Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(24)


gandacelu

Recommended Posts

quote:
Originally posted by gandacelu nu ma mai intrebati despre asta, intrebati-ma despre pacatele mele ca eu atata stiu:))
Gandacel, din literatura, cum iti place tie: cum spune in "Pentru cine bat clopotele": spune cam asa, sa nu te intrebi niciodata pentru cine bat clopotele; pentru tine bat. Te rog nu o lua personal, ca nu e. Dar vina este colectiva, altfel ne bagam cu capul in nisip si ramanem acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns
hihihi, daca asta e tot, si eu sunt contra, nu vreau Noua Dreapta, nu vreau aliante...[alcool]hai, bre, sa fim seriosi, la asta se rezuma asumarea responsabilitatii morale? la afirmatii pe forum? e ca si cu rugaciunea...daca spun pe forum, ma rog pentru X, ma felicitati, ca sunt in gasca celor buni[:D]nu conteaza ca poate n-am spus in viata mea un Tatal nostru Jocelyn draga, sigur ca poti sa te rogi pentru cine vrei tu, dar eu m-as mai gandi la diferenta intre cel care spune "rugati-va pentru mine" si cel care declara public "ma rog pentru cutare"...sub aspect duhovnicesc, fireste, ca altfel amandoi sunt niste oameni de nota 10[flo] gandacel a zis bine: sa ne rugam, sa ne rugam, si iar sa ne rugam...doar sa nu trambitam, ca atunci n-avem incredere in Dumnezeu, ci doar in noi insine, in ce putem noi sa facem Si cu asta eu ma retrag din disputa, sa ma iertati ca am fost cea care a turnat cel mai mult gaz pe foc, si in mod cu totul inutil. Daca imi ingaduiti, as prefera sa continuam sa construim castelul de nisip, sau raiul de copy past, eu cel putin doar la asta ma pricep, sa ma iertati, nu am potentialul altora[asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gandacelu
eu sincer incercam sa discut despre cat este de importanta pacea in defavoarea dreptatii... asta acum vreo 2 zile cand a inceput totul...
pai in citatul pe care l-ai dat spunea Pr. Papacioc ca trebuie sa stii sa-ti pastrezi pacea, renuntand la parerile si gusturile tale, la razboaiele gratuite. numai asa ajungi la armonie. toate astea is valabile cand deja esti in armonie si vrei s-o pastrezi. dar cand deja ai trecut la razboi, panand dreptatea deasupra pacii ... atunci ca sa ajungi la armonie intai trebuie sa ceri iertare si sa ierti, cred io. fara iertare nu cred ca exista armonie. nici politic, nici sufleteste. ma duce gandul la Africa de Sud, tin minte ca m-au surprins atunci metodele lor ... comisie pentru adevar si dreptate - ideea centrala fiind iertarea. multa vreme am incercat sa inteleg cum reusesc. si i-am admirat. n-am urmarit indeaproape, nu stiu ce rezultate a dat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din Trepte duhovnicesti, Interviu cu Parintele Roman Braga. Parintele isi aminteste cum l-a cunoscut in inchisoare pe Parintele Evghenie Hulea, staretul unui schit din Musunoaiele, Vrancea: "RB: Ce m-a impresionat la el a fost iertarea, duhul iertarii. Omul acesta era chinuit pentru ca era calugar. Il puneau prin noroaie sa mearga ca broasca. Nu va puteti inchipui inventivitatea cruzimii! Inchisorile de acolo nu sunt ca aici, in America. Isi bateau joc toti gardienii de el, toti ofiterii; dupa ce il carau murdar de noroi ca porcul, el zambea:" Dumnezeu sa va binecuvanteze, copii!" Copii erau pentru el! Toti tiranii aceia, toti criminalii aceia, erau niste copii pentru el! Seninatatea, linistea nu-i era niciodata tulburata. Suferea toate cu atata resemnare, fara nici un gand de razbunare. Cand incepeam noi sa vorbim despre ei, ca despre niste monstri ce erau, el zicea :"Ia lasati, hai sa ne rugam mai bine, sa spunem un psalm". Rep: Deci invatatura Pr Evghenie Hulea a fost pilda vietii sale. RB: Pilda! De fapt asta era toata invatatura. Ochii lui, cautatura lui, rugaciunile care le faceam in cerc si care erau ascultate de foarte multi preoti uniti care veneau imprejurul nostru acolo, la rugaciunile de seara, pe care el le stia pe de rost. Stia toata Pravila pe de rost. Acatistul Maicii Domnului, Paraclisul, toate le stia pe de rost. Si ne adunam in cerc Duminica cand nu ieseam la lucru, la sapat; toata Duminica asta era, in jurul Parintelui Evghenie. (.....) El m-a invitat la schitul lui. "vino acolo, avem bisericuta frumoasa la schit, ne facem praviluta noastra de dimineata si de seara, Vecernia, Utrenia si ne mantuim". Pentru el mantuirea era foarte simpla. Zici "Doamne Iisuse Hristoase", te duci la Vecernie la biserica, faci ascultare la manastire si te mantuiesti. Doamne, cat te simple erau pentru el toate! Iar pe mine, ma misca pana la lacrimi, simplitatea aceasta. Si duhul iertarii. Imi spunea toate acestea pentru ca descoperea in mine unele ifose de intelectual. Veneau stiri prin inchisoare, ca Maica Ionela din Bucuresti are stigmatele Mantuitorului; ca la Vladimiresti se fac minuni. El nu participa la lucrurile astea. Nici nu le asculta. Spunea doar:" Hai sa spunem un psalm". Pentru el nu existau lucrurile acelea. Pentru el mantuirea era foarte simpla: nu vedenie, nu minune, nu iluzie, nu nimica din toate astea. Era neinchipuit de practic si simplu:"Spune-ti rugaciunile, Doamne Iisuse Hristoase; taie-ti voia si te mantuiesti" (.....) Si Parintele Dorobantu spunea ca a fost odata cu Parintele Hulea la rugaciuni de ploaie; era seceta, chemat de un sat, cum e obiceiul; a facut Parintele Evghenie rugaciunile si cand veneau cu caruta cu caii spre manastire, se uita Parintele Dorobantu in urma si vede ca in partea unde facusera rugaciunile, ploua, tuna si fulgera. Si striga: " Parinte, ia uite, unde am facut noi rugaciune, ploua". "Nu tata, nu ploua, nu-i adevarat" i-a raspuns batranul, fara sa priveasca inapoi. "Fratia ta, stai linistit, mana caii, ca nu ploua". Mie mi-a placut mult...a citit cineva cartea? Ma duc, ca se trezi Ioana Sa ma ierte fetele cu care am fost rautacioasa, mi-a trecut[il]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by fdoina
[quote] Si recunosc ca daca am inteles vreodata iritarile lui xeno, a fost atunci cand si-a canalizat bascalia catre topicurile care apar la generale cu titlul "Sa ne rugam pentru X". E foarte frumos sa vezi cum se manifesta solidaritatea umana, stiu ca cei care posteaza la astfel de topicuri sunt oameni deosebiti, si inimosi, si sinceri, dar eu as prefera o invitatie de genul" Sa-l incurajam pe X" Rugaciunea e un lucru atat de personal si de intim, incat inflatia de rugaciuni pe forum risca sa banalizeze si sa ridiculizeze un concept atat de inalt si de greu de inteles, parerea mea.
Doina, imi pare tare rau ca ai inteles gresit mesajul si subiectul deschis de mine. Eu stiu ca tu ai avut ceva cu mine cand am postat inaintea ta vestea ca Irina a nascut-o pe Maria mamicilor de mai-iunie 2004. Nu stiam ca o sa postezi tu vestea, vorbisem cu George si cu acordul lui am postat vestea. Si daca n-as fi facut-o eu si ar fi vazut o alta fata vestea la alte subiecte, crede-ma ca ar fi postat-o si la grupul nostru. Noi stiam ca Irina se pregateste sa nasca si asteptam vesti. Si nu am considerat ca gresesc daca aduc o veste atat de fericita grupului nostru. Am facut-o cu multa dragoste si bucurie. Ti-am explicat asta pt ca ma asteptam sa nu mai fii suparata pe mine. Cat priveste subiectul deschis de mine pt Maria, crede-ma ca am facut-o din tot sufletul si ca ma rog pentru Maria ca si pentru copilul meu. Irina mi-e tare draga si noi am fost destul de apropiate destul de mult timp. Am crezut din tot sufletul ca rugaciunile celor care o cunosc si o iubesc pe Irina or sa o ajute pe Maria. Am fost sigura ca Maria are nevoie de aceste rugaciuni. Esti mama si tu si cred ca stii disperarea din suflet cand ti-e copilul bolnav. Unchiul meu e preot ortodox. Am fost crescuta de mica in acest spirit si unchiul meu mi-a spus mereu ca atunci cand cineva se roaga pentru tine, rugaciunea lui este ascultata de Dumnezeu. Si crede-ma ca am prietene aici care sunt protestante si cand am avut probleme cu copilul meu (Irina stie despre ce este vorba), nu am ezitat sa le rog sa se roage pt baietelul meu, chiar daca nu sunt ortodoxe. Eu am considerat ca atata vreme cat te rogi din suflet pt binele cuiva, nu conteaza in ce limba o faci. Tocmai pentru ca Irina mi-e atat de draga si trece prin aceste momente grele, am crezut ca rugaciunile noastre o pot ajuta pe Mariuca. N-am vrut sa te supar si mai mult si cu atat mai mult n-am vrut sa aduc si mai multa tristete Irinei si lui George. Am vorbit cu George mai devreme si mi-a spus ca ei nu sunt suparati pe faptul ca am deschis subiectul pt Maria, ci dimpotriva ei cred ca rugaciunile noastre o ajuta pe Maria. Si crede-ma ca suntem un grup destul de unit, noi mamicile de mai-iunie 2004, si daca vreodata Irina si George ar avea nevoie de orice altceva, ii vom ajuta. Eu te rog inca o data sa ma ierti daca te-am suparat cu ceva, intentia mea nu a fost asta. Sper doar sa ma crezi si timpul sa ne dea momentul in care sa ne putem bucura de reusita Mariei, de faptul ca va aduce bucurie in viata voastra, a intregii familii! Doamne Ajuta! P.S. Nu am vrut sa fac public acest mesaj, dar nu ai PM activat. Consider ca putem sa stingem aceasta neintelegere si personal. Multumesc inca o data de intelegere. Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url] [url="http://community.webshots.com/user/ericutzu1"] Am un anisor deja! [/url] [url="http://community.webshots.com/user/ericutzu2"] 2 anisori...aproape! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, nu stiu si nu inteleg despre ce vorbiti ! Voi stiti ? Inainte de a-mi raspunde, spuneti un Tatal Nostru. Apoi altul... si inca unul... si inca unul...... si aprindeti o lumanare in Sufletele voastre...... si mai spuneti un Tatal Nostru..... si inca unul... si inca unul...... Adrian [url="http://www.geocities.com/dara2el/"]My page[/url] + [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69986"]6 tehnici in asteptarea lui BB mic[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu inteleg ce nu intelege Darael. Adica inteleg ca nu intelege ce nu intelege.[:D] Ca am intrat si eu aici si-am dat de cearta, am fugit la femina sa caut o reteta de dat slanina jos...scandal si-acolo...asa ca de curiozitate am intrat la zz unde ma asteptam sa gasesc un razbel in toata regula...cand incolo m-am distrat pe cinste. Unde dai si unde crapa. [:D] Fetelor, multumesc pentru urari![pup] Doina, mi-a placut mult ce-ai postat despre parintele Evghenie Hulea. (ma amuza numele lui :) ) Numai bine! Si va rog nu mai vorbiti de Conchita ( de rau :( ) in absentia ca nu shade bine. ;) Pupici. anto ...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana, Stefan si Maria Elena...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh Darael,iti fac eu un rezumat scurt: s-a trecut de la pusul cenusii in cap,"oh vai iertati-ma pe mine pacatoasa mica ce sint"...la aruncarea cu venin-cine arunca mai mult si mai departe... Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici[bibe](27 Nov 2004) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/oimbroane/album?.dir=c80f&.src=ph"]Christinel[/url][copil] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/oimbroane/album?.dir=143e&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos"]New Zealand[/url] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/oimbroane/detail?.dir=c80f&.dnm=c6d2scd.jpg&.src=ph"]Osama[/url] Cine da din coate...departe ajunge...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oricine duce lipsa de apoplexie in ultima vreme se rezolva urgent cititnd ultimile pagini din acest topic: acuzatii peste acuzatii, aberatii peste aberatii! unde a spus Doina sa nu ne rugam? eu am citit tot timpul ca a spus SA NE RUGAM PENTRU MARIA! cine are atata bunavointa sa imprastie zvonuri si interpretari nefondate? cine are atata placere incat sa aduca sminteala? Darael, nici eu nu inteleg, cred ca mi-a murit neuronu... poate imi explica si mie cineva, poate imi arata sa vad, unde a spus Doina ce i se pune in carca? ca vad ca toti stiti mai mult ca mine, dar nu vreti sa spuneti... e mai fun asa, probabil [url="http://www.treklens.com/members/dada/photos/"]poze[/url]
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" Sfantul Siluan Athonitul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...