Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(24)


gandacelu

Recommended Posts

quote:
Originally posted by adita
Fetelor, am revenit din concediu. daca aveti timp si bunavointa, rugati-va si pentru mine, ca ma asteapta a patra cezariana. desi ginecologul zice ca n-ar fi o problema, ma cam influenteaza familia care e foarte panicoasa, si imi cam zdruncina increderea. Adriana [gravi]mamica de trei copilasi [grup]: Nectarie Ioan (5 ian. 2005)[cavaler], Elena (21 mai 2003)[8**]si Antim (27 sept. 2001)[stelist][hagi]
Am citit mai devreme , la servici pe la 19.00si ti-am vazut si comorile.Niste scumpi, mai ales fetita.Sa va traiasca !Sarcina usoara si DD VA AVEA GRIJA DE TINE!CURAJ!AI DOVEDIT-O ![floare3][floare3][floare3][floare3] Dany 'Daca dragoste nu e, nimic nu e!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adita, Doamne ajuta, o sa fie bine!!!
Sabina si [hippi] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url]
[url="http://community.webshots.com/user/sabinelu"]Cele mai frumoase fete[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce liniste e pe-aici[:(]Ati plecat in vacanta? Maine se serbeaza Duminica Tuturor Sfintilor si e hram la manastirea Antim,iar luni incepe postul Sfintilor Apostoli. Duminica Tuturor Sfintilor - Sfantul Teofan Zavoratul [Evr. 11, 33-40; 12, 1-2; Mt. 10, 32-35, 37-38; 19, 27-30]. Sfanta Biserica savarseste pomenirea sfintilor in toatet zilele anului; dar intrucat sunt si bineplacuti ai lui Dumnezeu care s-au nevoit nestiuti de nimeni, nedescoperiti Bisericii, aceasta, cu telul de a nu-I lasa lipsiti de cinstire, a randuit o zi in care proslaveste pe toti cei ce din veac au bineplacut lui Dumnezeu, ca sa nu ramana nici unul neproslavit de ea. Biserica a legiuit ca aceasta proslavire sa se faca indata dupa Pogorarea Sfantului Duh fiindca toti sfintii s-au sfintit si se sfintesc prin harul Sfantului Duh. Harul Sfantului Duh aduce pocainta si iertarea pacatelor, tot el calauzeste in lupta cu patimile si poftele, incununand aceasta nevointa prin curatie si nepatimire. In acest chip apare o faptura noua, potrivita pentru cerul nou si pamantul nou. Asadar, sa urmam si noi cu ravna sfintilor lui Dumnezeu ! Cum se poate face asta, ne invata Evanghelia de azi : ea cere sa marturisim fara teama credinta in Domnul, sa Il iubim mai presus de orice, sa ridicam crucea lepadarii de sine si a lepadarii din inima de toate. Asadar, sa punem inceput potrivit celor aratate ! din “Talcuiri din Sfanta Scriptura pentru fiecare zi din an”, Sfantul Teofan Zavoratul Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by irina.c.
Ce liniste e pe-aici [:(] Ati plecat in vacanta?
Intrebarea corecta este daca am venit din vacanta [^]..... Adrian [url="http://www.geocities.com/dara2el/"]My page[/url] + [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69986"]6 tehnici in asteptarea lui BB mic[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by irina.c.
Ce liniste e pe-aici[:(]Ati plecat in vacanta? Maine se serbeaza Duminica Tuturor Sfintilor si e hram la manastirea Antim,iar luni incepe postul Sfintilor Apostoli.
Pana cand tine postul, fetelor? Eu stiam ca doar cateva zile... Azi am fost la manastirea Caraiman la Busteni, a fost o zi de rugaciune splendida. Mi-e sufletul atat de linistit, ce mult face rugaciunea![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicol,postul tine 10 zile,pana pe 29. Ai dreptate cu rugaciunea,am unele zile cand nu reusesc sa ma asez la rugaciune,sa ma linistesc,si parca in ziua aceea nimic nu merge bine,ajung seara epuizata sufleteste. Sa va rugati si pentru mine,dragelor,am examen de titularizare pe 18 iulie si e foarte mult de invatat.[ruga] Va las,ca indata trebuie sa plec la scoala,de azi se face un curs despre autisti pentru profesorii de la noi si particip si eu.Oricum cred ca voi sta toata vara la servici,avand in vedere ca n-am concediu de odihna.[xx(] Irina si [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) "Traim intr-un paradis al nebunilor." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicol, acest post este cu data schimbatoare, in functie de ziua Inaltarii... daca e mai aproape de Sf. Apostoli, postul tine mai putin... poate tine si 2 zile:)) dar si o luna! ne-a spus parintele ca pravila zice asa: luni, miercuri si vineri in acest post nu se mananca cu ulei si in we se manaca peste:)) va pupic, irina multa bafta! sunt cam suparata, ioachim are rosu-n gat, imi face febra mare de 2 nopti... l-am trecut pe augmentin:(( ganditi-va si la noi! [url="http://www.treklens.com/members/dada/photos/"]poze[/url]
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" Sfantul Siluan Athonitul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gandacelu
Nicol, acest post este cu data schimbatoare, in functie de ziua Inaltarii... daca e mai aproape de Sf. Apostoli, postul tine mai putin... poate tine si 2 zile:)) dar si o luna! ne-a spus parintele ca pravila zice asa: luni, miercuri si vineri in acest post nu se mananca cu ulei si in we se manaca peste:))
Multumesc Irina si Gandacico, m-ati luminat ! Stiam eu ca in alti ani postul tinea doar 3-4 zile si acum chiar ma miram... Irina, mult succes, iti tinem pumnii !![flo] Gandacelu, ne gandim la baietelul tau, da Doamne sa-i treaca repede!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gandacico, Irina mea niciodata nu i-a dat antibiotic lui Danut pt rosu'n gat...incredibil, dar stii cu ce-l faceau bine? ii dadeau cu albastru de metil in gat[vom], e tare amar, da are efect garantat. Doamne ajuta, cred ca deja se simte mai bine daca-i dai ceva asa puternic Post cu folos, dragelor[il]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by fdoina
gandacico, Irina mea niciodata nu i-a dat antibiotic lui Danut pt rosu'n gat...incredibil, dar stii cu ce-l faceau bine? ii dadeau cu albastru de metil in gat[vom], e tare amar, da are efect garantat. Doamne ajuta, cred ca deja se simte mai bine daca-i dai ceva asa puternic Post cu folos, dragelor[il]
stiu ca trece cu albastru de metil, dar CUM sa-i dau ca abia ii dau calpolu, il alerg prin toata casa... nu vrea sa deschida gura!!! daca ai vreo metoda zi-mi si mie![pup] [url="http://www.treklens.com/members/dada/photos/"]poze[/url]
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" Sfantul Siluan Athonitul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...