Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(24)


gandacelu

Recommended Posts

quote:
Originally posted by denizel Nu am vazut "sfinti Gheorghe" care sa intervina pe topicul deschis de el (Cum va place Isus?). " Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
unde,care?[:D] Irina si bb Ilinca(26 apr '04) Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape. [url="http://vsdi.net/count/baby/i/meter8752.png"]today[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu lupta genereaza progresul, cresterea duhovniceasca, accentua Pr Ghelasie, ci raportarea vie la Chipul Dumnezeiesc, prin care omul isi regaseste propria identitate de fiu, si poate astfel sa se reorienteze spre Viata, si sa se faca partas intru cunostinta Trupului lui Hristos. Aceasta raportare prin raspunsul continuu de daruire si inchinare a toate, bune si rele, ajuta omul sa se fereasca de extremele de-a dreapta si de-a stanga, nedand importanta oscilatiilor generate de razboiri, ci aruncandu-le pe toate in focul starii inaintea lui Dumnezeu. Astfel, Parintele nu sfatuia spre asa zisa lupta cu ispita directa, dura, care necesita o pregatire ascetica deosebita si nu poate fi dusa fara o pregatire duhovniceasca deosebita, ci atentiona ca si cei mai slabuti pot avea cresterea si prefacerea duhovniceasca daca se straduie a pastra raspunsul propriu, continuu de inchinare-raportare la Hristos in albia Trupului Sau. Taina nevointei crestine sta in aflarea continuitatii starii de inchinare mai mult decat in efortul, forta punctuala de elevare spirituala catre Dumnezeu. Caci cresterea se intemeiaza pe taina intruparii lui Hristos, si a pogorarii dumnezeiesti in altarul de creatie, nefiind rodul simplelor stradanii omenesti, fie ele si eroice. (Florin Caragiu- Cuviosul Ghelasie Isihastul) asta in traducere inseamna: cat mai multe metanii, cat mai multa Rugaciunea lui Iisus, cat mai multe Acatiste si Catisme din Psaltire si, cum zicea joanna, sa-l trecem si pe Alin pe listuta[il]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by fdoina
eu am inceput sa ma ingrijorez de starea mea duhovniceasca, daca-mi da denizel dreptate[:D]...nu ca as sti ce e aceea, joanna zicea adevarul, cel putin in ce ma priveste
crezi ca ai facut o gluma buna? ***************************************************** I plan on living forever. So far, so good [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin si eu cu intarziere, sper ca nu v-ati uitat ideile, ca nu mai citez de la capitolul trecut[:D]. Deci: Doina - reciteste te rog, eu nu ma spus nicaieri nimic de Sfanta Traditie. Gandaca - ma bucur ca iti amintesc de mine insami, inseamna ca sunt consecventa cu mine insami, ceea ce din punctul meu de vedere e ok. Tu insa imi amintesti de altcineva si crede-ma ca in context nu iti face cinste deloc. De la mine nu ai ce pretentii sa ai, eu sunt o rebela, de la tine insa aveam pretentii mai mari. Dar daca sustii in continuare ca a face pe cineva "idiot" nu inseamna sa-l jignesti, ce mai pot sa spun... e dreptul tau sa ai o parere, asa cum e ea. _______________________________________________________ "The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by catagheDar daca sustii in continuare ca a face pe cineva "idiot" nu inseamna sa-l jignesti, ce mai pot sa spun... e dreptul tau sa ai o parere, asa cum e ea. _______________________________________________________ "The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)
Va rog eu,sa incheiem capitolul Xeno,ca deja i s-a acordat prea multa atentie, si prea multe randuri.Puneti-l pe listute la rugaciune si sa depasim momentul. Irina si bb Ilinca(26 apr '04) Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape. [url="http://vsdi.net/count/baby/i/meter8752.png"]today[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Jocelyn
quote:
Originally posted by fdoina
eu am inceput sa ma ingrijorez de starea mea duhovniceasca, daca-mi da denizel dreptate[:D]...nu ca as sti ce e aceea, joanna zicea adevarul, cel putin in ce ma priveste
crezi ca ai facut o gluma buna? ***************************************************** I plan on living forever. So far, so good [:D]
Jocelyn,vezi ca subiectul ala cu Biblia a cazut in paragina,poate te ocupi un pic de el,ce zici?[:D] Irina si bb Ilinca(26 apr '04) Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape. [url="http://vsdi.net/count/baby/i/meter8752.png"]today[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by irina.c. Va rog eu,sa incheiem capitolul Xeno,ca deja i s-a acordat prea multa atentie, si prea multe randuri.
Hai mai Irina, aveam si eu dreptul la replica[:D]
quote:
Puneti-l pe listute la rugaciune si sa depasim momentul.
Sa-l puie Gandaca prima![:D][:D][:D] _______________________________________________________ "The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by Jocelyn
quote:
Originally posted by fdoina
eu am inceput sa ma ingrijorez de starea mea duhovniceasca, daca-mi da denizel dreptate[:D]...nu ca as sti ce e aceea, joanna zicea adevarul, cel putin in ce ma priveste
crezi ca ai facut o gluma buna? ***************************************************** I plan on living forever. So far, so good [:D]
Jocelyn,vezi ca subiectul ala cu Biblia a cazut in paragina,poate te ocupi un pic de el,ce zici?[:D] Irina si bb Ilinca(26 apr '04) Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape. [url="http://vsdi.net/count/baby/i/meter8752.png"]today[/url]
Remarca mai buna nici ca puteai face. Simt ca sunt inconjurata cu o dragoste frateasca de vis. Cred ca-ti si pasa de subiectul respectiv. Inteleg ca vrei sa-mi spui, cu alte cuvinte, "vezi-ti de treaba ta" dar din nefericire pentru tine suntem pe un forum liber si putem face comentarii oriunde dorim. Oricum regulamentul se aplica cand si cand, la unii da, la altii nu asa ca trebuie sa incetez sa ma mir cand se permit insulte de genul "nesimtit, idiot". Daca si pe Sabina o loviti, pe altii i-ati [sm] ... si ar fi bine sa exagerez eu. ***************************************************** I plan on living forever. So far, so good [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cataghe
quote:
Originally posted by irina.c. Va rog eu,sa incheiem capitolul Xeno,ca deja i s-a acordat prea multa atentie, si prea multe randuri.
Hai mai Irina, aveam si eu dreptul la replica[:D]
quote:
Puneti-l pe listute la rugaciune si sa depasim momentul.
Sa-l puie Gandaca prima![:D][:D][:D] _______________________________________________________ "The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)
Stiu,da va rog eu sa nu-l mai bagam in seama, ca nu ne face bine nici noua,nici lui. Irina si bb Ilinca(26 apr '04) Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape. [url="http://vsdi.net/count/baby/i/meter8752.png"]today[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Jocelyn
quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by Jocelyn
quote:
Originally posted by fdoina
eu am inceput sa ma ingrijorez de starea mea duhovniceasca, daca-mi da denizel dreptate[:D]...nu ca as sti ce e aceea, joanna zicea adevarul, cel putin in ce ma priveste
crezi ca ai facut o gluma buna? ***************************************************** I plan on living forever. So far, so good [:D]
Jocelyn,vezi ca subiectul ala cu Biblia a cazut in paragina,poate te ocupi un pic de el,ce zici?[:D] Irina si bb Ilinca(26 apr '04) Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape. [url="http://vsdi.net/count/baby/i/meter8752.png"]today[/url]
Remarca mai buna nici ca puteai face. Simt ca sunt inconjurata cu o dragoste frateasca de vis. Cred ca-ti si pasa de subiectul respectiv. Inteleg ca vrei sa-mi spui, cu alte cuvinte, "vezi-ti de treaba ta" dar din nefericire pentru tine suntem pe un forum liber si putem face comentarii oriunde dorim. Oricum regulamentul se aplica cand si cand, la unii da, la altii nu asa ca trebuie sa incetez sa ma mir cand se permit insulte de genul "nesimtit, idiot". Daca si pe Sabina o loviti, pe altii i-ati [sm] ... si ar fi bine sa exagerez eu. ***************************************************** I plan on living forever. So far, so good [:D]
Jocelyn,din cate stiu Sabina are gura si degete ,si se apara singura daca simte nevoia,nu cred ca te-a chemat sa-i fi avocat.Daca ai ceva ziditor de zis ramai,daca nu gaseste topice unde poti scrie ceva constructiv. Irina si bb Ilinca(26 apr '04) Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape. [url="http://vsdi.net/count/baby/i/meter8752.png"]today[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...