Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(24)


gandacelu

Recommended Posts

Joanna, nu m-ai tulburat cu absolut nimic,doar m-a mirat afirmatia ta, pentru ca ceea ce spui tu, cu tot respectul, dar NU este Dreapta Credinta lasata de Domnul Iisus. Si nu ca o spun eu, o eretica, ci sunt sigura ca o vei gasi si in invatatura Sfintilor Parinti. Daca ar fi asa cum spui tu, atunci rugaciunile Monicai pentru fiul sau, Sf. Augustin, pe vremea cand acesta era necredincios si traia o viata in pacat, n-ar fi avut nici o valoare, nu ? dar oare credintza ei fierbinte si dragostea ei mare pentru Dumnezeu n-a contat deloc atunci cand se ruga pentru fiul sau cel necredincios (pe acea vreme) ? Apoi ce rost ar avea toate rugaciunile mamelor care au copii sau soti necredinciosi, daca Dumnezeu raspunde tinand cont numai de cel pentru care se face rugaciunea ?? Sau cum ramine cu ce scrie in Sf. Scriptura : "caci mare putere are rugaciunea celui neprihanit". De ce nu se spune "caci mare putere are rugaciunea care se face pentru cel care are credinta mare" ? _________________________ "Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns
doina, nu mi-ai raspuns la intrebare, dar nu conteaza. sau cel putin nu m-am prins eu. si chiar nu inteleg cu ce pot rani cand spun ca ma rog pentru o persoana apropiata tie, credeam ca fac un lucru normal, pentru care nu astept nici laude si nici "dar-uri". irina, n-ai nevoie de aprobarea mea. ***************************************************** I plan on living forever. So far, so good [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by Jocelyn Si conform semnaturii Irinei, care, de fapt, e titlul unei carti scrise de un protestant, eu am coborat din barca fiindca numai asa invat sa merg pe mare. Te-ai gandit vreodata ca putem invata unii de la altii? ...
Bravo,ai coborat din barca,mergi pe ape,felicitari.Putem trece mai departe acum?
io va citesc cu atentie si numai cateva mesaje mai sus citisem "traim vremurile cand bascalia e mai apreciata decat omenia" asa e de cele mai multe ori, dar io as zice ca bascalia e de fapt mai des folosita decat omenia. citatul irinei, sau mai zis titlul cartii mi-a amintit de ce zicea gandacelu ca pe topicul asta vreti sa cresteti impreuna (in credinta, am inteles io) ... concluzia ar fi ca ar trebui trecut macar un picior inafara barcii, chiar daca bate vantul ... cam asa ceva a zis si gandacelu cand vorbea de "razboaie" cu toate ca ea se referea doar la razboaie interne (cu sine insesi, nu intre voi) si ce daca bate vantul? e asta motiv sa nu coboram din barca? n-am citit cartea, da-mi dau si io cu presupusu nu va cere nimeni sa fiti sfinte, doar ca lumea (inclusiv io) ramane surprinsa cand mai aveti si voi iesiri, pentru ca (si luati-o ca un compliment) se asteapta la mai mult de la voi ... asta imi aminteste de o discutie de acu' vro douazeci de ani cu o prietena (psiholog) careia i-am spus: "ma asteptam la mai mult din partea ta, doar esti psiholog" - dupa ce intrase cu bocancii-n sufletu' meu - la care ea a fost foarte mirata ba chiar intrigata si mi-a raspuns "in primul rand sunt om" ... okei, suntem oameni, gresim, cand gresim incercam sa recunoastem si sa indreptam ce se mai poate indrepta na, ca m-am lungit :-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vreau sa supar pe nimeni...in particular ci pe toate lumea. Cu exceptia Sabinei nimeni nu a sesizat ca adevarata problema nu este orgoliul lui Alin ci alta. Eu unul nu am considerat respectiva atitudine o jignire. Probabil i'as fi acordat mai mult atentie daca venea din partea unei persoane consecvente atat in atitudine cat si in actiuni. Venin(in)d insa din lumea sufragetelor ortodoxe sfasiate iremediabil intre declaratiile languroase de iubire de aproape si eczema cu ura dezvoltata la contactul strans cu acesta, ramane doar inofensiva ca rugaciunea la piciorul de lemn (sau cum se zice). Grav este insa altceva - Proaspata redefinire convenabila a conceptului de mama prin extindere la 4/5 din subiectele posibile de discutie, sufrageta rezervandu-si incontestabil dreptul de a sfarsi orice tema propusa (care mai repede, care mai tarziu - dupa posibilitati) cu precucernicul ba pe'a mamii dumneavoastra. Astfel orice demers recent de a studia, de exemplu, problema mariajului legionar-ortodox in timpul celui de'al doilea razboi mondial esueaza cu Boule doar pentru ca sfintele moaste verzi inca mai bataie si zvacnesc aiurea undeva. Imi inchipui cum peste 50 de ani actualul cler proaspat spalat de legea lustratie prin secretizarea dosarelor de colaborator cu securitatea va fi atins deja statutul de sfant in viata astfel incat orice intrebare referitoare la trecutul lor fiind nu doar idioata ci si un atac nesimtit unde altundeva decat la mama. Sensibilitatile sint totusi sensibilitati. Poti provoca reci fiori Vaticanului vorbind despre Reichskonkordatul ce a girat moral ascensiunea lui Hitler, sau obtine doar zambete rusinate mentionand binecuvantarile adresate de ortodoxia sarba lui Arkan inainte in timp ce si dupa umplerea gropilor comune cu musulmani. Insa doar in Romania, aducand probleme similare in discutie, ai sansa unica de a te intrupa in toate frustrarile trans-ecumenice ale catorva generatii primind pe rand titulaturi precum Satana, Mason, Iudeo-American, Iudeo-Sionist (sic), Sectant, Ateu si traditionala caramida a proastei-cresteri direct in buze. Cum spuneam ceva mai sus ordinea este aleatoare, dupa nivelul de cultura (civica) si educatie al fiecarui indignabil, nu putine fiind cazurile in care lista incepe de la coada. Asumandu'mi riscurile de rigoare revin si spun ca afirmatie conform careia "marea calitate a legionarilor a fost ca erau anticomunisti" este absolut blocanta. In primul rand pentru ca in mediile traditional autentice copii sint crescuti invatati fiind ca in viata este important ceea ce esti nu ceea ce NU esti. In al doilea rand - doar un simplu experiment - recititi afirmatia de mai sus punand in locul legionarilor pe Himmler de exemplu sau pe McCarty si trei : daca legionarii au avut o mare calitate atunci care sa fie explicatia reactiei panicard-isterice la vederea cuvintelor "legionar batran". Ei bine dar astea sint sofisme. Adevarata idiotenie a afirmatiei (noteaza bine - a afirmatiei) devine evidenta realizand ca in toata perioada de ascensiune a miscarii legionare pina in 1941 partidul comunist a fost doar o fantoma in ilegalitate cu cateva mii de membrii o eventuala virtute anti-comunista a legionarilor egaland in ridicol una anti-klingoniana de astazi. Sa mergem insa mai departe. Afilierea intre recent-mult-prea-vanturatul altermedia.info si extrema dreapta romaneasca este foarte transparenta, mergand dincolo de schimbul reciproc de linkuri. Faptul ca pentru unii dintre noi anumite evenimente nu sint doar pagini de istorie ci si povesti de familie ma retine in a relua aici tezele respectivilor privind problemele actuale ale Romaniei. Nu'i greu sa realizezi ca reteaua (deja) altermedia nu reprezinta nici pe departe o sursa de stiri alternative ci una de stiri profund alterate. Desigur, dreptul de asociere si cel la libera exprimare raman vitale, iar cei ce realizeaza, propaga, si se produc literar-artistic in astfel de cercuri se mentin in cadrul legal. Responsabilitatea morala este insa uriasa, atat de apasatoare incat pentru cei ce deja si'au petrecut toata viata in genunchi, eu unul nu vad nici un viitor. Alin *segmentation fault*
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aline,te rugam sa ne ierti,o sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne dea puterea de a te iubi si de a te rabda,dupa cum spune par.Arsenie Papacioc: Nu este niciodata nimeni degeaba langa tine. El este cu stiinta lui Dumnezeu, ca tu sa-l ajuti sau sa te folosesti. Te folosesti, ca poate are o putere de duh mai mare. Sau il ajuti tu, in sensul de-al suporta. Este o mare greseala atunci cand certam pe unul sau pe altul! Il rabda Dumnezeu si pe acela, si de aceea l-a pus in calea ta, ca sa-l rabzi si tu si sa te incununezi! Surori dragi,sa ne dea Dumnezeu puterea sa rabdam-ca sa ne incununam-pentru rugaciunile Maicii Sale,si ale tuturor Sfintilor Sai.[ruga] Irina si bb Ilinca(26 apr '04) Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape. [url="http://vsdi.net/count/baby/i/meter8752.png"]today[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela99 nu va cere nimeni sa fiti sfinte, doar ca lumea (inclusiv io) ramane surprinsa cand mai aveti si voi iesiri, pentru ca (si luati-o ca un compliment) se asteapta la mai mult de la voi ... asta imi aminteste de o discutie de acu' vro douazeci de ani cu o prietena (psiholog) careia i-am spus: "ma asteptam la mai mult din partea ta, doar esti psiholog" - dupa ce intrase cu bocancii-n sufletu' meu - la care ea a fost foarte mirata ba chiar intrigata si mi-a raspuns "in primul rand sunt om" ... okei, suntem oameni, gresim, cand gresim incercam sa recunoastem si sa indreptam ce se mai poate indrepta na, ca m-am lungit :-)
Adela,tu ai dreptate,noi ar trebui a gandim duhovniceste mereu,nu omeneste,si asa sa iubim si sa rabdam pe toti.Din pacate firea mai are si scapari,prin care Dumnezeu ne smereste.Dar toti cei care citesc aici sa nu se sminteasca de noi,pacatoasele,ci sa citeasca vietile Sfintilor care au ajuns desavarsirea,Sfanta Scriptura,sa vorbeasca cu duhovnicii,sa fie in legatura cu Biserica ,si sa triasca cu adevarat ortodox,nu ca noi,care,vorba par.Serafim Rose,"mult mai avem de mers".Nu e o scuza,e o constatare.Cu Ajutorul Domnului sa speram ca vom inainta si noi duhovniceste. Irina si [copil] bb Ilinca(26 apr '04) "In aceste vremuri, cineva nu poate fi crestin cu jumatate de inima, ci fie in intregime, fie deloc." Serafim Rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antoioana [pup][pup] sa va dea Domnul sanatate !Ma bucur pentru voi toti .Sa va aduca bucurie si pace micuta Maria. Ai dreptate ,ala rau se rostogoleste de ras pe aici. Irina imi place citatul de la Pr.Serafim. Joanna Rãutatea se înmoaie si se potoleste cu blândetea, iar nu cu altã rãutate (Sf. Ioan Hrisostom).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ati vazut? a nascut anto[il] sa va traiasca micuta Maria Elena! si Maica domnului sa vegheze asupra ei! hihi, aveam atatea de raspuns, atata arama de dat pe fata, si uite, vestea asta buna nu-mi da voie sa mai zic nimicuta...sa stii joanna ca s-a dus razaretul[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...