Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(24)


gandacelu

Recommended Posts

Am spus de la inceput ca acesta este un mesaj personal intre mine si Doina. Poate ca am inteles eu gresit mesajul ei pe care l-am dat cu quote, dar ea a spus ca prefera sa o incurajam pe Irina, ca inflatia de rugaciuni pe forum risca sa banalizeze si sa ridiculizeze un concept atat de inalt si de greu de inteles.Imi doresc din tot sufletul sa fi inteles gresit mesajul Doinei si inca o data imi cer iertare daca mesajul meu denota altceva. Am explicat in celalalt mesaj de ce am ajuns la concluzia asta si am scris mesajul anterior. Va rog inca o data sa nu mai raspundeti la mesajul meu, vreau doar ca Doina sa citeasca acel mesaj in care imi cer iertare pt faptul ca am deranjat-o si apoi vreau sa-l sterg pt ca nu-mi sta in fire sa ma cert. Am spus si o repet ca am postat aici pt ca Doina nu are PM, dar nu vreau sa las o neintelegere sa degenereze. Motto-ul meu in viata este "capul plecat sabia nu-l taie", acesta fiind motivul pt care vreau sa rezolv cu Doina aceasta neintelegere. Gandacel, da te rog copy si paste din mesajul meu anterior unde am scris ca Doina a zis sa nu ne rugam. Am spus ca ei nu i-a placut ca am deschis acel subiect pt Maria si ca ar fi preferat sa o incurajam pe Irina. Si e posibil sa ma insel si din aceasta privinta, ca suntem oameni si suntem supusi greselii. De-aia am explicat atat cat m-am priceput si am spus ca-mi cer iertare daca a deranjat-o. Te rog mult, nu mai pune vorbe in gura altora. Sper ca "sminteala" de care spui nu imi e adresata. Multumesc inca o data de intelegere! Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url] [url="http://community.webshots.com/user/ericutzu1"] Am un anisor deja! [/url] [url="http://community.webshots.com/user/ericutzu2"] 2 anisori...aproape! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns
am primit astazi un pm de la cineva care intelesese acest lucru: sa nu se roage pentru maria![bang] argumentul din quote-ul doinei eu l-am inteles NUMAI contextual, cu privire la atitudinea lui xeno - doina a vrut sa spuna ceva si si-a argumentat - probabil nu cel mai fericit - cuvintele noi cele care o cunoastem am inteles ce a spus, din afara se poate intelege altceva - si acum inteleg ce s-a inteles:)) a vrut sa spuna ca are si xeno o parte buna:)) cat despre topicele cu rugaciuni, eu ar trebui atunci sa fiu cea mai revoltata pe Doina:)) pentru ca, pentru cine isi aminteste, am avut un topic cu rugaciuni pentru toti membrii forumului aflati in situatii dificile, cam acum un an daca nu ma insel... era o adevarata lista! Doina a vrut sa spuna ceva despre rugaciune IN GENERAL, un loc comun, noi intelegem pentru ca am citit despre asta, deci nici macar nu ne-a sarit in ochi cand ea a spus ca rugaciunea sfintilor este cea mai inalta... eu va rog sa nu mai exagerati si, daca aveti buna credinta si dragoste, nu mai insistati sa interpretati ceva ce nu e real... va rog! este nu hilar, e TRAGIC ca s-a ajuns sa se discute asa ceva![bang] [url="http://www.treklens.com/members/dada/photos/"]poze[/url]
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" Sfantul Siluan Athonitul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt revoltata pe Doina. Poate ca nu stiu sa citesc printre randuri, citesc exact ceea ce se scrie acolo. Din pacate, nu citesc prea mult la acest topic (si cred ca as avea ceva de invatat), dar am ajuns la voi din dorinta de a afla vesti despre Maria fara sa o mai deranjez pe Irina. Stiu ca Doina citeste si posteaza aici si asa am ajuns la voi. Nu am stat sa citesc toate capitolele sa invat sa citesc printre randuri si nici nu am cum sa stiu ce PM primesc altii. Asa ca am luat de buna ce s-a scris. Oricum, sper ca macar Doina sa inteleaga ce am vrut, ca se pare ca tare neinteleasa mai sunt! [asia] Carmen & Ericutz (15.06.2004) [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68525 "] Povestea nasterii![/url] [url="http://community.webshots.com/user/ericutzu1"] Am un anisor deja! [/url] [url="http://community.webshots.com/user/ericutzu2"] 2 anisori...aproape! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gandacelu
oricine duce lipsa de apoplexie in ultima vreme se rezolva urgent cititnd ultimile pagini din acest topic: acuzatii peste acuzatii, aberatii peste aberatii! unde a spus Doina sa nu ne rugam? eu am citit tot timpul ca a spus SA NE RUGAM PENTRU MARIA! cine are atata bunavointa sa imprastie zvonuri si interpretari nefondate? cine are atata placere incat sa aduca sminteala?
Cred ca xeno se facea de fapt singur idiot si noi astia care nu suntem suficient de avansati nu ne-am dat seama... iar din ce a scris doina, trebuia de fapt sa intelegem, in context, de ce se face xeno idiot pe sine si de ce e bine asa. Din faptul ca cineva care deplange avalansa de acuzatii si aberatii de la topic isi "presara" postarea cu o alta acuzatie mai mult sau mai putin subtila, nu mai stiu ce trebuie sa intelegem... Zau, nu putem sa terminam cu chestia asta, totusi? Oricum usturoiul nu are miros, ar fi sub demnitatea celor care il mananca. Deci, cui foloseste? _______________________________________________________ "The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gandacelu
mai pe romaneste si mai pe scurt: nu ma intereseaza niciun fel de politica, nu apartin niciunui partid, nici macar nu simpatizez cu vreun partid, sunt total paralela cu acest subiect, sunt pur si simplu "autista" din punctul asta de vedere, cu atat mai putin nu ma pricep sa explic nimic din deciziile BOR pentru ca NU SUNT INSTITUTIA BOR si nici nu sunt de acord cu multe din acele decizii am scris nu de mult pe asct topic ca pentru mine Biserica nu inseamna politica, pentru mine Biserica inseamna VIATA IN HRISTOS si eu asta incerc sa traiesc cand merg duminica la Liturghie nu ma mai intrebati despre asta, intrebati-ma despre pacatele mele ca eu atata stiu:)) [url="http://www.treklens.com/members/dada/photos/"]poze[/url]
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" Sfantul Siluan Athonitul

[flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][pup] http://www.sfaturiortodoxe.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by annie_xtreme
Gandacel, multumesc de raspuns. Cred ca pricep oarecum paradoxul (daca mi l traduc intr un limbaj mai putin ...religios to say the least). Din pacate insa, nu se potriveste deloc simtirii mele. O sa dezvolt in alt subiect, ca sa nu fiu isipita pe aici.
Cine pleaca ultimu' sa stinga lumina [alcool]Scandinavii stiu de ce
Annie,tot gandindu-ma la intrebarea ta,am gasit un raspuns al par. Rafail Noica.El zice asa Fiindca ce este pocainta? Iarasi un lucru care nu se intelege drept astazi. Pocainta nu este numai o parere de rau si o miorlaiala pentru niste rautati pe care le-am facut, pocainta este, cum am zis, dinamica catre viata vesnica. Ce se intampla in pocainta? constientizarea pacatului.Dar in aceasta constientizare nu este numai lucrul acesta faptic. De cate ori ai incercat sa convingi pe cineva ca asta nu-i un lucru bun, un pacat si nu te-a crezut?Si ce se Intampla cand incepe sa te creada? Ce se intampla cand eu constientizez ca un lucru a fost pacat? Incep sa vad intunericul in care sunt. Si ce-mi arata acest intuneric? Decat ca e prezenta o lumina pe undeva in viata mea. Deci constientizarea pacatului, in doua cuvinte este lumina necreata, este Dumnezeu Insusi Care-mi lumineaza constiinta. Acum risc deznadejdea, dar acum nu-i momentul sa deznadajduiesc ca sunt mai rau decat ieri, ba sunt mai bine, sunt tot pacatosul de ieri, dar incep sa fiu constient. Vazand acuma raul si intunericul pacatului meu pot sa deznadajduiesc, dar eu sunt mai pretios in ochii lui Dumnezeu decat atunci cand eram acelasi pacatos dar habar n-aveam. De ce? Fiindca Dumnezeu gaseste in mine pe cineva cu care poate sa inceapa a vorbi . Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) "In aceste vremuri, cineva nu poate fi crestin cu jumatate de inima, ci fie in intregime, fie deloc." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite, acu iar ma grabesc raaau de tot, intrai pe dc mai mult ca sa vad daca s-a mai scris la topicul Irinei, si nu citii decat un sfert din postul lui Carmen aici, asa ca poate multe lucru ri imi scapa sau s-au mai spus, imi cer iertare, dar trebuie neaparat sa-i raspund fetei Carmen, scumpa mea, daca stiam ca citesti pe aici ma abtineam de la rautatea aia xenocidiana [:D]cu rugaciunile, oricum am regretat pe urma cand am citit postarea gandacei cu teoretizarea rugaciunii si cu filosofia de doi bani eu m-am adresat atunci lui Jocelyn, recunosc ca am fost iritata ca la o gluma banala in care eu imi exprimam indoiala ca i-as cere vreodata ei ajutorul, ea mi-a dat un raspuns de genul: ma rog pentru Irina..pe urma mi-am analizat sufletelul si mi-am dat seama ca o facusem cu rautate, si mi-a parut rau, ca la rautate nu trebuie raspuns cu alta rautate...cineva zicea ca toate fetele mi-au spus ca se roaga, da mei, dar in alt context, ca o incurajare...ca un fel de "suntem alaturi de tine", nu asa, zdrang, "adu-ti aminte ca te ajut deja" Nu stiu cum ai interpretat tu atunci cand a nascut Irina postarea mea, dar iar era o gluma, pusesem emoticonul asta [sm] din cate imi amintesc, probabil mi s-a alterat mie simtul umorului, daca fac glume atat de proaste incat toata lumea ma ia in serios In ce priveste topicul tau de la generale, ma crezi sau nu ma crezi, am plans cand am citit, si plang si acum de fiecare data, si ti-am ramas datoare, iar in ce priveste titlul...hm, aia era discutia mea cu fetele de pe aici, care cauta duhovnicia, care au alte preocupari...uff, bine zicea gandacel, ca trebuie sa fiu mai atenta ce scriu pe aici, ca nu se stie cine ne citeste si se sminteste Mi-amintesc ca odata a venit Irina in Ro si verisorul meu, care lucreaza icoane, i-a daruit o icoana superba, sau doua, si eu m-am bosumflat, ca de mult il rugasem sa-mi faca si mie una, si asteptasem destul, si el mi-a spus: :Doinita, tu esti persoana duhovniceasca, nu[:D]? tu o sa mai astepti" Carmen, sa nu-i spui Irinei, ca ma omoara, am discutat de multe ori cu Irina despre tine, si mi-a spus ca esti o fata de nota 10( ceea ce am putut si eu sa constat singura, ca ti-am citit de multe ori postarile pe aici pe forum, pe la alte subiecte) si ca semeni mult cu mine, ca esti un pic cam patimasa[:I] Te pup, iarta-ma ca te-am intristat[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denitzel, iarta-ma ca te-am ispitit sa gandesti asa despre mine. Nu numai ca sunt cum spui ,sunt mai rau decat atat. Si mie imi pare rau de mine. Doamne,nadajduesc in ajutorul Tau si sper ca Mila Ta sa coboare si asupra mea! Joanna Rãutatea se înmoaie si se potoleste cu blândetea, iar nu cu altã rãutate (Sf. Ioan Hrisostom).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...