita, vazand infinitul mai presus de lume in oameni, putandu-l realiza in noi insisi prin legatura dintre oameni. Eu as intelege cuvantul cultura ca opusul salbaticiei. Vine omul si cultiva un loc salbatic In calitatea aceasta putem inainta la infinit, in indumnezeire. Descoperind prin iubire, prin simtire, pe celalalt. Poporul are si un simt a ceea ce e fermecator, exprimat prin portul minunat pe care il avem noi, Cred ca nici un popor nu are un vocabular atat de delicat, atat de duhovnicesc. Cred ca asta e destinatia noastra: sa ne intoarcem la popor, sa cautam sa ne intoarcem la spiritualitatea satelor. [url="http://www.treklens.com/members/dada/photos/"]poze[/url]
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" Sfantul Siluan Athonitul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns
articol primit pe mail, ca si urmatorul: Dimensiunea umana a Mantuitorului - vazuta de parintele Sofian Parintele Sofian : ''Voi cine ziceti cã sunt Eu?'' Când unii oameni nu gãsesc rãspuns la întrebarea Ta: ''Voi cine ziceti cã sunt Eu?'', atunci eu, Doamne, sunt fericit cã pot sã Te vãd pe Tine, Dumnezeu-Om si Om-Dumnezeu. În scutecele sãrace, pe paiele din ieslea grajdului întunecos din Bethleem, Te vãd om! În glasul îngerilor, în lumina care Îti învãluie locuinta sãracã, Te recunosc Dumnezeu! Când fugi în Egipt de frica lui Irod, Te vãd om slab. Când, în Egipt, vãd idolii din temple striviti la pãmânt prin sosirea Ta, Te vãd Dumnezeu atotputernic. Când în Nazaret, înaintea lui Dumnezeu si a oamenilor, cresti cu anii si cu întelepciunea, Te vãd om Care n-ai ajuns încã la vârsta desãvârsitã. Iar când la doisprezece ani stai în mijlocul învãtatilor din Templu, ascultându-i si întrebându-i, pe lângã uimirea cãrturarilor mã uimesc si eu si mãrturisesc întelepciunea vesnicã, ascunsã în omenirea Ta. Om esti când Ti-e foame, om esti când dormi în corabie. Dar când Te plimbi pe valuri, când poruncesti furtunii si vânturilor, când saturi cinci mii de oameni cu cinci pâini - Te vãd Dumnezeu. Când Te cobori în râu si Te botezi, când Te plângi cã nu ai nici o piatrã unde sã-Ti odihnesti capul, când Te lasi prins si legat, Te vãd om, înconjurat de slãbiciuni omenesti. Când însã cerul se deschide si de sus Dumnezeu Tatãl glãsuieste ''Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit'', când asterni la pãmânt pe cãlãii Tãi, când sub picioarele Tale pãmântul se cutremurã, când soarele se întunecã, nesuferind sã vadã rãstignirea Ta, atunci Te vãd Dumnezeu. Când Te vãd mort pe cruce, vãd pe omul durerilor. Om esti în mormântul pecetluit. Când iesi din mormânt, nestricând pecetile, esti Dumnezeu. Cu acesti ochi, cu aceastã inimã, cu aceastã credintã, mã apropii si eu de ieslea sãracã din Bethleem, care a fost leagãnul Tãu, Doamne. Îmi plec genunchii cu pãstorii cei simpli si cu magii cei întelepti si mã închin Dumnezeului meu, fãcut Om pentru mine si pentru noi toti. Bethleem, 1970 http://www.sfaturiortodoxe.ro/sofian_smerenia.htm [url="http://www.treklens.com/members/dada/photos/"]poze[/url]
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" Sfantul Siluan Athonitul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca una si ma duc: Adriana, ai nascut, mama draga?[hippi][bis] dar de Anto mai stiti ceva? dar de Conchita? a fost ziua ei... daca ne mai citesti, io te pup si te iubesc ca-n prima zi![bis] [url="http://www.treklens.com/members/dada/photos/"]poze[/url]
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" Sfantul Siluan Athonitul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gandacel, io vaz si bag de seama ca noi suntem insomniace[:D] din cate stiu eu, n-a nascut nici anto nici adriana, Maica Domnului sa le aiba in paza... cat despre conchita, eu ma tot astept sa apara vreun incepator pe forum[hot] care sa-mi aduca aminte de ea si care sa posteze din cand in cand si la ortodoxie[il]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hristos s-a inaltat! Fetelor,de-acum putem merge cu subiectul 20 de pagini. Cautam ceva de par.Serafim Rose pe net si am vazut ca pe wikipedia e trecut ca ,,Sfantul Serafim Rose,, ,desi nu e canonizat deocamdata.[olala] Irina si bb Ilinca(26 apr '04) Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape. [url="http://vsdi.net/count/baby/i/meter8752.png"]today[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

joanna, oi fi eu "cah" [:D], dar nici chiar asa: nu puteam sa spun ca nu stii ce-i aia stare duhovniceasca... Am zis ca nu stii care e starea duhovniceasca a Sabinei. Parerea mea este ca daca ai incerca sa mai dai la o parte din mierea cu care iti insiropezi din belsug mesajele, atunci cand ar veni zdrang-ul ar fi mai putin dureros. Am experimentat asta pe propria-mi piele si stiu ce zic:) Cat despre hulitorul si "idiotul" Xenocid, nu pot sa nu fiu de acord suta la suta cu ce zicea Doina: atitudinea unora este a unor copii de scoala generala (ce faci mah? ma-njuri de mama?). Pana acum nu am vazut sa se sara in sus atunci cand este hulit Dumnezeu (nu ca Dumnezeu ar avea nevoie de betele, lanciile si batele noastre). Nu am vazut "sfinti Gheorghe" care sa intervina pe topicul deschis de el (Cum va place Isus?). Repet, nu consider necesare interventiile de acest gen!!! Credeam pana acum ca sfintii parinti sunt de fapt sfintii, dar vad ca aria pe care o acopera notiunea e mult, mult largita. In fine, nu e asta treaba mea dar, din exterior e tare dureros sa vezi ca Dumnezeu e singur si parasit :(((((( si ca pomenirea unui oarecare Laurentiu Dumitru intr-un context nepotrivit starneste atata suparare si bile negre. In rest, ma voi intoarce la vechiul si bunul meu obicei de a nu mai citi acest topic. " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat S-a Inaltat! Denitzel apreciez sfaturile tale dar iti fac o marturisire personala. Eu iubesc Biserica Ortodoxa. Sa-ti dea Dumnezeu sanatate! Dragelor,duminica este Cinzecimea...ce zi importanta ....Si tare frumoasa.Ce repede trece perioada Penticostarului... Irina,are si icoana precanonica ,nu? Doina,si eu o astept cumva pe Ana[il]. O zi frumoasa sa aveti, Maica Domnului sa va intareasca pasii! Joanna Rãutatea se înmoaie si se potoleste cu blândetea, iar nu cu altã rãutate (Sf. Ioan Hrisostom).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by denizel Cat despre hulitorul si "idiotul" Xenocid, nu pot sa nu fiu de acord suta la suta cu ce zicea Doina: atitudinea unora este a unor copii de scoala generala (ce faci mah? ma-njuri de mama?). Pana acum nu am vazut sa se sara in sus atunci cand este hulit Dumnezeu (nu ca Dumnezeu ar avea nevoie de betele, lanciile si batele noastre). Nu am vazut "sfinti Gheorghe" care sa intervina pe topicul deschis de el (Cum va place Isus?). Repet, nu consider necesare interventiile de acest gen!!! Credeam pana acum ca sfintii parinti sunt de fapt sfintii, dar vad ca aria pe care o acopera notiunea e mult, mult largita. In fine, nu e asta treaba mea dar, din exterior e tare dureros sa vezi ca Dumnezeu e singur si parasit :(((((( si ca pomenirea unui oarecare Laurentiu Dumitru intr-un context nepotrivit starneste atata suparare si bile negre. In rest, ma voi intoarce la vechiul si bunul meu obicei de a nu mai citi acest topic.
denizel, pentru ca mi te adresezi direct simt nevoia sa intervin nu am timp sa citesc tot ce se scrie pe acest forum, in afara de topciul asta si din cand in cand mai arunc un ochi la generale, pur si simplu nu am timp sa ma uit - daca a fost un astfel de subiect deschis de xenocid, eu nu l-am vazut si oricum nu cred ca m-ar fi pasionat sa-l citesc, sincer! repet, nu stiu cat sunt de necesare interventiile de genul asta, in acel moment am considerat ca este necesara pentru ca magaria a fost gratuita si da, am luat-o personal, pentru ca eu am pus acel fragment si mai ales pentru ca imi place foarte mult cum scrie Pr. Arsenie, l-am cunoscut si m-am folosit mult de sfaturile sale nu imi este mama, dar imi este mai mult decat un prieten bun, si la fel as fi reactionat daca cineva ar fi spus asta despre un bun prieten - "mama" a fost o figura de stil, este evident, dar vad ca trebuie sa eplic pana si asta pe tine ce te-a deranjat? nu inteleg? faptul ca l-am facut idiot? nu e idiot, este doar un mare nesimtit, dar la un moment dat, cand nesimtenia trece peste o limita, eu o vad tampire, oricat de mare are iq cel care face asta - degeaba! te-a deranjat ca am sarit in apararea Pr. Arsenie? imi e un bun "prieten", de ce te-a deranjat? ca nu am sarit la fel si in apararea lui Iisus? am sarit de multe ori, de cate ori oricine a avut acest ton fata de El si eu sa fi fost e "fatza", sau de orice lucru sfant sufletului meu - Pr. Arsenie nu e un sfant - cel putin deocamdata - dar face parte din oamenii dragi inimii mele si imi este suficient - cred ca intelegi deosebirile... cand am zis ca m-a injurat de cele sfinte m-am referit la cele dragi sufletului meu, daca nu s-a inteles, iata si explicatia acum, spune-mi, ce te-a dernajat de fapt: ca eu nu citesc tot ce scrie xenocid pe forum? ca L-am parasit pe Dumnezeu si il apar doar pe Pr. Arsenie? spune-mi? Laurentiu Dumitru este un om oarecare, nimeni nu-l cunoaste dintre noi, pe mine m-au deranjat acuzatiile gratuite - daca oricare din noi semna acel protest impotriva marsului gay insemna ca suntem "verzi"? eu asta am atras atentia... sabina are niste probleme personale cu asta si le cunosc, acum nu inseamna ca suntem cu totii legionari! daca mai citesti acest topic, dupa un rau obicei, te rog sa-mi raspunzi la intrebari, sperand, in acelasi timp, ca ai inteles ce am scris mai sus [url="http://www.treklens.com/members/dada/photos/"]poze[/url]
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" Sfantul Siluan Athonitul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Mai, taticule, in tot ceea ce faci sa te misti ca in Biserica" mai spunea Cuviosul(Ghelasie), aratand ca ritualul Bisericii nu este un fragment izolat de viata, ci insusi chipul lucrarii Duhului Sfant in inima omului spre impartasirea de viata dumnezeiasca si spre iconizarea vietii, spre cresterea omului in asemanarea cu Hristos "Adevarul credintei este real si faptic, nu sta in inchipuiri si scorneli ale mintii omenesti", atragea atentia Avva Ghelasie, si de aceea practica duhovniceasca este tocmai ritualul intruparii acestui Adevar mantuitor, sub calauzirea Preasfantului Duh.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...